• |
ide | kryesore

Jepet vendimi për skenat intime në filmin Romei&Juliet

Paparazzi, Slider


Një gjykatë në Kaliforni ka hedhur poshtë një padi të ngritur nga aktorët kryesorë të filmit të vitit 1968 të ‘Romeo dhe Juliet’ kundër distributori të filmit, Paramount Pictures.

Padia është ngritur për shkak të një skene në të cilën personazhet e tyre zgjohen lakuriq në shtrat së bashku.

Aktorët, Olivia Hussey dhe Leonard Whiting, thanë se regjisori i filmit, Franco Zeffirelli, i siguroi ata se do të mbanin të brendshme ngjyrë mishi gjatë skenës së dhomës së gjumit. Ata ishin të dy të mitur në atë kohë. Por në mëngjesin e xhirimit, ai i kishte thënë atyre se “duhej të ishin lakuriq ose filmi do të dështonte”.

Ata pohuan gjithashtu se “Paramount”, distributori i filmit, e dinte ose duhej ta dinte se pamjet e trupave të tyre të zhveshur ishin “marrë në mënyrë të paligjshme”. Në dokumentet e gjykatës, avokatët e aktorëve shkruan se skena kualifikohet si “pornografi për fëmijë”. Hussey ishte 16 vjeç kur u filmua skena, dhe Whiting ishte 17 vjeç.

Avokati i “Paramount” kundërshtoi pretendimin e aktorëve. Ai pohoi se skena nuk ishte lakmuese dhe këmbënguli se kishte kaluar shumë kohë nga ngjarja.

“Filmi nuk është pornografi për fëmijë. Kjo vërtetohet nga fakti se filmi është shumë i famshëm, ka qenë i ndjekur për 55 vjet dhe është shikuar nga miliona amerikanë pa ndonjë pretendim paraprak nga zbatimi i ligjit, prokurorët ose prindërit e tyre se është pornografi për fëmijë”, përfundoi avokati i Paramount, Richard B. Kendall.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *