• |
ide | kryesore

Trump në gjyq federal/ Shtatë akuza për dokumentet “Top-Secret” që iu gjetën në banesë

Arkiva, F1, Planet
Trump

Ish-presidenti amerikan Donald Trump është akuzuar për mënyrën si ka trajtuar dokumentet e klasifikuara pasi u largua nga Shtëpia e Bardhë.


Trump, 76 vjeç, përballet me shtatë akuza, duke përfshirë keqpërdorimin e dokumenteve të klasifikuara dhe pengimin e përpjekjeve për të hetuar ruajtjen e dosjeve në shtëpinë e tij në Florida, tha avokati i tij.


Të dyja janë krime federale që mund të mbartin një dënim me burg.

Trump po bën fushatë për t’u rikthyer në Shtëpinë e Bardhë në vitin 2024.

Ekspertët juridikë thonë se aktakuza nuk e pengon atë të kandidojë sërish për presidencën.

Është hera e dytë që Trump akuzohet për një krim, por tani ai po përballet me një çështje federale. Këto zakonisht mbajnë dënime më të ashpra.

Ai është ish-presidenti i parë që ndiqet penalisht.

Në një postim në “Truth Social” të enjten, Trump tha se ishte thirrur të paraqitej të martën pasdite në një gjykatë federale në Miami, Florida, ku do të lexohen akuzat kundër tij.

“Nuk e kam menduar kurrë se një gjë e tillë mund t’i ndodhë një ish-presidenti të Shteteve të Bashkuara”, shkroi Trump.

Ai shtoi: “Kjo është me të vërtetë një ditë e zezë për Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ne jemi një vend në rënie serioze dhe të shpejtë, por së bashku do ta bëjmë Amerikën përsëri të madhe!”

Akuzat nuk janë bërë ende publike, por detajet janë paraqitur nga avokati i tij Jim Trusty. Ai tha për CNN se ato përfshijnë konspiracion, deklarata të rreme, pengim të drejtësisë dhe mbajtje të paligjshme të dokumenteve të klasifikuara sipas Aktit të Spiunazhit.

Trump ishte në klubin e tij të golfit në Bedminster, New Jersey, të enjten kur u publikua lajmi për aktakuzën.

Të premten, Shërbimi Sekret Amerikan do të takohet me stafin e Trump dhe oficerët e sigurisë për të planifikuar udhëtimin e tij në gjykatën e Majamit javën e ardhshme.

(Foto nga dokumenet e klasifikuara që Trump pretendohet se i mbante ilegalisht në rezidencën e tij lluksoze në Florida)

Prokurorët kishin paraqitur gjithashtu prova në gjykatë në Uashington DC, por një vendim për të ngritur aktakuzën në Florida jugore mund të ofrojë njëfarë ngushëllimi për Donald Trumpin.

Ekspertët ligjorë thonë se shteti i Floridas, ku ish-presidenti republikan është shumë popullor, ka të ngjarë të krijojë një grup jurie me më pak prirje demokrate sesa nëse çështja do të ishte ndjekur penalisht në kryeqytetin amerikan.

Hetimi për trajtimin e dokumenteve të klasifikuara nga Trump është mbikëqyrur nga prokurori special Jack Smith, i cili u emërua nga Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland në nëntor.

Smith, një ish-hetues i krimeve të luftës, po mbikëqyr gjithashtu një hetim të veçantë për rolin e Trump në sulmin ndaj Kapitolit të SHBA.

Në rastin e dokumenteve, prokurorët kanë thënë se Trump mori rreth 300 dosje të klasifikuara në pronën e tij në Florida, Mar-a-Lago, pasi u largua nga Shtëpia e Bardhë.

(Trump i ulur në rezidencën e tij, Mar-a-Lago në Florida)

Rreth 100 prej tyre, disa të etiketuara si tepër sekrete, u kapën kur FBI kontrolloi rezidencën në Palm Beach gushtin e kaluar.

Javën e kaluar u shfaqën raporte se prokurorët kishin marrë një regjistrim audio të Trump, duke pranuar se ai mbante një dokument të klasifikuar pas largimit nga Shtëpia e Bardhë në janar 2021. Transkriptet e asaj kasete qarkulluan në mediat amerikane të premten.

Është kundër ligjit amerikan që zyrtarët federalë, duke përfshirë një president, të heqin ose mbajnë dokumente të klasifikuara në një vend të paautorizuar.

Ekspertët ligjorë thonë se Trump do të jetë ende në gjendje të hyjë në garën për Shtëpinë e Bardhë.

“Ai mund të paditet disa herë, por kjo nuk e ndalon atë për të kandiduar për President,” thotë David Super, një profesor në Qendrën Juridike të Universitetit Georgetoën.

Sondazhet tregojnë se Trump është aktualisht kryesuesi për nominimin presidencial republikan. Ai mund të vazhdojë të kandidojë edhe nëse dënohet për çështjen e dokumenteve.

Disa republikanë kryesorë shprehën mbështetjen e tyre për të.

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, tha se ishte “e pandërgjegjshme që një president të padisë kandidatin kryesor që e kundërshton atë”.

“Republikanët e Kongresit do ta mbajnë përgjegjës këtë armatim të pacipë të pushtetit”, shkroi ai në Twitter.

Edhe pse rival ndaj Trump për nominimin e vitit 2024, Guvernatori i Floridës, Ron DeSantis, tha: “Ne kemi qenë dëshmitarë të një zbatimi të pabarabartë të ligjit në varësi të përkatësisë politike për vite me radhë.” 

“Administrata e DeSantis do të sjellë përgjegjësi ndaj Departamentit (Ministrisë) së Drejtësisë, do të heqë paragjykimet politike dhe do t’i japë fund armatimit të pushtetit njëherë e përgjithmonë.” 

(Kundërshtari kryesor i Trump brenda Republikanëve për garën për t’u kandiduar si President, Ron DeSantis, i del në mbrojtje Trump)

Trump u bë ish-presidenti i parë që u akuzua për një krim në muajin prill të këtij viti. Ish-presidenti deklaroi se ishte i pafajshëm për 34 akuza për falsifikimin e të dhënave të biznesit që kishte kryer me qëllim blerjen e heshtjes ndaj yllit të filmave porno, Stormy Daniels.

Lexo më tej: Sa të mëdha janë telashet ligjore për Donald Trump 

Trump përballet me një gjyq për atë rast në Nju Jork vitin e ardhshëm.

Ndërkoh një prokuror në Gjeorgji pritet të njoftojë këtë verë nëse Trump do të akuzohet për përpjekjet e supozuara për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 në atë shtet.

BBC, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *