• |
ide | kryesore

Goditja e digës Nova Kakhova/ 42 mijë njerëz në rrezik nga përmbytjet

Lajme, Planet

Shkatërrimi i një dige masive në Ukrainë ka shkaktuar dëme në komunitetet që jetonin afër digës në lumin Dnipro. Qindra mijëra njerëz kanë mbetur pa ujë të pijshëm. Ushtria ukrainase ka përdorur drone për t’u hedhur shishe disa banorëve. Zyrtarët thonë se afro 42 mijë njerëz janë në rrezik.


Ukraina akuzon forcat ruse se hodhën në erë digën e një hidrocentrali në një pjesë të Ukrainës jugore që kontrollohet nga Rusia. Ndërkaq, zyrtarët rusë thanë se diga Kakhovka u dëmtua nga sulmet ushtarake ukrainase në zonën e kontestuar.
3 Comments

  1. cdo zhvillim ka rezultuar ne cdo koh me nje enaliz per shkaqet shkaktaretmundesit e veprimit te mos ndolljes kur eshte negative pergjegjsit duke u ber pervoj diturije permirsimi a progresi per dy llojet e angazhimeve si per mir progres si per keq kujdes reflektim mir eshte per te gjith te kuptojm domosdoshmerit dhe justifikojm pergjegjsit ne koh sa nuk na kthehen ne dhogari apo kosto rrenuese ekstreme per te gjith

    1. te gjith dun veten por nga pakujdesija e angazhimit po e shkatrrojn veten paresore eshte dityrija si funksionon krijimi krijesat rregulli ligjet e jetes qe jan ne udhezim hyjnore paresore si fuqi shtyese per angazhim ne mendime fjal vepra per njeriun eshte ndjeshmerija per mir apo keq nje proces hyjnor qe ndoll ne zhvillimin e jetes njerzore ne periull shtatzanije ku femija merr ket ndjeshmeri ne saj te perqendrimit nenes ose permes kuptimit gjat zhvillimit nese njeriu perqendrohet ne mendime fjal vepra tek e keqa ky fiton ndjeshmeri per keq zgjerohet egoja tije pa kufi zemra ska ndjeshmeri per mire per as veten e tije keshtu eshte kriju te jet e kur perqendrohet ne mendime fjal vepra te mira zemra merr ndjeshmeri per mire dhe njeriu vlerson angazhohet ne dobi ne mes dy angazhimeve ka krijim preciz me ndryshim dhe qe te ndryshohet eshte esencijal sepse nga veper keq ne vepermir ka percaktu kritere te ndryshohet qe eshte pendim kerkim falje hak dhe angazhim ne dobi jan kunder vullnetit vet arsyja sepse gjithcka e kriju jo sipas deshires son por vullnetit zotit un mendoj qe arritem tregusit zhvillimio praktik ti llogarisim veprat tona ne pasqyren e te vertetes perpara se te na i dhogarisin i madhi zot dhe pse jo perderi sa ne duam veten te drejten hakun ton dhe spranojm padrejtesin perse te behemi te padrejt ndaj gjithckaje dhe nuk kuptojm qe eshte krijuar qe ky angazhim perball nje krijimi hyjnor preciz ket angazhim e ka krijuar ta kemi kunder vetes pse ne te vihemi kunder vetes vullnetit ton perse po zhgenjehemi per cfar cmimi lavdije te vetndeshkojm veten perse te mos pranojm rruget qe ne nuk zhgenjehemi kjo eshte domethenja kuptimi komentit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *