• |
ide | kryesore

Tensionet në Kosovë/ Makron flet për një takim Osmani-Vuçiç në Moldavi

Arkiva, Lajme, Të fundit
Macron

Presidenti i Francës Emmanuel Macron, të mërkurën, në Bratislavë të Sllovakisë ka fajësuar autoritetet kosovare për ngjarjet në pjesën veriore të Kosovës. Në këtë Forum ndodhet edhe Kryeministri Albin Kurti. Pikërisht aty Macron ka paralajmëruar një takim mes Presidentëve të Kosovës e Serbisë në Moldavi, ditën e enjte, shkruan Express.


Macron ka njoftuar se shpreson se do t’i takojë dy presidentët e Kosovës dhe Serbisë Vjosa Osmanin dhe Presidentin Aleksandar Vuçiç. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tashmë ka udhëtuar për në Kishinau të Republikës së Moldavisë ku do ta përfaqësojë Republikën e Kosovës në samitin e dytë të Komunitetit Politik Evropian (EPC).


“Kreu i shtetit francez tha se shpreson të shohë presidentët e Kosovës dhe Serbisë “së bashku” të enjten, në margjinat e bisedimeve në kryeqytetin moldav, Kishinau” ka njoftuar AFP.

“Shumë qartë, është përgjegjësia e autoriteteve të Kosovës për situatën e tanishme dhe dështimin e respektimit të një marrëveshje, e cila megjithatë ishte e rëndësishme dhe është arritur pak javë më parë”, ka thënë Macron teksa ia ka lënë fajin Kosovës.

Kryeministri Kurti ka udhëtuar në Bratislavë, ku ka konfirmuar gatishmërinë për t’u takuar me Presidentin e Serbisë. Por, Vuçiç e ka anuluar udhëtimin atje.3 Comments

  1. Edith Harxhi, nuk ka asnje kontribut ne PD. Por mori poste te rendesishme vetem per nje arsye. Ajo ishte shoqe me Argita Berishen. Gjatë gjithë kohes qe PD ishte ne pushtet Edithin e therrisnin. “Ajo shoqja e Argites, ajo Harxhi” pra dhe emrin nuk ja dinin.

    1. Ja dhe ky palla tjeter, vazhdo keshtu se do i rregulloni punët ti dhe te tjeret si puna jote. Shiko vendin tend se po ngrihet populli e po te tredh.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *