• |
ide | kryesore

Bill Cosby paditet sërish për sulm se*sual

Paparazzi, Slider

Një ish-modele e Playboy, e cila ishte ndër femrat e para që u paraqit me akuza për përdh*nim kundër Bill Cosby dekada më parë, ka ngritur një padi kundër komedianit sipas një ligji në Kaliforni që zgjeron dritaren për të paditur në rastet e sulmeve se*suale.


Padia nga Victoria Valentino e depozituar të enjten në Gjykatën e Lartë të Los Anxhelosit duke akuzuar Cosby për përdh*nimin e saj në vitin 1969 mund të jetë e para në një seri padish në Kaliforni kundër 85-vjeçarit, i cili po përballet me disa  procese gjyqësore të ngjashme civile në Nju Jork. Më shumë akuzues mund të padisin duke përdorur ligjin e shtetit që u jep atyre afat deri në fund të vitit për të paditur pavarësisht se sa kohë më parë kanë ndodhur sulmet e supozuara.


Në një deklaratë, zëdhënësi i Cosby, Andrew Wyatt i mohoi akuzat. Ai tha se është “thellësisht shqetësuese dhe zhgënjyese” që statuti i kufizimeve u hoq në “shkelje të plotë të të gjitha të drejtave kushtetuese të amerikanëve”.

Komediani kreu më shumë se dy vjet dënim me burg deri në dhjetë vjet pasi u dënua për sulm kundër Andrew Constand. Gjykata e Lartë e Pensilvanisë e rrëzoi dënimin në vitin 2021 për shkak të një marrëveshjeje jo-ndjekje penale me një avokat të mëparshëm qarku. Vitin e kaluar, një juri në Los Anxhelos e gjeti Cosby-n përgjegjës për abuuzimin se*sual të një vajze 16-vjeçare në rezidencën Playboy në vitin 1975.

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *