• |
ide | kryesore

Së shpejti AI chatbot në Instagram

F1, Stil

Instagram po punon në një chatbotAI me 30 personalitete të ndryshme me të cilët përdoruesit mund të ndërveprojnë, sipas Independent.


Studiuesi i aplikacioneve Alessandro Paluzzi ndau pamjet e ekranit të veçorisë “Chat me një AI”, duke zbuluar detaje të një agjenti të inteligjencës artificiale të ngjashme me ChatGPT.


Ai u ofron përdoruesve mundësinë për të bërë pyetje dhe për të kërkuar këshilla, si dhe një mjet ndihmës  për shkrimin e mesazheve. “Sillni inteligjencën artificiale në bisedat tuaja për një përvojë më argëtuese dhe tërheqëse”, thuhet në imazhet e zbuluara të funksionit “Bisedë me një AI”. “Bisedoni me 30 personalitete të AI dhe gjeni cili prej tyre ju pëlqen më shumë.”

Nuk është ende e qartë se kur Instagram planifikon të lëshojë chatbotin e AI. Në shkurt, Snapchat zbuloi chatbotin e tij “My AI”, i cili mundësohet nga teknologjia ChatGPT e OpenAI. Mjeti mund të përdoret për t’i “përgjigjur një pyetjeje, për të ofruar këshilla për dhuratën e përsosur për ditëlindjen e mikes suaj, për të ndihmuar në planifikimin e një udhëtimi ecjeje për një fundjavë të gjatë ose për të sugjeruar se çfarë të bëni për darkë”, sipas Snapchat.

Ajo u prit me skepticizëm nga disa përdorues, të cilët raportuan në mediat sociale se nuk ndjeheshin rehat të ndajnë të dhënat e tyre me chatbotin e AI. “Unë dua që të zhduket, hiqeni atë,” shkroi një përdorues në përgjigje të tweet-it të Snapchat në lidhje me veçorinë, ndërsa një tjetër pyeti: “A mund të kemi opsionin për ta fshirë atë”.TikTok po teston gjithashtu një chatbot brenda aplikacionit të quajtur Tako, i cili ka parë një paraqitje të kufizuar në disa vende të zgjedhura si Filipinet./Lapsi.alLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *