• |
ide | kryesore

“Për momentin nuk dua të shqetësoj…”. Inter në shënjestër të një finlandezi të pasur: ja kush është Zilliacus

-Instant, F1, Sport
Zilliacus

Zëra të reja kanë shpërthyer për të ardhmen e shoqërisë së Inter. Suning së shpejti mund të vlerësojë ofertat e reja për shitjen e klubit zikaltër. I fundit, siç raportohet nga Reuters, është ajo e miliarderit finlandez Thomas Zilliacus. Ish-ekzekutivi i Nokia, në muajt e fundit ishte përpjekur të merrte edhe Manchester United. Sipas asaj që ka dalë, duket se manjati i ka vënë syrin zikaltërve dhe së shpejti mund të mbërrijë një ofertë për Suning. Por kur u pyet për interesimin e tij për Inter, ai dribloi me shpejtësi: “Nuk duam të shqetësojmë Zhang dhe Inter, ata kanë Champions për të luajtur”. Ndërkohë, arkat e zikaltërve po fryhen me marrëveshjen e arritur me Paramount+. Ata do të sponsorizojnë fanellat për ndeshjet kundër Torinos dhe Manchester Cityt dhe më pas do të bëhen retrosponsor nga sezoni i ardhshëm.


Dhe ndërsa 10 milionë do të vijnë nga sponsori i ri, për momentin nuk ka asnjë rrjedhje mbi shifrën e ofertës së mundshme nga fronti finlandez. Ajo që del nga “njerëz të njohur me këtë çështje”, duket se Zilliacus ka bërë më shumë se një sondazh për të blerë klubin. Topi tani kalon te Suning dhe Goldman Sachs dhe Raine të cilët ndjekin klubin milanez për shërbime konsulence. Këshilltarët mund të caktojnë së shpejti një afat përfundimtar për një raund të fundit ofertash për Inter në javët e ardhshme. Sipas Reuters, kjo është një rrethanë që tani për tani është mohuar nga pronarët aktualë të klubit, Suning Holdings Group.


E ndërkohë, vetë Zilliacus mban një profil të ulët, duke iu shmangur pyetjeve rreth operacionit. Në fakt, ai shkroi në Twitter: “Shumë njerëz po më pyesin nëse dua apo jo ta blej Interin. Steven Zhang është pronari dhe ka bërë një punë të jashtëzakonshme, ai ka respektin tim më të thellë. Të gjithë ramë dakord të mos shqetësojmë përqendrimin e tij dhe të ekipit në funksion të finales së Champions League”.

KUSH ËSHTË THOMAS ZILLIACUS

Finlandez i lindur në vitin 1954, Thomas Zilliacus e ka lidhur emrin e tij me gjigantin e telefonisë Nokia prej vitesh. Fillimisht si përgjegjës global i marketingut koorporativ të brandit, komunikimeve të korporatave, PR dhe IR. Me ardhjen e saj në Azi ai e bëri markën një nga më të njohurat dhe më të vlerësuarat në botë, duke sjellë të ardhura rekord të Nokia-s në mbarë botën. Themeluesi, ndër të tjera, i shoqëri pjesëmarrëse në pasuri të paluajtshme, sportive dhe media të lëvizshme, pronat e tij kanë vlera që tejkalojnë 3 miliardë dollarë.

Kohët e fundit i interesuar për Manchester United, me ofertën që më pas ra, në të kaluarën Zilliacus ishte gjithashtu president i skuadrës finlandeze HJK Helsinki midis viteve 1982 dhe 1986 dhe menaxher i Geylang International nga 1989 deri në 1995. Për vite me radhë, 69-vjeçari finlandez ka patur lidhje edhe me Italinë dhe Lombardinë, duke qenë pronar i një shtëpie në zonën Brunate, në provincën e Komos. Me pak fjalë, një arsye më shumë për t’iu afruar Italisë, me kualifikimin në finalen e Champions League dhe sukseset e tjera në kupat trengjyrëshe, që kanë ndezur interesin e sipërmarrësit për Inter.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *