• |
ide | kryesore

Ndryshimet ligjore/ Pasaportën shqiptare mund ta marrin edhe të huajt që nuk dinë asnjë fjalë shqip

Arkiva, Lajme, Të fundit
ALEAT, qeveria

Qeveria ka miratuar një projektligj që po shqyrtohet tashmë në komisionet parlamentare për disa ndryshime në ligjin e shtetësisë, ku i hapet rruga fëmijëve të të huajve që të nëse lindin në Shqipëri të marrin menjëherë shtetësinë shqiptare.


Drafti pritet të krijojë debate për shkak se në të paktën dy nene të tij lehtësohet në maksimum marrja e shtetësisë së Shqipërisë.


Konkretisht përcaktimi i parë ligjor që i jep të drejtën fëmijëve të lindur në Shqipëri nga prindër të huaj të marrin shtetësinë shqiptare, bëhet në nenin 7.

Në këtë nen është shtuar një paragraf ku thuhet se nëse prindërit kanë qëndrim të rregullt në vendin tonë, fëmija që ata sjellin në jetë mund të marrë shtetësinë shqiptare.

Kjo është një praktikë e njohur në vende në Kanadaja dhe Amerika, ndërkohë që në Evropë, në vende si Gjermania shtetësia nga fëmijët e emigrantëve merret vetëm pasi prindërit të kenë marrë më parë pasaportën gjermane.

Ndërkohë që një parashikim tjetër është ai i nenit tetë ku çdo emigrant që vjen të punojë në Shqipëri dhe ka një fëmijë me shtetësi shqiptare, mund ta marrë edhe ai shtetësinë edhe nëse nuk ka e zotëron gjuhën shqipe.

Ndryshimet ligjore i hapin rrugë gjithashtu fëmijëve të prindërve shqiptarë jashtë vendit që duan të luajnë me kombëtaren kuqezi dhe që deri tani nuk e merrnin dot pasaportën shqiptare pa mbushur 18 vjeç, ta marrin dokumentin edhe më përpara.

“Federata Shqiptare e Futbollit është organizmi i cili më së shumti ka evidentuar këtë problematikë dhe ka kërkuar ndryshimin e politikës në fjalë, duke qenë se nga praktika në disa dekada pune, vlerëson se vendosja e kriterit “që të ketë mbushur moshën 18 vjeç”, sjell një kufizim të madh në drejtimin e kërkimit, zbulimit të talenteve të reja (jo me shtetësi shqiptare) për dhënien e kontributit të tyre në skuadrat e kombëtares shqiptare. Në sportin e futbollit, dhe jo vetëm në këtë disiplinë, talentet zbulohen dhe trajnohen që në moshë të vogël, prandaj ky kriter ka natyrë kufizuese dhe diskriminuese”, thuhet në relacionin e Qeverisë.

Ndryshimet ligjore

Neni 7

Fitimi i shtetësisë me lindje në territorin e Republikës së Shqipërisë

Një fëmijë i lindur ose i gjetur brenda territorit të Republikës së Shqipërisë dhe që mund të mbetet pa shtetësi fiton shtetësinë shqiptare

Në rast se prindërit e fëmijës bëhen të njohur ligjërisht përpara se fëmija të ketë mbushur moshën 14 (katërmbëdhjetë) vjeç dhe janë shtetas të huaj, ata mund të kërkojnë heqjen e shtetësisë shqiptare të fëmijës, me kusht që fëmija të mos mbetet pa shtetësi si pasojë e këtij veprimi.

Shtohet pika 3

Një fëmijë i lindur brenda territorit të Republikës së Shqipërisë, nga prindër me shtetësi tjetër, të cilët qëndrojnë në mënyrë të ligjshme në territorin e Republikës së Shqipërisë, mund të marrë shtetësi shqiptare me pëlqimin e të dy prindërve.

Neni 8

i huaji, fëmija i mitur i të cilit ka shtetësi shqiptare, mund të paraqesë kërkesë për të fituar shtetësinë me natyralizim, edhe nëse nuk plotëson kushtin e përcaktuar në shkronjën “c” dhe “e” të pikës 1 të këtij neni, nëse ka banuar në mënyrë të ligjshme dhe të vazhdueshme në territorin e Republikës së Shqipërisë të paktën për tre vjet.
Gërma e

e) zotëron njohuri të gjuhës shqipe, të folur e të shkruar, të vërtetuar nga institucioni përkatës arsimor, si dhe njohuritë bazë të historisë së Republikës së Shqipërisë, sipas rregullave të përcaktuara nga institucionet e arsimit të lartë;20 Comments

 1. Jam nje shtetas Bangladeshas. Jemi 28 vete ne apartamentin tim ne Daka dhe dua te aplikoj per pasaporte shqiptare. Nuk di shqip, po jam patronazhist i mire. Pastrimin e kam profesion.
  Flm

   1. Patjeter o bastard i daje Spiros!

    Vetem nje nga Bangladeshi(se shqiptaret kane emigruar edhe e bejne cdo dite) mund te mbaje ne pushtet faren tuaj te qelbur bolshevike cnjerezore!

    Stalini ju ka zili!!!!

     1. ti je ne pune ne fakt , tu i bo llap ne sume fuges padyshim qe edhe gellit copa muti me sperme nga bytha e fuges

     2. o idiot iu ka ngel menja tek Rama, Sorosi e Fuga gjith diten. Shko te punosh te behesh i dobishem per shoqerine e jo gjith diten parazit duke komentu tek lapsi

  1. tallavaja qeveris qeveris, tallavaja qeveris qeveris

   perpara ae ae ae

   leje se ka shku djathi kackavall 18 mije lek, e shohin patronazhistat me sy goja u shkon leng dhe pastaj vijne ketu bejne komente per te rrit pelqyeshmerine ne rrjet te rames dhe ridhjerjes. pasi mbarojne pune i fusin nje byrek me gjiz se ka shku 800 leke tek libri universitar ose tek cepi tek liceu . kthehn ne shpi te shkerdhyer te pangrene por te lumtur sepse sot te pakten kan ngrene nje por nje ama byrek.
   ca pret nga keta vemje , atyre nga bangladeshi keta te ngordhur u hane karin se smarrin rruge per nej cope byrek

   1. Une dje shkova me ble djath te bardhe delje, para 2 vitesh ishte 800Lek/kg ndersa sot kishte shku 1650Lek/kg.
    Ky popull eshte me te vertete idiot.
    Per mendimin tim ketu ka marr fund gjithcka, nuk ka me asnje shprese. Rama ka me ndejt ne pushtet dhe 2-4 mandate te tjera, dhe pas 10-15 vitesh ne kete palo vend do ngelen vetem Patronazhistat dhe mosha mbi 45 vjec.
    Paskemi qene me te vertete rrac muti, te pa afte per te bere Shtet.

 2. Nje hap tjeter (i vogel, por i rendesishem) drejt modernizimit te vendit.

  Me siguri te huajt qe do te marrin pashaportat shqiptare do jene me mirenjohes dhe do ta duan me shume vendin tone se disa syresh si keta me lart qe shtetesine e kane fituar qe ne lindje.

  1. Rilindja do ta populloje kete vend me bangladeshas ë me banglaleshas.Pasi i perzuri shqipetaret nga vendi i tyre tani lehtesonmarrjen e padaportes per lloj lloj kombesie

 3. Në Itali ka kaq kohë që të majtët kur ishin në pushtet donin të bënin një ligj të tillë dhe nuk ja arritën sepse duhej një shumicë e cilësuar deputetësh për t’a bërë.Kishte dhe deputetë të majtë që e kundërshtuan.Pra egziston ligji i nënshtetësisë për qëndrimin 10 vjetësh dhe fëmijët e marrin atë prej prindërve. Në Shqipëri ka një rrymë e fuqishme antishqiptare udhëhequr nga Rilindja e komanduar nga Sorros për shpopullimin e vendit.

   1. po pse kush e ka fut ramen ne rrjet , qe ka akses lobimi sa tall karin dhe e ka bo edhe kimeten si zedhense shtypi?? blinkenin e ka ne xhep sorros dhe rama ka akses . rama bo noi lek knej tu vjedh buxhetin dhe leke droge , dhe sigurisht qe i shperndan me soros. kujton ti se cifuti e ben kete pune per idealet liberale te shoqerise se hapur ???
    a nuk ishte dhe komunizmi nje internacionale e njejte?? genjeshter e madhe atehere , genjeshter e madhe tani, loje per pushtet atehere loje per pushtet tani.

    c skupton ketu ti dhe shume te tjere ? qe soros i ka lind ne zemer ??? ca e di soros ti ??? punetor i madh, apo spekulant i madh??? filantropet nuk luftojne qe stafin e tyre ta punesojne ne gjykate kushtetuese apo ne strasburg? di gje qe osros ka dhene leke per ndonje te semure ? apo ka ndertu noi spital??

    sorros ben ojf, dhe merr fonde nga usaid kryesisht por edhe organizata te tjera me fonde taksapaguesish. leket sorros i hedh per prokurore e gjyqtar e ne amerike nuk i hedh per jetimore , spitale, te pastrehe apo shkolla, dhe shyqyr zotit se do kishte infektu boten. soros kerkon te kontrolloje shoqerine civile si mjet per te manipuluar publikun dhe me tej per te patur nen kontroll vendim-marrjen. qofte ne parlament me ligje, ne gjyqesor me prokurore e gjyqtare , apo ne ekzekutiv me ministra e kryeministra.

    robi me emrin e artiti gimi shkrun sakte . edhe per ca kohe sa te nxjerre fuga disa gimra te tjere

 4. Shkerbythje e Kushtetues ! Ky rrugaç duhet ndjekur penalisht per shkelje te KUSHTETUTES !!!

  SPAK-u te mbaje ne konsiderate faktin qe e perzgjedhura e kryeministrit shqiptar, me sakte shoqja e bashkeshortes se kryeministrit, qe do te jete Drejtoresha e ardhshme e Sh.a. qe zevendeson “Aleatin”, nuk eshte shtetase shqiptare, ka hequr dore perfundimisht nga shtetesia shqiptare, por mban ate gjermane nuk mundet ne asnje moment te jete ne ate pozite.
  Nese do te ndodhe, qe me shume gjase do ndodhe, do te jete gropa qe ky i gjati do ti beje vetes.

  1. Ti o i pa emër 13:37 për ato krahasime që bën len të kuptosh që je ashtu si cilëson të tjerët.Je patronazhist s’diskutohet por je dhe driteshkurter e s’je në gjendje të kuptosh se ku ai Rama frut i Sorrosit po e çon vendin. Duke qenë qenë i tillë si kujton ti se nuk është ndikuar nga Sorrosi.Ai jo vetëm Shqipërinë por dhe Kosovën po e shkatërron me mbështetjen ndaj Vuçic pjellë e Sorrosit por dhe me sulmet ndaj Kurtit.

 5. Rilindja e kujt ? Kush do rilind ? Faza e pare, Shqiperia pa shqiptare, faza e dyte, palestine, faza e trete, bye bye , na ishte seç na ishte, na ishte nje herë nje fosil nga koha e shqiptareve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *