• |
ide | kryesore

Dalin në ankand shënimet e Freddie Mercury

Paparazzi, Slider

Rezulton se hiti i famshëm i Queen i vitit 1975, “Bohemian Rhapsody”, thuajse u quajt “Mongolian Rhapsody” kur  Freddie Mercury e shkroi për herë të parë.


Lajmi  vjen nga një ekspozitë e re ankandi në Shtëpinë e Ankandeve Sotheby në Londër, “Freddie Mercury: A World of His Own”, e cila tregon disa nga koleksionet e tij private dhe sendet.


Disa nga draftet e këngëve të Mercury-t do të shfaqen, duke përfshirë një draft të “Bohemian Rhapsody” . Drafti përfshin 15 faqe dhe duket se ai  ka kryqëzuar fjalën “Mongolian” dhe e ka zëvendësuar atë me tekstin “Bohemian Rhapsody”, të shkruar me stilolaps dhe laps të zi dhe blu.

Në copat e letrës, tregon gjithashtu se ai ndryshoi tekstin e vargut të dytë të famshëm të këngës duke lexuar, “Mama, ka filluar një luftë, unë duhet të iki sonte”. Versioni i fundit i tekstit të këngës ishte: “Mama, sapo vrau një burrë”.

Dorëshkrimi i “Bohemian Rapsody” vlerësohet të dalë në ankand nga 100,000 deri në 150,000,000 dollarë. Mercury ishte këngëtari kryesor në grupin popullor “Queen” dhe ishte gjithashtu kompozitori i tyre. Ai shkroi dhe kompozoi shumë hite, duke përfshirë “Love of My Life”, “Lazing on a Sunday Afternoon” dhe “Seaside Rendezvous”.

Artisti ndërroi jetë më 24 nëntor 1991, pas një beteje me SIDA – vetëm një ditë pasi ai e shpalli diagnozën e tij publikisht, sipas faqes së internetit të grupit./Lapsi.al

The items are set to be auctioned for a large sum of money.

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *