• |
ide | kryesore

Blinken: Rusia po kryen krime kundër njerëzimit në Ukrainë

Arkiva, Planet, Të fundit
Blinken: Rusia po kryen krime kundër njerëzimit në Ukrainë

Sekretari amerikan i shtetit, Anthony Blinken ka dhënë sot një mesazh inspirues për popullin ukrainas nga salla e këshillit të Sigurimit. Blinken u shpreh se OKB nuk do lejojë kurrë që një fatin e një populli ta shkruajë një vend tjetër.


“Dy javë më parë ish anë Hitni, në një qytezë ukrainase dy orë nga Kievi. Forcat ruse i kishin pushtuar duke arrestuar, duke i torturuar banorët. Ushtarët i përdornin si mburojë për 28 orë derisa forcat ukrainase t’i lironin. Kur iu bënë thirrje ndaluesve të tyre që njerëzit ishin të sëmurë, ata thanë lërini të vdesin. Nga distance komode e kësaj salle është e thjeshtë të flasësh për Ukriainën, por kjo ka ndodhur vetëm në një lagje, në një qytezë… Kjo është ajo që po përjetojnë çdo ditë familjet ukrainase, ajo që kanë përjetuar prej 571 ditë pushtimi, për aq kohë sa Rusia vijon me këtë luftë. Një luftë që Putin kërkon të kthejë ‘Rusinë e Madhe’. Prej një viti e gjysmë, ka shkatërruar parimet e kombeve të bashkuar dhe ka vënë veto në më shumë se një rezolutë e kombeve të bashkuara vetë pushtimi i Rusisë shkel shtyllën e sovranitetin e një vendi. Rusia po përdor urinë si armë. Transporti mund të ulet me 2m2 tonë që është me 5 miliardë e gjysmë feta buke në botë.Sa më e uritur të jetë bota, aq më shumë përfiton Rusia. Dronë iranianë për të sulmuar Ukrainën. Rusia në fakt, bëri një takim me Kim Jong Un, i cili u shpreh se do kishte ,mbështetje të plotë dhe pa kushte për luftën dhe agresionin e Rusisë. Nëse vazhdon me dhunën, bota do të heqë dorë nga parimet dhe Ukrainë do ndalë së mbrojturi veten. As ne nuk heqim dorë. Ne do të ngrihemi. Nuk do rrimë pa bërë gjë, kur rregullat që kemi bërë të gjithë thyhen. E hapa duke ndarë me ju tmerret në Hitni, por atë ditë pashë vullnetarë që po përpiqeshin ta ringrinin vendin. Pashë një komb që po rindërtohej dhe po merrte në dorë fatin e vetë. Këtë mbrojmë kur ngrihemi për rendin ndërkombëtar, për të shkruar të ardhmen e tyre. Populli ukrainas dhe jo vetëm, kanë të drejtë të shkruajnë të ardhmen e tyre, nuk do lejojmë ta shkruajnë të tjerët.”- tha Blinken.4 Comments

  1. Po ju 0se jemi me Siri, Irak, Libi dhe Jemen pasi vrate miliona civile ne Afganistan? Po Izraelit pse i jepni te te zhduk Palestinezet

  2. SEJCILI NGA NJERZIT NE TOK NUK ESHTE PA PERGJEGJSI SI NE ANGAZHIM NE DOBI ME DREJTESI HAK SI ME MOSREFLEKTIM KUR DIKUSH BEN PADREJTESI QE TE MOS KTHEHET KOSTO PER TE GJITH thotë:

    KRIJOJ EERDHI KOHA QE CDO BANOR I TOKES TE REFLEKTOJ ZHVILLIMET ME HAK NE CDO KUPTIM MBASI AI QE GJITHCKA KRIJOJ .NE MENYRE PRECIZE QE PERMES KRITEREVE TE PERCAKTUARA PREJ TIJE TE FUNKSIONOJNE QARTESIJA GJALLERIJA ZGJILLJET SHPRESA SIGURIJA EKUJLIBRAT NE TOKE.PERCDO PYETJE PSE SEJCILI E MERR PERGJIGJEN NE SHPALLJE HYJNORE QE ZOTI E DERGOJ PER NJERZIT .MIR ESHTE QE SEJCILI TE PRANOJN DOMOSDOSHMERIT DHE JUSTIFIKOJNE PERGJEGJSIT NE MENYR QE PERGJEGJSIT TE MOS JU KTHEHEN SI INDIVID A KOLEKTIV NE LLOGARI DHE KOSTO PER TE GJITH SA NUK ESHTE VON QE EDHE SIKUR TE DUAN SDO KEN MUNDESI

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *