• |
ide | kryesore

Zelensky në Këshillin e Sigurimit të OKB: Kemi nevojë për zgjidhje reale

Arkiva, Planet, Të fundit

Presidenti Volodymyr Zelenskyy ka deklaruar se Ukraina ka nevojë për zgjidhje reale. Në mbledhjen e OKB-së, Zelenskyy, ka deklaruar se prania e Rusisë në Këshillin e Sigurimit pengon nismat e paqes në botë. Po ashtu Zelenskyy ka theksuar se një nga faktet që e bën OKB-në joefektive është pabarazia mes vendeve të saj.


“Ne kemi nevojë për zgjidhje reale, jo kompromise. Prania ruse në Këshillin e Sigurimit pengon nismat e paqes: Vetoja e Moskës pengon iniciativat. Integriteti i Ukrainës është përfshirë në planin tonë të paqes. Njerëzimi nuk i mban më shpresat e tij te OKB-ja kur bëhet fjalë për mbrojtjen e kufijve sovran të kombeve. Ky do të jetë hapi i parë i nevojshëm. Është e pamundur të ndalosh luftën, sepse të gjitha përpjekjet vihen në veton nga agresori, ose nga ata që e falin agresorin. Këto ditë, në asamblenë e përgjithshme, dëgjojmë shumë shpesh pabarazinë botërore. Pabarazia përmendet nga kombe të ndryshme, si më të mëdha ashtu edhe më të vogla. Kjo është pikërisht pabarazia që e bën OKB-në joefektive. E di që OKB-ja është e aftë për më shumë. Jam i bindur se Karta e OKB-së mund të funksionojë për hir të paqes dhe sigurisë globale. Megjithatë, që kjo të ndodhë, diskutimet dhe projektet shumëvjeçare për reformën e OKB-së duhet të përkthehen në një proces të zbatueshëm të reformës së OKB-së dhe nuk duhet të ketë të bëjë vetëm me përfaqësimin këtu në këshillin e sigurisë, me përdorimin e të drejtës së vetos,” tha Zelensky.

3 Comments

  1. Zgjidhjen reale e kishe ne tavoline por te urdheruan mos ta firmosesh. Tani, “nepi vedit” si thone shkodranet. Ti e ke ne rregull, se mer miliarda dollare nga USA qeveria me e korruptuar ne Europe dhe i ke kthyer ukrainasit ne ushtare amerikane, qe po viten ne luften USA-Rusi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *