• |
ide | kryesore

Producentët e “The Blind Side” reagojnë ndaj akuzave

Paparazzi, Slider

Producentët pas “The Blind Side” të vitit 2009 po sqarojnë detaje rreth filmit të tyre në vazhdën e “ngritjeve dhe uljeve familjare” të njerëzve të jetës reale që ai përshkruan.


Lojtari i NFL-së, Michael Oher, historia e të cilit frymëzoi filmin, pretendoi në një peticion ligjor të 14 gushtit se Leigh Anne Tuohy dhe Sean Tuohy gënjyen për adoptimin e tij, e manipuluan atë në moshën 18-vjeçare për t’i emërtuar ata si konservatorët e tij dhe nuk kishte marrë fitime  nga filmi  i Sandra Bullock, duke shkaktuar një protestë në mediat sociale.Broderick Johnson dhe Andrew Kosove, bashkëthemelues dhe bashkëdrejtorë ekzekutivë të Alcon Entertainment dhe producentë të The Blind Side, dërguan një deklaratë të detajuar për PEOPLE duke adresuar reagimin ndaj dosjes ligjore të Oherit. “Blind  Side” është vërtet autentike dhe nuk do të jetë kurrë një gënjeshtër apo e rreme, pavarësisht nga ngritjet dhe uljet familjare që kanë ndodhur pas filmit”, thuhet në deklaratën e Johnson dhe Kosove. “Ne jemi po aq krenarë për filmin sot sa ishim kur bashkëpunëtorët tanë të mrekullueshëm e bënë filmin 14 vjet më parë.”

Filmi, i cili fitoi mbi 300 milionë dollarë në arkë dhe ka vazhduar të gjenerojë të ardhura që nga publikimi i tij në vitin 2009 nga distributori Warner Bros., luan Quinton Aaron si Oher adoleshen,i cili adoptohet  nga familja Tuoh. Është përshtatur nga libri i Michael Lewis The Blind Side: Evolution of a Game nga shkrimtari-regjisori John Lee Hancock. Në vitin 2010, Bullock fitoi çmimin Oscar për aktoren më të mirë për interpretimin e saj si Leigh Anne Tuohy, ndërsa filmi u nominua për filmin më të mirë./Lapsi.al

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *