• |
ide | kryesore

Evakuohen mijëra njerëz ndërsa tajfuni Mawar i afrohet Filipineve

Arkiva, Planet


Zyrtarët filipinas filluan evakuimin e mijëra fshatarëve, mbyllën shkollat ​​dhe zyrat pasi tajfuni Mawar iu afrua provincave veriore të vendit një javë pasi goditi territorin amerikan të Guam.

Parashikimet aktuale tregojnë se tajfuni po kthehet në verilindje drejt Tajvanit ose Japonisë jugore.

Edhe pse pritet të ngadalësohet në mënyrë të konsiderueshme, autoritetet paralajmëruan për valë të rrezikshme baticash, përmbytje dhe rrëshqitje të dheut ndërsa po kalon krahinën më veriore të Batanes deri më 31 maj. Zyrtarët e gatishmërisë ndaj fatkeqësive thanë se kursi i tajfunit mund të ndryshojë papritur dhe nuk kishte vend për vetëkënaqësi.

Mawar përshkoi Guamin javën e kaluar si tajfuni më i fortë që goditi territorin e Paqësorit të SHBA në më shumë se dy dekada duke shkatërruar çatitë dhe duke dëmtuar shtyllat e energjisë.

Trupat e ushtrisë, policia, zjarrfikësit dhe grupet vullnetare ishin duke qëndruar pranë për operacionet e kërkimit dhe shpëtimit në provincat veriore dhe më shumë se një milion pako ushqimore janë përgatitur për çdo rast, thanë zyrtarët.

Më shumë se 4,800 njerëz janë evakuuar në strehimoret e urgjencës në Cagayan, Batanes dhe provinca të tjera.

Rreth 20 tajfune dhe stuhi godasin çdo vit arkipelagun e Filipineve, i cili gjithashtu shtrihet në çarjet sizmike ku ndodhin shpërthime vullkanike dhe tërmete, duke e bërë vendin e Azisë Juglindore një nga më të prirurit ndaj fatkeqësive në botë.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *