• |
ide | kryesore

Video virale e Jane Fonda në festivalin e Kanës

Paparazzi, Slider

Jane Fonda u bë virale në rrjet gjatë fundjavës në Festivalin e Filmit në Kanë 2023 në Kanë, Francë. Aktorja prezantoi çmimin e Palmës së Artë për regjisoren franceze Justine Triet. Jane e quajti atë një moment historik, duke theksuar se shtatë regjisore femra u nominuan për herë të parë për çmimin prestigjioz dhe duke duartrokitur festivalin për ecurinë e tij.


Më pas ajo i dha Triet çmimin për filmin e saj, Anatomy of a Fall. Triet u bë regjisorja e tretë femër në historinë e festivalit që mori çmimin prestigjioz, por në emocionin e momentit, Triet nuk arriti të merrte çertifikatën nga podiumi ku ajo pranoi nderin, pasi i dha asaj fjalim i ngarkuar politikisht në frëngjisht. Fonda u pa duke zgjatur dorën për të prekur shpinën e Triet-it për t’i bërë të ditur se e kishte harruar dhe  hodhi letrën drejt saj.


Një video e këtij momenti u bë virale me shumë njerëz që qeshnin me veprimin e Fondas. @Momenti i preferuar i Kanës është zyrtarisht Jane Fonda duke i hedhur certifikatën e palmës së artë Justine Triet sepse ka harruar ta marrë. Përpara momentit viral, aktorja gjithashtu bëri bujë gjatë një diskutimi që pati në festival, ku dha mendimet e saj të sinqerta për disa nga ish-kolegët e saj, duke përfshirë Robert Redford dhe Katharine Hepburn.Duke vënë në dukje se Redfordit “nuk i pëlqente të puthte”, Fonda tha për aktorin ikonë (nëpërmjet Deadline), “Ai është një person shumë i mirë. Ai thjesht ka një problem me gratë”./Lapsi.alLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *