• |
ide | kryesore

Miliona tonë prodhime bujqësore të humbura pas shpërthimit të digës në Ukrainë

Lajme, Planet

Ukraina mund të humbasë disa milionë tonë të korra për shkak të përmbytjeve të shkaktuara nga shkatërrimi i digës Kakhovka në jug të vendit. Ministria ukrainase e Bujqësisë kanë thënë se pa një burim të furnizimit me ujë është e pamundur të rriten perime.


Në deklaratën për mediat thuhet se shkatërrimi i digës do të përmbytë dhjetëra mijëra hektarë tokë bujqësore në Ukrainën jugore dhe mund të shndërrojë të paktën 500 000 hektarë tokë të paujitur.


Sipas ministrisë, toka e përmbytur do të kërkojë një vlerësim gjithëpërfshirës agroekologjik të gjendjes së tokës dhe në shumicën e rasteve do të duhet të zbatohen metoda speciale për restaurimin e tokës.2 Comments

    1. perpara se te shkohet tek kostoja qe nuk kompesohetjan zhvilluar milona mendime dhe jan folur miliona fjal dhe ka pasur miliona informacjone per te keqe mbi te keqe tani mbetet per tju then i gjith njerzimi ju strategeve qe keni ber burim biznesi cdo strategji qe hap dhe mbulon token me probleme qe ta ket burim perfitimi per cdo ide interesi te tyren tani dijeni se keni tejkaluar kufijt dhe per zhvillimet me kosto per te gjith nuk jan pa pergjegjes ku doni ta coni ket njerzim kush ju pranon kostot qe bien si trysni mbi te gjith ne dijeni se eshte krijuar te funksionojne e sigurt se nese nuk frenoheni nga e keqa e keqa do tu frenojn juve se si dhe tek vec vullneti zotit e din

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *