• |
ide | kryesore

Presidenti kroat bën thirrje në OKB për njohjen e Kosovës

Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti i Kroacisë Zoran Milanoviq në sesionin e 78-të të Asamblesë së Kombeve të Bashkuara, ka bërë thirrje për njohjen e Kosovës si anëtare e barabartë e bashkësisë së kombeve OKB-së.


Siç raportojnë mediat Milanoviq shprehu shqetësimin për ngjarjet e fundit në marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.Ai bëri thirrje për de-përshkallëzimin e tensioneve, por edhe për njohjen universale të Kosovës si anëtare e barabartë e bashkësisë ndërkombëtare.

“Jemi shumë të shqetësuar për zhvillimet e fundit në marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe dëshirojmë të inkurajojmë masat për de-përshkallëzimin e tensioneve. Në mënyrë të ngjashme, këto dy vende duhet të fokusohen në normalizimin e marrëdhënieve dhe të përmbushin detyrimet e tyre dhe të fillojnë të zbatojnë atë që u dakordua këtë vit në Bruksel dhe Ohër”, ka thënë presidenti kroat.

“Ne vazhdojmë të mbrojmë njohjen universale të Republikës së Kosovës dhe të drejtën e saj për të qenë pjesëtare e barabartë i bashkësisë së kombeve Organizatës së Kombeve të Bashkuara”, tha ndër të tjera Milanovic.1 Comment

  1. BRAVOOOO, e bejne shtetaret Kroate, kur keta pordhacet tane,RAMA, BEGAJ, bejne selfije me eskorta.Faqeziu, e mbjellesi i te gjitha te keqijave te vendit tij, aktron neOKB, si filozof i te drejtave njerezore, ky qe ska qene vete njerezor vete, tradhtar e hipokrit me vendin e vendasit e tije.Ky, vellai i Vucicit, kundershton Vucicin,Rusine atje, ne menyre demagogjike, permendte NATON, qe ne kohen kur Berisha po fuste vendin Aty, keta bandito kuqalet protestonin ne bulevard ma flamujt me draper e cekan, nen parullen,,,CNA DUHET NATA, e parulla te tjera anti perendimore, pra keta, jane kodoshet, hajdutet, hipokritet qe sot na hiqen si me pro perendimoret, e hajde mos u thuaj, BIRA KURVI.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *