• |
ide | kryesore

Presidenca e BE-së marrëveshje për rishpërndarjen e migrantëve

Arkiva, Planet
BE

Negociatat vazhdojnë në BE për të arritur një qëndrim të përbashkët për rishpërndarjen e migrantëve dhe procedurat e azilit.


Presidenca e BE-së e udhëhequr nga Suedia po punon për të arritur një marrëveshje për dy pjesët e legjislacionit, pjesë e paktit të ri të migracionit në Këshillin e Punëve të Brendshme të planifikuar të enjten në Luksemburg, tha sot një zëdhënëse e Stokholmit, duke nënvizuar se ekziston një vullnet i qartë për kompromis mes vendeve anëtare.


Negociatat fokusohen në ekuilibrin e vështirë që mund të gjendet midis solidaritetit dhe përgjegjësisë.

Çështja do të jetë sërish në tryezën e ambasadorëve të BE-së sot dhe nesër në Bruksel, në kuadër të takimit mes ministrave.

“Ne po përpiqemi t’i hapim rrugën ministrave për të arritur një marrëveshje javën e ardhshme, në mënyrë që më pas të jenë në gjendje të fillojnë negociatat me Komisionin dhe Parlamentin e BE-së deri në korrik”, tha zëdhënësja, duke specifikuar se janë ende disa çështje në pritje që duhet të diskutohen më tej.

Nisur nga hipoteza jozyrtare, mbi të cilën po punon Komisioni Evropian, për vendosjen e një gjobe prej 22 mijë eurosh për çdo migrant të pazhvendosur, kuptohet se zhvendosja nuk do të ishte e detyrueshme.

Ideja është përballur aktualisht me kundërshtim të qartë nga vendet e Vishegradit, me Poloninë dhe Republikën Çeke në krye.

Ndër pikat e diskutimit është edhe hipoteza e krijimit të një formule për të përcaktuar kapacitetin e duhur të çdo vendi, për të pritur migrantë, e cila duhet të shoqërohet me një tavan maksimal vjetor për pritjen.2 Comments

  1. Merkeli ju hapi dyert emigranteve te PALIGJSHEM dhe kur Vender e tjera Evropianet e kritikuan are here ajo u pergjigju qe Gjermania eshte shtet I pavarur dhe sovran keshtu qe merr vendimet e veta pa pyetur te tjeret. Sot qe I djeg bytha Gjermanise dhe Po paguan cmimin e idiotllekut, Gjermanet Duan tua ngecin me presion te tjereve pa marre parasysh per pavarsine dhe Sovraniterin e vendeve te tjera. Tani kjo do coje ne revolucione ne Lindje ndaj elitave te shitura dhe Russia do mbeshtes nacionalistet ne Lindje. Rudia e di shume mire qe Linda nuk.ka kolonizuar vende te botes se trete si perendimi dhe biles ka vuajtur nga Turko Arabet ottoman. Lindoret kerkojne fajin te lekurzinjte dhe Jo te ndjehen fajtor ndaj tyre. Kjo do sjell copetimin e Evropes dhe renien e Lindje nen ndikimin absolut RUS

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *