• |
ide | kryesore

Stella McCartney realizon një çantë prej bananes

Paparazzi, Slider
Stella McCartney

Stella McCartney vijon misionin në emër të inovacionit. Dizajnerja angleze lançon çantën e parë të bërë me bimë bananeje dhe konfirmon edhe një herë se lëkura nuk është materiali i vetëm për t’u fokusuar për një aksesor luksoz. Çanta në material alternativ bën debutiminnë koleksionin vjeshtë-dimër 2023 duke u fokusuar në Bananatex, një pëlhurë krejtësisht natyrale, pa plastikë rezistente dhe e papërshkueshme nga uji.


Çanta e re e Stella McCartney është e qëndisur me printin “Fungi Forest” toile de jouy, një motiv i vizatuar me dorë që debutoi në koleksionin pranverë-verë 2022. Vetë çanta, e projektuar për sezonin e ardhshëm, është endur në bazë të Bananatex duke përdorur fije poliesteri të ricikluar pas konsumit.


“Stella McCartney ka qenë gjithmonë marka pioniere e modës për të drejtat e kafshëve dhe ambientalizmin,” tha Hannes Schoenegger, bashkë-themelues dhe CEO i Bananatex. “Fillimi i këtij bashkëpunimi me pëlhurat tona plotësisht rrethore shënon një moment historik të rëndësishëm në historinë e Bananatex.” Ky material i ri është bërë nga bimët e bananes Abacá të rritura natyrshëm në Filipine, të cilat janë plotësisht të vetë-mjaftueshme. Në fakt, bimët nuk kërkojnë pesticide apo plehra për kultivimin e tyre dhe ofrojnë kërcell që mund të korren periodikisht përpara se të rigjenerohen brenda një viti. Për më tepër, gjatë kësaj kohe bima vepron si një burim ushqimi për biodiversitetin përreth.

Por kjo nuk është e gjitha: pasi të korren, gjethet e bimëve të bananes dekompozohen natyrshëm dhe krijojnë një pleh që kontribuon në ripyllëzimin e zonave në Filipine. Cilësia përfundimtare e pëlhurës është e ngjashme me pambukun dhe ofron një alternativë natyrale ndaj materialeve sintetike. Bananatex ka marrë gjithashtu certifikatën “Cradle to Cradle Gold”, standardi më i avancuar global për produktet e prodhuara në mënyrë të përgjegjshme dhe rrethore.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *