• |
ide | kryesore

Lufta për grupin e PD/ Bardhi tregon kontaktet me ambasadën e SHBA

Arkiva, Kryesore, Lajme
Berisha Bardhi

Socialistët duket se janë gati t’ia japin të drejtën e përfaqësimit në parlament deputetëve të Lulzim Bashës, por Gazment Bardhi konfirmoi nga Kukësi se ambasada e SHBA dhe e BE e kanë njohur tashmë si kryetar të grupit parlamentar të Partisë Demokratike.


Bardhi pranoi se është kontaktuar nga ambasada amerikane dhe delegacioni i Bashkimit Europian për nisjen e procesit të zgjedhjes së Avokatit të Popullit, një kërkesë që ia ka drejtuar më herët kryetares së kuvendit Lindita Nikolla.


“Ajo që unë kam kërkuar lidhur me procesin e Avokatit të Popullit merr shkas nga një shqetësim që grupit parlamentar të Partisë Demokratike, në dijeninë time edhe të grupit parlamentar të Partisë Socialiste i ka ardhur nga përfaqësues të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Europian” u shpreh Bardhi.

Në kohën që socialistët do të marrin një vendim se kë do të njohin si kryetar grupi të Partisë Demokratike në parlament, Bardhi saktësoi se kontaktin me përfaqësuesit e SHBA dhe BE e ka pasur ai vetë personalisht.

Unë i jam përgjigjur vetëm një shqetësimi që më ka ardhur nga partnerët tanë strategjikë, përfaqësuesit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe delegacionit të Bashkimit Europian, që kanë kërkuar pa humbur kohë të çojmë përpara procesin e Avokatit të Popullit” tha ai.

Përtej procesit të zgjedhjes së Avokatit të Popullit, detaji që zbuloi Bardhi mund të konsiderohet kontakti i parë që ambasada e SHBA ka me një grupim, pjesë e të cilit është edhe Berisha, që pas shpalljes së tij non grata. Këtë fakt, amerikanët e kanë kaluar në heshtje duke treguar indirekt se kjo nuk është më një problem i pakapërcyeshëm.

Pas Sali Berisha u shpall non grata në Maj të vitit 2021, ish-ambasadorja amerikane Juri Kim ngulmoi fort që ai të përjashtohej nga grupi parlamentar i Partisë Demokratike dhe siç dihet këtë vendim e mori Lulzim Basha, në muajt që pasuan. Për ta përjashtuar Berishën nga grupi parlamentar, Juri Kim arriti deri aty sa të shantazhojë Partinë Demokratike, se po mos ndahej nga Berisha do “hante bar”.

Lexo edhe: Goditja/Berisha e kthen batutën “do hani bar” kundër Yuri Kim

Për këtë, Berisha  e sulmoi ashpër duke e quajtur “guvernatore” dhe duke e krahasuar sjelljen e saj me arrogancën e ambasadorit të Bashkimit Sovjetik gjatë diktaturës komuniste.

Berisha nisi betejën e tij për të kundërshtuar ndëshkimin politik që mori nga të vetët dhe me një grusht besnikësh brenda PD-së dhe me infrastrukturën e LSI-së konfirmoi në disa gara zgjedhore se është njeriu me më shumë mbështetje brenda popullit opozitar.

Sot, edhe pse Lulzim Basha vazhdon të mbajë vulat dhe logot e PD-së, Berisha është imponuar në kuvend si pjesë e një grupi prej 43 deputetësh opozitarë, që kryesohet nga Gazment Bardhi.

Lexo edhe: Berisha: Yuri Kim i kërkoi SPAK-ut arrestimin tim

Lexo edhe: Berisha sulmon Yuri Kim: Guvernatorja ka lënë rolin e ambasadores, dështoi

Lexo edhe: Berisha në krye të PD/ Kim: Nuk ndryshojmë qëndrim për të

Mbetet për t’u parë se sa do të ndikojë kjo në planin e socialistëve për të njohur Lulzim Bashën si lider të opozitës./Lapsi.al15 Comments

 1. Kur ta marri vesh foltorja qe perendimoret po ja fusin me Bardhin si kale Troje do thone… ske cfere te besh nga bythqimet cfare nuk pret.

 2. Pse doli lexhenda ditë të shtunë e me kaq nxitim: E ka me mbledhjen e së premtes të Këshillit Bashkiak të Tiranës. Po pse e ka lexhenda me mbledhjen:

  E para, sepse në mbledhje u bë publike që Bashkia e Kavajës, e cila drejtohet nga kandidati i lexhendës, fitues në zgjedhjet e fundit vendore, bëka të njëjtën gjë të ububushme, për të cilën lexhenda akuzon të tjerët: paguan një më një, me firmë e me vulë detyrimet për inceneratorët!

 3. Të shohim se sa do paguajë më vonë o i paemër 16:41. U
  pagua sepse sapo kishte marë detyrën dhe nuk kishte kohë për ta kundërshtuar ligjërisht.Nuk ka kërkush të drejtë të detyrojë një kryetar bashkie të bëjë një veprim antiligjor siç po bëjnë të tjerë pjesë e rilindjes.A e more vesh që nuk jep qeveria qendrore me lek për të ashtuquajturin djegës të Tiranës që është nën sekuestro.Veliaj e ka vendin në burg.

 4. Pordhat me rigon te Gazmor Bardhit. Ai eshte akoma kreu i grupit parlamentar te PD sepse Lindita Nikolla ne seancen e meparshme that qe do te pyese trupen ligjore te parlamentit per kreun e PDse, pasi lexoi letren qe i kishte derguar Lulzim Basha. I bie qe zyrtarisht Gaztori vazhdon te mbetet kreu i grupit parlamentar te PDse – prandaj edhe ka mundesi te flase me ambasadat e SHBAse dhe BEse. Kur dhe nese ratifikohet nje kryetar tjeter, aty mbaron edhe historia e Gazmorit/Gaztorit Bardhi me ambasadat.

 5. Bardhi nje nga te shumtet e deputeteve shqiptar qe jane gabimisht e fatkeqesisht ne vendin e gabuar, ne Parlament!

 6. E kështu Micotaqis, lejoi qarqet e tij që të kryenin “Dirty buisnes” me Sali Berishën për kandidimin e Fredi Belerit në Himarë. Një marrëveshje politike me një të ndëshkuar nga SHBA si “Non Grata”, e kandidimin e një personi penalisht të pakandidueshëm, e politikisht që zgjon të gjithë demonët nacionalistë nga të dy krahët.O gimi po urdherin per te paguar detyrimin per incerenatorin ja dha salihu ketij shpellkarit te bashkise kavaje,por prit dhe do shohesh kur te paguaj prap ai kryekari i bashkise kavaje,prandaj e lane te fitoje qe sot tju mbylli gojen tuaj plot me Mut salihu o maloku Gimi

 7. Ne Shqiperi vazhdon avazi,fjale arabike, flitet per tradhetira e cfare nuk thuhet! Sepse ky eshte mentaliteti Shqiptar,primitiv!Albini ne Kosove dhe Saliu ne Shqiperi jane shpresat e fundit te Serbise por edhe te Greqise!

 8. “Kemi marrë mbështetje nga evropianët”, BE nxjerr blof Gazment Bardhin: S’kemi folur fare për Avokatin e Popullit

 9. Ishte nata e 21 Shtatorit 1995 kur Parlamenti, me urdhër të Tiranit, dhunoi haptazi Kushtetutën e fallsifikoi votat për të realizuar qëllimet e tij diktatoriale.

  I pafund në Ligësi, Djallëzi, Intrigë e Pabesi, Tirani, i cili kishte nën thundrat e tij e në shërbim të vet të gjitha institucionet, nuk mund ta toleronte faktin se kishte dështuar më parë për ta burgosur kryetarin e Gjykatës së Kasacionit

 10. “Bild”: Para gjithë botës, Rama i vë frenat ankesave ruse me një fjali. Mendjemprehtë dhe me humor…!

 11. Une nuk e kuptoj se si Andi dhe shkullaku por edhe shume te tjere te njellojte bejne jete te dyfishte! Andi i sherben gruas se tij ne shtepi,eshte i bute i sjellshem, por nuk ben dot seks se eshte pederast! Dhe ky njeri me duart e buta si mendafshi del nga shtepia dhe behet i eger, i eger me besoni!Dhe kjo rrace e poshter brenda Kombit tone po shtohet!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *