• |
ide | kryesore

Us Open, Medvedev i tmerron të gjithë: “Dikush do të vdesë e do ta shihni në transmetim direkt”

-Instant, Sport
Medvedev

“Një lojtar do të vdesë dhe ju do ta shihni atë live”. Daniil Medvedev nuk përdor lojëra fjalësh për të denoncuar kushtet ekstreme në US Open 2023. Në betonin e stadiumit Arthur Ashe (34 gradë dhe 39 të perceptuara brenda objektit me 50% lagështirë) rusi, kokë serie numër 2, mundi bashkatdhetarin e tij Andrei Rublev në çerekfinale: 6-4, 6-3, 6-4 në 2:30′ ndeshje. Organizatorët u përpoqën ta zgjidhnin problemin duke mbyllur pjesërisht çatinë e lëvizshme të fushës qendrore. Por kjo nuk mjaftoi për të garantuar kushte më të mira dhe Medvedev, i cili vazhdimisht u ankua për vështirësi në frymëmarrje gjatë ndeshjes, shkoi para një kamere televizive në setin e tretë dhe duke iu drejtuar spektatorëve lëshoi mesazhin shqetësues: “Nuk mund ta imagjinoni… Një lojtar do të vdesë dhe ju do ta shihni live…”


Një pozicion i rikonfirmuar fuqishëm edhe pas ndeshjes: “Kushtet ishin brutale. E vetmja gjë pozitive është se ishin të njëjta për të dy lojtarët. Pati ulje dhe ngritje, por kjo është normale. Në fund të setit të parë nuk mundja të shihja topin, mundohesha të vrapoja dhe të godisja topin. Rublev bëri të njëjtën gjë. Para çdo pike i thosha vetes ‘ai nuk mund të vrapojë më’, pastaj godita topin dhe pyesja veten se kur do të rrëzohej. Ishim shumë të lodhur …”. “Nuk e di nëse e kishin të qartë ata që shikonin televizor – shtoi ai –. Djersiteshim si të çmendur, përdornim peshqir pas peshqiri… Nuk kam më lëkurë në hundë dhe jo nga dielli… Sapo pashë Andrein në dhomat e zhveshjes, fytyra e tij ishte vjollcë…”.Lexo më tej: Us Open: tifozi i këndoi Hitlerit, tenisti gjerman Zverev e nxjerr jashtë stadiumit

NË KONFERENCË PËR SHTYP

Edhe në konferencën për shtyp i njëjti shqetësim: “Nuk e di se çfarë duhet bërë, vërtet. Por unë dua të sjell problemin në vëmendjen e të gjithëve. Kushtet e lojës në këto US Open janë të tepruara, ekstreme. Nuk dua që dikush të rrezikojë jetën e tij në fushën e tenisit. Unë nuk dua të ndodhë diçka serioze dhe pastaj të thuhet ‘po, Medvedev e tha pak kohë më parë. Uroj që diçka të mund të bëhet që tani”.

“Nuk mendoj se mund të mendohet të pezullohet turneu këto ditë – vazhdoi ai -. Ka televizione, bileta të shitura… Dhe as që mendoj se të gjithë do të pranonin të luanin në distancën e tre seteve, kur termometri kalon një prag të caktuar. Kështu që nuk kam asnjë zgjidhje, por ndjeva urgjencën për të shtruar problemin”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *