• |
ide | kryesore

KONFIRMOHET nga autoritetet: Tërmeti në Marok, më i fuqishmi në 100 vitet e fundit

Lajme, Të fundit

Instituti Kombëtar i Gjeofizikës i Marokut njoftoi se tërmeti me magnitudë 6.9 ballë të shkallës Rihter që goditi qytetin e Marakeshit ishte tërmeti më i fuqishëm në vend në 100 vitet e fundit.


Siç njoftoi agjencia marokene e lajmeve MNA, epiqendra e tërmetit ishte në rajonin Al Haouz, 80 kilometra në jugperëndim të Marakeshit dhe u ndje në një zonë prej 400 kilometrash.Instituti Kombëtar i Gjeofizikës bëri të ditur se kanë regjistruar një tërmet të kësaj fuqie për herë të parë në 100 vitet e fundit, duke theksuar se ky është tërmeti më i fuqishëm në shekullin e kaluar.

Thuhet se qindra pasgoditje u regjistruan, më e forta prej të cilave ishte me magnitudë 6 ballë, por shumica e tërmeteve nuk u ndjenë shumë. Ministria e Brendshme e Marokut njoftoi se numri i viktimave nga tërmeti është rritur në 632.

Ekipet e shpëtimit po kërkojnë rrënojat për të mbijetuar. Qytetet ku u regjistruan vdekjet ishin Marakesh, Azilal, Agadir, Ouarzazate dhe Chichaoua. Ministria e Brendshme njoftoi se institucionet vendase, forcat policore dhe ekipet e Mbrojtjes Civile mobilizuan të gjitha burimet në dispozicion për të ofruar ndihmën e nevojshme për popullatën e prekur.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *