• |
ide | kryesore

Ndahet nga jeta Gary Wright

Paparazzi

Gary Wright ka ndërruar jetë në moshën 80-vjeçare.


Muzikanti i “Dream Weaver”   pasi u diagnostikua me sëmundjen e Parkinsonit. TMZ raportoi fillimisht lajmin, i cili u shpërnda edhe nga miqtë e Wright. Djali i kompozitorit, Justin Wright, tha se babai i tij vdiq në shtëpinë e tij në Palos Verdes Estates, Kaliforni, të hënën në mëngjes. Lajmi erdhi afërsisht gjashtë vjet pasi ai u diagnostikua me Parkinson dhe me demencë. Justin shtoi për gazetën se ndërsa Parkinson i Gary përparonte, babai i tij u bë i paaftë për të kryer detyrat e përditshme si lëvizja ose të folurit.Elizabeth Freund, një përfaqësuese e Wright, i tha PEOPLE në një deklaratë se si ajo “takoi për herë të parë Gary Wright në 2008 kur ai iu bashkua All Starr Band-it të Ringo Starr dhe punoi me të në një numër projektesh gjatë viteve në vijim.

“Shumë i sjellshëm dhe shumë shpirtëror. Unë kam qenë gjithmonë e goditur nga dashuria e tij e thellë dhe e qëndrueshme për gruan e tij të dashur Rose, për të cilën po mendoj tani. Your Love Is Alive – tani dhe gjithmonë Gary,” vazhdoi Freund në një deklaratë. “Faleminderit për muzikën Dream Weaver. Duke i dërguar familjes së tij paqe dhe dashuri. RIP #garywright #ringostarrandhisallstarrband #paqedhedashuri.”

Para se të forconte gjurmën e tij në muzikë, Gary ishte  aktor i cili më pas vazhdoi në Broadway. Pasi luajti në muzikalin Fanny, ai studioi mjekësi dhe më pas psikologji në Nju Jork dhe Berlin. Përveç Spooky Tooth, ai ishte gjithashtu një anëtar i Wonderwheel për një kohë të shkurtër në fillim të viteve 1970 dhe i Ringo Starr & His All-Starr Band. Ai kontribuoi në shumë prej albumeve solo të të ndjerit të Beatle George Harrison, duke përfshirë All Things Must Pass dhe Cloud Nine./Lapsi.alLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *