• |
ide | kryesore

Reagon Vuçiç: Serbët u ngritën në veri kundër shtypjes së Kurtit

Arkiva, Lajme, Të fundit
vucic

Ka ardhur më në fund reagimin i Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç për ngjarjet në veri të Kosovës. Ai tha se gjithçka është inskenim i qeverisë së Albin Kurtit. Sipas tij vrasja e policit të Kosovës duhet ende të hetohet, por sipas tij serbët e veriut u ngritën kundër shtypjes së qeverisë së Albin Kurtit.


Ai tha se policia e Kosovës e ka shfrytëzuar vrasjen e policit për të bërë reprezalje tek serbët. Sipas Vuçiçit askush nuk ka hyrë nga territori i Serbisë dhe se personat e strehuar në manastirin e Banjskës ishin të plagosur dhe se kishin shkuar aty për të kërkuar ndihmë. Ai akuzoi Kurtin, zyrtarët dhe mediat e Kosovës se kanë thënë të pavërteta.“Kjo është një nga ditët më të vështira për vendin dhe popullin tonë që nga viti 2004 dhe 2008. U kërkoj falje qytetarëve që nuk mundëm t’i drejtoheshim më herët. Na mori shumë kohë ta hetojmë vetë se çfarë ka ndodhur në Kosovë. Në orën 02:46 të natës së sotme, një grup serbësh nga Kosova kanë vendosur dy kamionë si barrikada në Banjskë, në veri të Kosovës.

Më pas vjen policia e Kosovës, duke tentuar t’i largojë. Ka një konflikt dhe në atë konflikti, vritet polici Afren Bunjaku dhe plagoset një tjetër. Në orën 08:57 mbyllen vendkalimet administrative Jarinje dhe Bërnjak, vazhdojnë përleshjet. Në orën 10:15 shqiptarët njoftojnë se 4 komuna janë zonë e anti-operacione terroriste Çfarë ndodhi në të vërtetë?

Serbët dhe jo nga Serbia qendrore, siç gënjyen në mediat e Prishtinës, por njerëzit nga Kosova, u rebeluan duke mos dashur të durojnë më terrorin e Kurtit. Që nga 3 nëntori, kur ai zëvendësoi komandantin Gjuriq për rajonin e Veriut, 62 herë ata përdorën të ashtuquajturën, Policia e Kosovës kundër serbëve” – tha Vuçiç.

Më tej, ai shtoi se ndaj dy serbëve është qëlluar me snajper, ndërsa tha se dyshon për një viktimë të katërt.

“Ndaj tyre është kryer një sulm brutal dhe ne në fillim menduam se pse nuk e bëri KFOR-i, do të kishte më pak viktima. Sipas informacioneve tona që disponojmë, janë tre serbë, të konfirmuar nga Kosova dhe Metohia, mbetën të vrarë. 

Dy prej tyre ishin me siguri nga gjuajtja me snajper, kur nuk ishte e nevojshme të likuidoheshin, dy u plagosën rëndë dhe ekziston frika se ka mbetur i vrarë edhe një person i katërt. Ne ndoqëm se çfarë po bënte policia shqiptare. Ne kemi një regjistrim zanor se si policët e tyre qeshin dhe thonë ‘lërini të vdesin”, tha Vuçiç.

“Kurti nuk do ta themelojë Asociacionin e Komunave Serbe dhe gjatë tërë kohës provokon. Më vjen keq që disa nga serbët ranë në këtë provokim. I vetmi fajtor është Albin Kurti. Ai dëshiron të na fusë në luftë me NATO-n. Këtë e bën gjatë gjith kohës. Ne vendimet do t’i marim me kujdes, në mënyrë të detajuar.

Do t’i punojmë me themel, dhe me to do të dalim para qytetarëve tanë në Kosovë, në ditët që do të vijnë. E thërras komunitetin ndërkombëtar, që Asociacioni të formohet, që në veri të Kosovës, policët të jenë nga komuniteti serb, kjo është mënyra e vetme për të mos patur më telashe. E thërrasim popullin tonë, për qetësi dhe i lusim të besojnë në shtetin e tyre.” – ka thënë Vuçiq. /LAPSI.al32 Comments

 1. JEBEMTI MAJKO or shkerdhate, vlla i kryeshkerdhates Edvin.
  He mor kryeqenefi i ine,a nuk po te vjen zani mor shkerdhate eahh..!?
  FAJIN ALBINI…,FAJIN BERISHA…
  Edvin me t’a shk…. Linden ,e ke pak.Bythqire e prostitute e Vucicukut,je eskorta e tij,ti edhe Linda.

  1. ZHVILLIMET SKAN NEVOJ PER KOMENT E VERTETA FLET VET KRENOHU ME DESHTIMET SE NJE PAS NJE DO TI KESH NE FUND DO TE NGREHET VET POPULLI YT DHE DO TE NDESHKOJ SI TRADHTAR MASHTRUES DHE I PADREJT

 2. Saliu ne bythe!

  Maloke sllave ballkanas!

  Raca me idjote e mundshme!

  😅😅😅

  Totalisht debila. Totalisht irracionale.

  Thjesht vazhdojne fusin helm ne popullate per te zgjatur agonine e tij!

  Vucic as vete nuk e kupton pse… por vazhdon per inerci, si Milloshevici.

  Se thelle-thelle ai e di qe ose do te perfundoje me plumb ne koke nga forcat ekstremiste serbe rusofile nga ka lind e qe ka ushqyer, (e eshte ushqyer), ose do perfundoje ne Hage…

  Dead man walking! 😢

  1. Te dali te distancohet ky i gjati i juaj nga keto deklarata dhe jam dakort me ty pastaj qirje . Tani , direkt te thote jo , ajo qe thote ky palaco serbie nuk eshte e vertete . Atehere do besoj qe ramushi eshte nje fare patrioti. Ne te kundert te gjitha te tjerat jane bl bla bla , si struci qe fut koken ne rere.

   1. Po mo i dashur po, se ashtu behet gjeopolitika!!!

    Me the e ta thashe! Pse nuk me the kur une s’te thashe!

    Zemra, kete vit aeroporti i Tiranes, nje barake aeroport, nje plehre, ja kaloi per numer pasagjeresh aeroportit te Beogradit!!! Deacuerdo?!

    Ti vazhdo merru me muhabete te tipit “me the, te thashe, pse ma the, do te ta them”…

    Vazhdo ti vella! A po ben leke me kete logjike per vete?! Je regjizor telenovelash indjane?!

    Vazhdo vella! Ne rregull je!

     1. Cilimi , buzequmesht jam , me ndrico qe te lecoj dhe un nga keto haberet gjeopolitike

     2. Per Njezete e Nje e Zero Tete-n!

      Ah ok! Nqs. je cilimi, eshte shume i thjeshte shpjegimi.

      Po ta shpjegoj si te te kisha femi:

      Gjeopolitika nuk funksionon me emocione.

      Ajp mund te perdori emocionet per te krijuar energji kinetike tek masat (e deleve).

      Por ne fushe te betejes funksionon thjesht me balance forcash.

      Dhe kur them “forca” e kam fjalen per forca prej verteti. Ne kuptimin me fizik, me elementar te fjales.

      Tjesht fare: kush eshte me i forti!

      E kuptove tani?! Je i qarte?!

    1. Bytha jote të bëjë gjeo-Politikë!!!!!!!

     Edhe mali i zi ka më shumë aftësi gjeopolitike se edvini yt i dashur

     1. Me kete lloj fjalori dukesh si shtepiake e deshperuar!

   1. E mo mire!

    Ja, tani e kuptove te verteten e hidhur!

    Je me rehat ti tani?!

    Je me i arrire si njeri?!

    Je me budall apo me i zgjuar se mua?!

 3. Po presim komentin e TRADHETARIT EDVIN KRISTAQ RAMA ( Vlleh njeri pa atdhe ….. bastard , BYTHELEPIRES dhe bythqire i lindur .
  Vucici ka nevoje per mbrojtjen e tij , siç beri Nano me Miloshevicin rrace bastardi.

 4. A te qifshin shqiptaret motren gruan edhe te gjitha femrat e fisit, se edhe vete je dobic shqiptare se nenen kurve e ke patur , bastardet e serbise

 5. Po he mo Agron, si shpjegohet qe pikerisht keta dobicat tane na urrejne me shume?!

  He?! Si e shpjegon ti Agron?!

  Se kjo eshte pikerisht teoria ime: ata qe na urrejne me shume kane gjak shqiptar!

  1. Se ne shumicen e rasteve, ne shqiptaret shajme njeri tjetrin edhe serbet apo greket perfitojne, pra ne ketu ne chat duhet te mbeshtesin me prioritet per ceshtjen kombetare, pavaresisht ideve politike qe kemi, se duke ecuar me anen e politikes dalim ne krah te dikujt tjeter, kot ska dale ajo fjala* per inat te vjeres shkoj edhe fjeti me mullixhiun*

  2. Të përpiqem të ta shpjegoj unë: përtoj me shkruar gjatë por mqs je i lexuar më gjej se sa shqiptarë janë vrarë nga serbët nga 1912 deri në 1999, dhe sa nga enver hoxha 1944-1990,

   Përgjigja është më shumë ka vrarë enveri se serbi, urrejtjen e shqiptarëve për shqiptarin e nisën serbët me enver halenë dhe po e vazhdojnë me një hale tjetër

   1. Shume e vertete.
    Enveri dhe gjithe pasuesit è tij duke perfunduar tek patronazhistet qe shkruajne ( njerez te shitur ) jan DOBICE TE KOMUNISTEVE SLLAVO RUSSIAN, Kjo eshte e verteta historia e tyre e shpifur .

    1. Enveri ka vrare por edhe ka ndertuar aq shume sa sote jo qe nuk ndertojne por as nuk i mirembajten por i shkateruar edhe i cuan per skrap, kurse Serbet apo Greket, vrasin edhe shkaterojne, kete e ka vetem nje ne Shqiperi edhe ky eshte Saliu qe vrau, dogji, edhe shkateroj cdo gje e bere me gjak, mgjth ate e theme motren Serbise, Greqise edhe gjithe atyre qe mbeshtesin keta larte

     1. Enveri ka vrare pooooor…….edhe ka ndertuar thua ti ?

      Po hik mer tqifsha ropt. Shkerdheuni te 3 ti me ramen e jorgon.

  3. Cuna, po merreni me detaje, po merreni me karlliqe!

   Eshte shume, shume me e thelle se aq, e njekohesisht shume me e thjeshte!

 6. Ne nje moment kaq te veshtire per Kosoven si ka mundesi qe ka komentatore pro serb ?
  Shume bastarde ka ne mbrojtje te serbeve nga Komunistet Shqiptare.

 7. jorgo me ke shkruar kete jorgo
  Per Njezete e Nje e Zero Tete-n!

  Ah ok! Nqs. je cilimi, eshte shume i thjeshte shpjegimi.

  Po ta shpjegoj si te te kisha femi:

  Gjeopolitika nuk funksionon me emocione.

  Ajp mund te perdori emocionet per te krijuar energji kinetike tek masat (e deleve).

  Por ne fushe te betejes funksionon thjesht me balance forcash.

  Dhe kur them “forca” e kam fjalen per forca prej verteti. Ne kuptimin me fizik, me elementar te fjales.

  Tjesht fare: kush eshte me i forti!

  E kuptove tani?! Je i qarte?!

  Tani ne fillim the qe ne kemi patur levizje me te madhe ne aeropotin tone se ai i beogradit , passtaj e con muhabetin te matja e forcave kur dihet qe serbi eshte kulishi i rusit dhe ne jemi miq te dekalruar te erdoganit dhe antare te natos . Te forca kush eshte me i fuqishem tani ne apo serbi . E para kjo. Dhe e dyta pse ne 150 vite histori vrasesi ka bere viktimen dhe te vraret jane perdhunuar me keq deri ne 99 .Edhe ne dime te lexojme jorgo , dhe ne te pashkolluarit e djathte marrim vesh nga jeta jorgo . Ju nuk e keni marre me tapi kete toke qe ta dhisni sa here qe qeversni . Eshte serbi ai qe do ti zgjidhi muhabetet me lufte , eshte serbi ai qe i ka mbushur mendjen gjit kto vite evropes qe kosova eshte cerdhe terrorizmi , jane kurvat e frances qe e mbeshtesin haptas kete teori . Dhe eshte kjo adminisrate e mbaruar e atij kufome njerezore ne amerike qe ka endrra te kota qe gjasme serbine do ta ktheje kundra rusit dhe per kete i ka dale kundra dhe Albinit . Jo mer jo serbet jane hasmit tane , serbet nuk e durojne dot eksistencen tone se ereguan dhe atehere me cuant e kombetares cfare do donin te benin. Ka ardh puna dy duar per nje koke .

  1. Lere c ´merresh me idiotin Jorgo, qe ben inteligjentin dhe te leciturin.

   Vetem sharje dhe propagande e dale boje.

   Sa per te tjerat, plotesisht dakort me arsyetimin tend.

  2. Ke bere nje mish-mash me pergjigjet qe te kam dhene,

   Qartesisht nuk ke inteligjencen e duhur.

   Persa i perket “pse ne 150 vite histori vrasesi ka bere viktimen dhe te vraret jane perdhunuar me keq deri ne 99”

   Pergjigja eshte shume e thjeshte: sepse ti ishe nje rrote kari i prapambetur dhe i percare dhe ata te shfrytezuan momentumin per te te qire ne bythe!

   Persa i perket te tjerave, merru me ate karin siper meje se te shkon me shume per shtat.

   Tmerr, me cfare ndyej duart…

   Ma shpifni! Jeni debila dhe injorante! Blllahhh!

   WTF!

   1. Sa ironike dhe e keqdashëse të thuash që serbët po vuajnë territorin e Kurtit.Tipike si rusët që për disa rusë në Donbas ndërhynë ushtarakisht në Ukrainë.Te njëjtën gjë do të përsërisi dhe ky Putin i Serbisë me terroristë nga Sërbia.

    1. Ca po vuajne serbet?!

     “territorin” e Kurtit?!

     Kari jo vetem qe je idjot i lindur, por ke gabuar edhe pulsantin.

     Shko pirdhu diku tjeter! 😀

     Copa mishi!

     WTF! WOW!

     Une nuk e di cfare shohin pozitive tek ju Amerikanet?!

     Se te ishte per mua, tani ju thejsht nuk do egzitonit me!

     Nuk ka arsye perse e gjithe kjo injorance ta vazhdoje te egzistoje!

     Tmerr!

     Jeni debila te lindur! Nga koka tek kembet! Nga maja e flokut tek maja e thojit te gishtit te madh te kembes.

     Jeni debila krejt! Nuk beheni!

     1. PO C ´MERRESH ME NE O JORGO??? Nivel i ulet, plebenj hesapi, andej nga Mero, andej ka aristokrate te mendimit te lire dhe te pavarur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *