• |
ide | kryesore

Tensionet në veri të Kosovës, Escobar dhe Lajçak sot vizitë zyrtare në Serbi

Lajme, Të fundit

I dërguari amerikan për ballkanin perëndimor, Gabriel Escobar, dhe homologu i tij evropian, Mirosllav Lajçak, do të vizitojnë Serbinë, për të biseduar me liderë shtetërorë, lidhur me tensionet e fundit në veri të Kosovës.


Escobar ka thënë se Uashingtoni qëndron me popullin e Kosovës, por nuk mbështet një individ që “nuk ka instinkt bashkëpunimi” – duke aluduar për kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.


“Ne po e shohim që po merren vendime, pavarësisht partneritetit tonë, dhe ky është sinjal për ne – ne nuk mund ta pranojmë këtë gjë. Prandaj, në një pikë, kur të duam ta rikthejmë koordinimin dhe partneritetin me këtë qeveri, ne jemi të gatshëm, sepse ne gjithmonë do të jemi me popullin e Kosovës. Kjo nuk nënkupton që duhet ta mbështesim një individ që nuk e ka atë instinkt të bashkëpunimit dhe koordinimit”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *