• |
ide | kryesore

Woody Allen flet për “cancel culture”: Budallallëk

Paparazzi

Woody Allen po e quan kulturën e anulimit “të marrë” pasi u vu në dukje nga akuzat për ab*zim se*sual me dekada nga vajza e tij e birësuar, Dylan Farrow.


Regjisori 87-vjeçar e bëri deklaratën të dielën në një intervistë për Variety në Festivalin e Filmit në Venecia, ku po promovon filmin e tij të ri, “Coup de Chance”.“Mendoj se nëse do të anuloheni, kjo është kultura që duhet anuluar. Thjesht më duket se gjithçka është kaq budallallëk,” tha Allen për gazetën, pasi intervistuesi e pyeti nëse ndjehej sikur ishte “anuluar”. “Unë nuk mendoj për këtë,” shtoi ai. “Nuk e di se çfarë do të thotë të anulohesh. E di që me kalimin e viteve gjithçka ka qenë e njëjtë për mua. Unë bëj filmat e mi. Ajo që ka ndryshuar është prezantimi i filmave.” Ai vazhdoi të shpjegonte se gjithçka në lidhje me procesin e tij është e njëjtë, nga shkrimi i skenarit te xhirimi i tij – por prezantimi ka qenë “ndryshimi i madh”.

Ndërsa fliste me Variety, ai sugjeroi gjithashtu se mund të jetë afër pensionit dhe “Coup de Chance” mund të jetë një nga projektet e tij të fundit. Ndërsa regjisori u prit me disa vlerësime në Festivalin e Filmit të Venecias, duke përfshirë një ovacion të gjatë, sipas Rolling Stone, disa u zemëruan nga prania e tij. Gjatë premierës botërore të “Coup de Chance” të hënën, protestuesit u mblodhën pranë tapetit të kuq përpara se të përcilleshin nga policia, sipas Hollywood Reporter. Grupi, i cili u vu re se ishte rreth 20 persona, thuhet se bërtiste fraza si “Nuk ka kulturë përdh*nimi” dhe “Mashkulli alfa nuk ekziston”./Lapsi.alLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *