• |
ide | kryesore

Brenda grindjes së Kanye dhe Kim vs Jay Z dhe Beyonce

Paparazzi

Kanye West dhe Jay Z ishin miq shumë të famshëm për një kohë dhe bashkëpunuan në shumë hite para se gjërat mes tyre të ndryshonin.


Ndërsa mosmarrëveshja mes tyre vazhdonte, u duk se edhe të tjerët në atë kohë kishin një rol për të luajtur në përçarjen me Kim Kardashian dhe Beyoncé që gjithashtu nuk arritën të shkonin mirë. Megjithatë, dyshja u duk se e lanë pas të kaluarën në vitin 2021 kur Jay Z u shfaq në listën e këngëve për albumin e 10-të të Kanye, Donda. Këtu do t’i hedhim një vështrim historisë së grindjes dhe asaj që ndodhi mes tyre.Si u takuan?

Kanye në fakt u zbulua nga Jay Z, i cili u bë mentori i tij dhe ndihmoi për të udhëhequr rrugën e tij në biznesin e muzikës për disa vite. Lëvizja jo vetëm që ndihmoi Kanye-n, por gjithashtu ndihmoi në rifillimin e karrierës së Jay në vitet ’90. Dyshja regjistroi disa këngë së bashku duke përfshirë hitin global Run This Town, përpara se të publikonin albumin ikonik Watch The Throne në 2011.

Pse u grindën?

Ndërsa ata ishin ende duke punuar në muzikë së bashku, krisja filloi në vitin 2009 kur Kanye pushtoi skenën në VMA’s duke shkaktuar zemërim jo vetëm për Taylor Swift, por edhe për gruan e Jay, Beyoncé. Jay dhe Beyoncé më pas nuk morën pjesë në dasmën e Kim dhe Kanye.

Gjërat u përkeqësuan mes ish-miqve kur Kim u grabit  teksa ishte në Paris dhe Jay nuk i ofroi asnjë mbështetje Kanye-s .Në maj të vitit 2018, West konfirmoi aludimet një intervistë për iHeartRadio s duke thënë se ishte ndjerë “i lënduar” që nuk morën pjesë në dasmën e tij. Megjithatë, deri në shtator, Ye i referohej artisëve si familje, me Beyoncé-n që kishte veshur këpucë YEEZY në Instagram.

A janë pajtuar?

Në dhjetor 2019, fansat u tronditën kur Kanye dhe Jay u panë duke biseduar dhe duke bërë foto së bashku në festën e 50-vjetorit të P Diddy. Jay Z më pas u shfaq në një këngë në albumin Donda të Kanye.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *