• |
ide | kryesore

Rritja e çmimit të municioneve pengesë për forcimin e sigurisë së NATO-s

Lajme, Planet

Një zyrtar i lartë ushtarak i NATO-s paralajmëroi të shtunën se një rritje drastike e çmimeve të municioneve do të thotë se shpenzimet më të larta të mbrojtjes së aleatëve nuk përkthehen automatikisht në siguri më të madhe, ndërsa bëri thirrje për një qasje të re mbi bashkëpunimin për mbrojtjen.


“Çmimet për pajisjet dhe municionet po rriten. Aktualisht, po paguajmë gjithnjë e më shumë për të njëjtat pajisje”, tha të shtunën admirali holandez Rob Bauer, kryetar i komisionit ushtarak të NATO-s, pas një takimi në Oslo të shefave të mbrojtjes të aleancës. Kjo do të thotë se ne nuk mund të sigurohemi që rritja e shpenzimeve të mbrojtjes do të sjellë në të vërtetë në më shumë siguri”.

Ai bëri thirrje për një qasje të re lidhur me bashkëpunimin publiko-privat në sektorin e mbrojtjes për të rritur kapacitetin e prodhimit.


“Stabiliteti afatgjatë duhet të mbizotërojë mbi fitimet afatshkurtra. Siç e kemi parë në Ukrainë, lufta ndikon për mbarë shoqërinë. Prandaj, parandalimi i luftës nëpërmjet përshtatshmërisë dhe parandalimit duhet të jetë gjithashtu një përpjekje për mbarë shoqërinë”.

NATO-ja ka bërë thirrje për rritjen e prodhimit të mbrojtjes për të plotësuar kërkesat për armë dhe pajisje, gjë që është rritur pas agresionit të Rusisë mbi Ukrainën, pasi aleatët jo vetëm që po furnizojnë Kievin, por gjithashtu po plotësojnë nevojat e veta.

Një shqetësim i madh ka qenë mungesa e predhave të artilerisë të tipit 155 milimetra, ndërsa Kievi është i detyruar të përdorë deri në 10,000 predha në ditë.

Në shkurt, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg paralajmëroi se Kievi po harxhonte predha më shpejt sesa mund t’i prodhonte Perëndimi. Që nga ajo kohë, NATO-ja i ka rritur objektivat për rezervat e municioneve që duhet të mbajnë aleatët.

Madje, edhe para agresionit të Kremlinit mbi Kievin më 24 shkurt të vitit të kaluar, shumë vende të NATO-s nuk arritën të përmbushnin objektivat e aleancës për rezervat.

Që atëherë, ritmi i dërgesave në Ukrainë ka zbrazur rezervat e shteteve perëndimore dhe ka ekspozuar të çara në efikasitetin, shpejtësinë dhe fuqinë punëtore në zinxhirët e furnizimit./VOA1 Comment

  1. PERGJIGJA .AI QE ME URTESI DHE MESHIR PERCAKTOJ DHE KRIJOJ TE VERTETEN .E KRIJOJ ME EMER DHE MBIEMER .QE DO THOT ME PAR KRIJOJ EMRAT E SENDEVE PASTAJ SENDET .I KRIJOJ TE ZHVILLOHEN ME RREGULL MAS .KURSE PADREJTESIN SI SPROV PER NE POR VETEM SI EMER SIKUR CDO GJE TA KISHTE KRIJUAR PA MAS DHE TE ZHVILLOHEJ PO ASHTU TE PADREJTIT DO ISHIN NGOPUR POR KRIJIMI ME MAS ESHTE SFIDA E TE PADREJTEVE .KESHTU QE NUK EKZISTON ASNJE ELEMENT I LENDES NE TOK AS QELL QE NUK I ESHTE NENSHTREUAR VULLNETIT ZOTIT QE NENKUPTON QE I MALLI ZOT TRIUMFIN JA KA LENE VETEM VETES VULLNETIT TIJE NE NUK KEMI KRIJIM BIJO QE PROLLON PANDERPRERJE CFAR NA DUHET KUNDER TE VERTETES PER TE MBAJTUR SUNDIM TE PADREJT NDAJ DIKUJT .CFAR PROLLOJM NE ME TEKNOLOGJIN TON JO BIO .KETO U PERNGJAJN FLLUSKAVE TE SAPUNIT NE UJ NE KRAHASIM ME ZHVILLIMIN E RALITETIT

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *