• |
ide | kryesore

Shkatërrimi i digës në Ukrainë, OKB-ja paralajmëron pasoja të rënda

Lajme, Planet

Shkatërrimi i digës në Ukrainë do të ketë “pasoja të rënda dhe të gjera për mijëra njerëz”, kanë paralajmëruar Kombet e Bashkuara. Mijëra njerëz janë larguar nga qytetet dhe fshatrat e përmbytura rëndë dhe ekziston frika se niveli i ujit mund të rritet më tej.


Ukraina dhe Rusia kanë akuzuar njëra-tjetrën për hedhjen në erë të digës. Duke iu drejtuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së të martën vonë, Griffiths paralajmëroi se mijëra njerëz në Ukrainën jugore po përballeshin me humbjen e shtëpive, ushqimit, ujit të pijshëm dhe mjeteve të jetesës.


Evakuimet masive vazhduan të mërkurën në mëngjes në rajonin Kherson – me imazhet satelitore që tregojnë shkatërrim të gjerë atje. Rreth 40,000 njerëz duhej të evakuoheshin, tha më herët zëvendësprokurorja e përgjithshme e Ukrainës, Viktoriya Lytvynova: 17,000 në territorin e kontrolluar nga Ukraina në perëndim të lumit Dnipro dhe 25,000 në lindjen e pushtuar nga Rusia.

Disa banorë lokalë janë parë duke u përpjekur dëshpërimisht të shpëtojnë sendet e tyre në shtëpitë me nivele uji afër tavanit. Diga Kakhovka, në rrjedhën e poshtme nga rezervuari i madh Kakhovka, siguron ujë shumë të nevojshëm për fermerët dhe banorët, si dhe për termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia. Ai është gjithashtu një kanal jetik që çon ujë në jug në Krimenë e pushtuar nga Rusia.

Kulmi i një derdhjeje të madhe uji në rrjedhën e poshtme nga rezervuari i zbrazjes pritej të mërkurën në mëngjes, paralajmëroi administratori i hidrocentraleve shtetërore të Ukrainës Ukrhydroenergo.

Gjithashtu ka shqetësime për termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia – më i madhi në Evropë – i cili përdor ujin e rezervuarit për ftohje.

Por sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) situata atje thuhet se është nën kontroll dhe nuk ka “asnjë rrezik të menjëhershëm të sigurisë bërthamore” për centralin.3 Comments

  1. gjuha qe flasim eshte mundesi zhvillimi dhe qartesi krijimi cdo mendim qe perqendrohemi eshte fillim drejtimi dhe cdo shprehje qe flasim eshte akt angazhimi mendoni rendimentin se eshte pasqyra angazhimit saktesi krijimi thotë:

    kemi nevoj te gjith per meditim hyjnor pendim pranim domosdoshmerish dhe justifikim pergjegjsish mbasi keshtu po shkatrrojm unitetet ndergjallesore qe eshte zinxhiri baz i ekzistences sone per gjithcka kemi nevoj nuk eshte nevoja te akuzojm shajm urrejm asken por te gjith se bashku te dalim ne linjen e bindjes hakut dhe reflektimit praktik per gjithcka ndryshe par nga cdo kend veshtrimi te gjith po shkojm drejt nje vetshkatrrimi zhgenjimi dhe ndeshkimi hyjnore per shkak se gjitha nivelet njerzore nuk kan justifiku pergjegjsit qe kemi arritur ket pik ekstreme angazhimi ose jan ber hipokrit ose dyftyrsha ose jan pajtu me te keqen dhe heshtin

  2. ZELENSK SHKERDHATA BEN KRIME
    DHE DREJTESINA NDERKOMBETARE VARI KARIN HESHT

    JU QIFHSHA MOTRAT ME GJITH DREJTESI

    MBETI DREJTESIA TE BEHET NGA ZORRAXHINJ SI JU

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *