• |
ide | kryesore

Apple prezanton kufjet e reja për vetëm 3.500 dollarë

Stil

Vision Pro është produkti i parë i Apple. Kufjet i lejojnë përdoruesit të bashkojnë botën reale me një dixhitale të lundruar nga sytë, zëri dhe duart e tyre – nuk nevojiten kontrollues.
Vision Pro ka një brez të vetëm dhe të trashë në pjesën e pasme të kokës, që lidh një ekran të madh e të hijshëm që vendoset mbi sy.


Kufjet e reja AR fillojnë nga 3,499 dollarë dhe do të jenë të disponueshme në fillim të vitit të ardhshëm.


“Me Vision Pro, nuk jeni më i kufizuar nga një ekran,”

Thashethemet spekuluan se kufjet do të shfaqnin një realitet të përzier, por Apple është fokusuar vetëm në AR.

Kufjet funksionojnë në VisionOS, të cilin Apple e shpall si “sistemi i parë operativ hapësinor në botë”.

Apple e quan ‘kompjuterim hapësinor’ sepse përzien përmbajtjen në hapësirën përreth jush.

Përdoruesit lëvizin sytë dhe duart dhe thonë komanda specifike për të fuqizuar udhëtimin e tyre përmes përvojës së shtuar.

Shefi i ndërfaqes njerëzore të Apple, Alan Dye tha se përdoruesit do të zgjedhin përmbajtjen brenda syzeve me sytë e tyre, do të prekin gishtat së bashku për të klikuar dhe do të lëvizin butësisht për të lëvizur.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *