• |
ide | kryesore

Video/ Leipzig rikonfirmohet fitues i Kupës së Gjermanisë: njeriu i ndeshjes Nkunku e Szoboszlai shembin Eintracht

-Instant, Sport, Video
Nkunku

RB Leipzig mbrojti me sukses trofeun e DFB Pokal falë dy golave në pjesën e dytë, duke mundur Eintracht Frankfurt në Berlin. Një pjesë e parë e qetë përfundoi pa gola pa asnjë skuadër në gjendje të bënte përparim. Megjithatë, Christopher Nkunku kaloi Leipzig në avantazh, përpara se Dominik Szoboszlai të vuloste fitoren e trofeut të dytë radhazi për klubin.


RB Leipzig ngriti kështu lart trofeun për sezonin e dytë radhazi, me Christopher Nkunku që luajti një rol kryesor. Mundësia më e mirë për një pjesë të parë të tensionuar i takoi Timo Werner në minutën e katërt. Sulmuesi megjithatë mundi të bënte vetëm një përpjekje të dobët, që u shpëtua lehtësisht nga portieri. Frankfurt u përmirësua pas pushimit dhe rrezikoi madje të kalonte në avantazh. Mario Gotze iu afrua golit, por goditja e tij shënjestroi portierin. Eintracht nuk përfitoi nga dominimi i tyre dhe u godit 20 minuta nga fundi. Nkunku kaloi mes disa mbrojtësve përpara se goditja e tij e devijuar dy herë të gjente rrjetën, me Kevin Trapp të befasuar. Nkunku u kthye në ofrues në momentet e fundit, duke vendosur Szoboszlai në pozitat për të dyfishuar epërsinë, duke siguruar fitoren e trofeut për Leipzig.


Ky është vetëm triumfi i dytë i Leipzig në DFB-Pokal, por ata tani kanë fituar dy herë radhazi, pasi ishin në anën e humbësve në 2019 dhe 2021. Për Eintracht Frankfurt, humbja do të thotë gjithashtu se ata duhet të kënaqen me një vend në Conference League sezonin e ardhshëm. Në vend të kësaj, Bayer Levekusen kualifikohet në Europa League bazuar në vendin e gjashtë në Bundesligë.

LOJTARI I NDESHJES – CHRISTOPHER NKUNKU (RB LEIPZIG)

Me një gol dhe një asist, Nkunku ishte diferenca në atë që pritet të jetë ndeshja e tij e fundit për RB Leipzig. Pati shumë fat te goli i parë, por ai e krijoi atë fat duke hyrë brenda për të gjetur hapësirën për të goditur. Megjithatë, nuk pati fat te asisti: Nkunku tregoi gjakftohtësi të admirueshme dhe një altruizëm për të shërbyer për Szoboszlai.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *