• |
ide | kryesore

Rama, papagalli i Vuçiçit, me gjuhë patriotike

1, 2, Ide
andi bushati

Kushdo që e ka dëgjuar dy ditët e fundit Edi Ramën ka mbetur ndoshta i befasuar nga ndryshimi i kursit patriotik në fjalorin e tij. Ai, për herë të parë kritikoi vendimin e Beogradit për të mbajtur zi kombëtare për paramilitarët që ushtruan dhunë dhe vranë një polic pranë Zveçanit. Ai shkoi edhe më tej, duke shpallur se qe një premierë në këtë dekadë të sundimit të tij, që Shqipëria po mbante një linjë të kundërt nga ajo e BE-së, e cila nuk e dënoi, sipas Ramës, me forcën e duhur këtë akt.


Në një shikim sipërfaqësor dhe të pavëmendshëm duket sikur kryeministri ynë e ka bërë ndarjen midis viktimave dhe agresorëve dhe ka vendosur të marrë anë në favor të të parëve.Por, në fakt thelbi nuk është ashtu siç duket nga forma. Në konferencën e shtypit në kryeministri, ai nuk e fshehu dot çoroditjen e njerëzve që kanë diçka për të fshehur. Në qëndrimin e tij kishte një disproporcion absurd, mes goditjes së fortë që i bënte hallkës më të dobët në Bruksel, zëdhënësit të BE, dhe druajtjes për të etiketuar Vuçiçin, si ideator të sulmit kriminal të 24 shtatorit.

Lexo me tej:

KFOR të kontrollojë Veriun/ Rama i vjen në ndihmë Vuçiçit edhe një herë tjetër 

Aty kishte inkoherenca qesharake. Kur BIRN e pyeti nëse ishte i gatshëm të negocionte mes Kosovës dhe Serbisë, ai tha se kjo qe e pamundur, pasi si kryeministër i Shqipërisë e konsideronte veten palë. Ama kur iu desh të përgjigjej nëse ia kishte treguar propozimin e vet për asocacion, Prishtinës dhe Beogradit, ai u mbrojt duke argumentauar se kishte paraqitur një propozim mbi palët.

Ai pohoi se pavarësisht ngjarjes së rëndë që ndodhi në Banjskë do i vazhdonte takimet bilaterale me Vuçiçin, ndërkohë që për një gjë shumë më të papërfillshme sesa kaq, ai anulloi mbledhjet mes dy qeverive me Kurtin.

E gjithë kjo çoroditje dhe ky varg inkoherencash rridhte nga dyzimi për të bërë bashkë dy gjëra të pamundura: fjalorin prej burri patriot, me legenllëkun prej vasali të Vuçiçit. Sepse këtë 28 shtator, Edi Rama ka lëshuar nga goja një tezë që do të mbahet mend gjatë, si një thikë pas shpine për Kosovën e që deri më tani nuk ka guxuar ta artikulojë asnjë politikan i lartë shqiptar. Ai propozoi që trupat ndërkombëtare të KFOR-it të merrnin nën kontroll veriun, një territor me shumicë serbe, po që gjendet në sovranitetin ekskluziv të Republikës së Kosovës. Kjo kërkesë e rihap diskutimin për veriun, që dikur Rama bëri plane për të trajtuar si një territor të shkëmbyeshëm dhe shpie ujë në mullirin e të gjithë kritikëve të Albin Kurtit, që e akuzojnë atë se e ka këtë pjesë jashtë kontrollit.

Por, më e bukura e kësaj lajthitje të kryeministrit ishte se vetëm pak kohë më parë ai mendonte krejt ndryshe. Me një profesionalizëm të lavdërueshëm për memorien dhe shpejtësinë e reagimit, gazetarja e A2 CNN, Fiorela Beleshi, i kujtoi Ramës se jo më larg se 19 Qershori i këtij viti, ai pati shkruar se vendosja e KFOR-it në Veri do të thoshte humbje e kontrollit të shtetit mbi territorin.

VIDEO/ Gazetarja kap gafil Ramën për shërbimin që po i bën Vuçiçit 

Pra, a po kërkonte Rama me propozimin e tanishëm të sanksiononte tkurrjen e kufijve të Kosovës? Pse ky ndryshim radikal vetëm në tre muaj? Çfarë e justifikonte këtë piruetë, që nëse nuk ishte idiote, mund të quhej me plot gojën e poshtër?

Ata që i hedhin një sy mediave të Beogradit e kanë përgjigjen. Propozimin 180 gradë të ndryshëm me atë që mendonte dikur, kryeministri e bëri pasi të njëjtën gjë e artikuloi, një ditë më parë, Vuçiçi. Pra ai s’po belbëzonte, as më pak e as më shumë, sesa si papagall i presidentit serb. Prandaj, për të kamufluar me sa mundej këtë akt, që do të ishte i turpshëm për çdo njeri normal, ai u rek ta kamuflojë atë me një gjuhë të rënduar patriotike. Kritikat për mbajtjen e zisë në Beograd dhe shpallja gjoja e ndarjes nga linja e BE-së, ishin maskimi formal për t’u bashkuar në thelb me të njëjtën linjë si Serbia.  

©Lapsi.al50 Comments

 1. Rama me piruetate tij prej këlouni qe rrezohet nuk ben dot as për të qeshur përveç neverise dhe përçmimit nuk mdjell ndjenjë tjetër

  I neveritshëm

   1. Po Veriu i Kosovës nga kush kontrollohet?
    – A paguajnë taksa bizneset e serbvet në Veri? Jo.
    Pse nuk paguajnë? Se nuk ja mban Kurtit ti kërkojë.
    A paguajnë dritat në Veri? Jo, zero.
    Po ujin, zero.
    -Kush investon atje në çerdhe, kopështe, shkolla, qëndra shëndetësore, qëndra komunitare, kisha, rrugë, ura. Qeveria serbe.
    Pra Serbia në Veri, vetëm që nuk ka ushtri, se gjithçka e menaxhon ajo. Sepse polici ka, që e paguan qeveria e Kosovës. Policë nga komuniteti serb.
    Atëherë çfarë autoriteti ushtron qeveria e Kosovës në Veri? Çfarë kontrollon? Zero, asgjë.
    Si hynë gjithë ato armë në atë zonë? Përgjegjësi e kujt është.
    Atje janë kapur armë për tre batalione me ushtarë. Kaq janë kapur. Po sa janë që nuk janë zbuluar ende?
    Ku është kontrolli, që mburret Albini se e bën vetë? Një mut bën vetë.
    Kur pamë pamjet nga ajo zonë, e mbushur me flamuj serbë, në çdo shtyllë, më çdo banesë, në çdo pemë dhe të gjitha targat e makinave të Beogradit, lind pyetja:
    – Aty është Serbi apo Kosovë.
    Atëherë çfarë kontrollon Albini që nuk do të lejoj KFOR-in të marë kontrollin?
    Prandaj me këmbë në tokë o patriotë të facebookut.
    Shiheni realitetin në sy dhe mjaft shqiptarë që nuk mendojnë si ju i shpallni tradhëtarë dhe vëllezër të Vuqiqit.

  1. Rama duhet te vazhdoje politiken qe ka nisur ne mbeshtetje totale te SHBA ,mikut gjigand te kombit tone qe cliroi Kosoven nga stepaxhinjte sllavo ruse dhe kelyshet e tyre serbe .Natyrisht qe edhe shumica e kombit shqiptar e perkrah kryeministrin Rama , nderkohe qe populizmi I pjerdhur I binit,non grates beler fazliqit dhe krejt analistave te saliut nuk ndikon aspak tek shqiptaret .Ne 2025 Rama merr 100 deputete.

  2. Mos u merrni me me Ver Llapen, ky Kufoma e Pakallur qe qelb dynjane, eshte nje jevgjt-llacifac, pa komb e pa.atdhe, gjysherit e tij endacake, kane ardhur para 150 vitesh nga Selaniku, me karvanet e arixhinjve dhe jane vendosur ne Keneten e Durresit (lexoni, “Historia e Durresit ne shek. XIX”, te historianit, prof. Beqir Meta), kaq sa i takon patriotizmit te nje endacaku, per krimet dhe poshtersite e pafundeme, fundi dihet, KAQ!

  3. EDHE PO TA GENJESH GENJESHTARIN AI GENJEHET SHUM HER ME LEHT SE I PAZHGENJYERI SEPSE GENJESHTREN E KA NE GJAK PERVOJ DHE FRYMARRJE NDJEHET ME MIR POR KUR E KAP DESHTIMI DHIMBJA ATEHER BEN ANALIZ ZGJOHET

  1. Rama eshte i shitur , duhet kujdes nga hasmi brenda ne shpi

   Vucic : te terhiqet policia nga veriu

   Rama: Ne veri te veje Kfori

   Rama dhe Vucic jane ne sikronizim te plote

  2. Partia komuniste Shqiperise e krijuar nga serb , Mugosha , Popovici … thotë:

   Ke te drejte .
   Me komunistet slavo ruse qe ka patur tash 80 vjete Shqiperia eshte me e rrezikshme per Kosoven , historia e ka vertetuar , nga Enveri Nano, Edvini… TRADHETARE TE LINDUR , ndoshta sepse nuk jane gjak Shqiptari , jane pak turq dhe vlleh …

 2. Personalisht i mbaj mend mire Kosovaret, familje te medha me gra dhe femije neper qyetet e Shqiperise, neper shtepite e Shqiptareve me rroba ne krah. Nuk eshte histori e vjeter kjo, vetem 24-25 vite perpara ka ndodhur kjo. Ky komentuesi me emer “Kosova” duhet te jete nen 24 vjec sepse si duket nuk i din keta.

  Gjithashtu, ne e dijme fare mire edhe si u fitua ajo lufte. Megjithe deshiren e madhe patriotike, nuk ishin Kosovaret qe e cliruan Kosoven, as UCKja, ishin Amerika dhe Britania e Madhe qe i zbythen Serbet nga Kosova. Kjo eshte e qarte per ata qe e kane plage ne kurriz luften, dhe si duket eshte harruar nga ata qe s’kane bere kurre lufte (perfshije Albin Kurtin).

  Keto jane fakte qe nuk kundershtohen dot sepse mund ti shikosh ne mijera video ne facebook, youtube – kudo, mjafton te kesh nje telefon dhe te besh nje kerkim me titullin ‘lufta e kosoves 1999’, dhe i sheh vete rregjistrimet reale.

  Qe nga ajo kohe nuk ka ndryshuar asgje persa i perket raportit te forcave mes Serbise dhe Kosoves. Nese terhiqet KFOR aty do kesh menjehere nje lufte ne mes Serbise dhe Kosoves qe do jete dukshem masaker e njeanshme e Kosovareve. Ky eshte realiteti. Keta patriotet me telefon ngado qe shkruajne, do shkruajne edhe me shume neper telefona, por me pak se 1% e tyre do e prishe me te vertete rehatine e vet e te shkoje ne lufte. Shqiperia, qe ai zoterija i lutet zotit qe ta mbroje, do jete vendi i vetem ku do strehohen prape familjet Kosovare, ndersa pjesa tjeter do mundohen te luftojne neper male. Dhe nese nuk do kete nderhyrje sic kishte ne 1999en nga forcat nderkombetare, Kosovaret pastaj duhet ta harrojne Kosoven komplet, dhe Shqiperia brenda muajit do behet nga 2.5 milione ne 4 milione.

  Rama, qe per fat e kemi aty, e kupton fare mire kete dhe po mundohet me te gjitha forcat qe ka, duke marre edhe nje kosto te madhe politike nga injorantet qe i ka me shumice si Shqiperia si Kosova, qe te mbaje to forte karten me te forte dhe te qendrueshme qe garanton sigurine ne te dy vendet tona. Kjo eshte linjezimi i interesave tona me ato te Amerikes, dhe ne shkembim marrim sigurine. Kete po ben Rama, dhe po e ben mire, dhe po merr shume kosto per kete. Kostot qe po merr nga kjo tregon qe eshte Kryeministri me patriot i te gjithe trevave Shqiptare.

  Kjo eshte e verteta.

  1. Or Malok,

   po kurajo te madhe paske pasur mor burr te marresh persiper te verteten absolute.
   Leri more hartimet se nuk i hyjne ne pune askujt.
   Evropa dhe Amerika e mbrojten dhe e cliruan Kosoven dhe kete nuk e mohon asnjeri. Por kjo nuk do te thote t’i lepish b…. edhe kur mendon se ata nuk kane te drejte.
   Sa per kryeministrin me patriot te shqiptareve mbaje dhe votoje sa here te kete zgjidje, dhe ja pafsh hajrin.

   1. Nuk thashe kund ‘e vertete absolute’, thashe kjo eshte e verteta. Deri sa e shkruaj une atehere eshte edhe e verteta sipas meje, sigurisht.

    Per sa i perket lepirjes, ne mes te lepirjes ne njeren ane dhe moskokeqarjes ne anen tjeter ka mijera opsione te tjera. Nuk eshte binom ky, ose lepije ose mos lepije, vetem nese je thjeshtak mendon ne kete menyre.

    Nese do te lexosh mes rreshtash, atehere ajo qe po them me qarte eshte kjo: nuk kemi arritur te ndertojme shtete te fuqishme ekonomike dhe ushtarake as ne Shqiperi as ne Kosove qe te mbrojme veten; fatkeqesisht. Deri sa ti ndertojme keto shtete te fuqishme, nese do mundemi ndonjehere, te gjithe idiotet qe shkruajne patriotizma neper blogje duhet dhe po injorohen.

    Sa per kryeministrin, sigurisht, voten time e ka prape ne 2025en. Dhe prape do ta kete persa kohe alternativa eshte Sali Berisha dhe Likja.

    1. Pa bere polemike, por ketu nuk behet fjale per binom, lepije ose mos e caj keken per Europen.
     Ketu behet fjale per parime. Dhe me sa duket Kurti po qendron fort ne parimet e veta sepse eshte i paperlyer dhe nuk mund t’i bejne presion. (Rasti i fundit i dha te drejte 100% ne dyshimet qe ka shprehur per Vucic dhe qe Europa me Ameriken i kane injoruar)
     E kunderta ndodh me ate qe voton ti. Per cdo dy jave i plasin skandale nga me te paparat.
     Ket kemi te bejme me dy modele qeverisjesh.
     Kurti, ne dukje parimor, i palekundur, i pakorroptuar (te pakten nuk eshte perfolur), mbase i papervoje dhe i nxituar, dhe perpballe tij Rama, elokuent, interesant, bythlepires, i korruptur deri ne koke (keshtu akuzohet perdite) dhe qe na jep mend per cdo gje ne kete bote.
     Ti ke zgjedhur kete te dytin.

     1. @Toma

      Pa bërë polemikë as unë, Albin Kurti është për tu admiruar në aspektin personal. E kam takuar edhe vetë disa herë dhe është me të vërtetë një djalë fantastik. Shqipërinë, megjithë çfarë thotë, nuk e ka shumë qejf. Mbaj mend që më thonte, në 2004, që Shqipëria i ka punët mirë sepse është e rrethuar mga Shqiptarë në të gjithë krahët. Sensin e kësaj e kishte për të thënë që Shqiptarët në Shqipëri nuk shqetësohen për shqiptarët e tjerë. I thashë atëhere, nuk mund ta thuash këtë vetëm pak vite pas 1997ës kur Shqipëria u shkatërrua komplet, dhe pas 1999 kur ne i pritëm Kosovarët pa asnjë llaf, nëpër shtëpiat tona. Dua të them, nuk kam asgjë me Kurtin si përson.

      Por, si Kryeministër i Kosovës, politikën e jashtme po e luan me nja amatorizëm të frikshëm. Them të frikshëm sepse mund të arrijë në një pikë pa kthim ku të gjitha shtetet e mëdha që na kanë mbështetur këto vitet e fundit, për interesa të veta sigurisht, mundet në një moment të thonë vari leshtë, nuk ja vlen barra qeranë. Dhe si kombi si shtetet Shqiptare janë absolutisht të papërgatitura. Bëhet kasaphanë në Shqipëri nga Grekët në Kosovë nga Serbët.

   2. Nje padrejtesi e madhe kunder shqiptareve u zhbe pjeserisht me clirimin e kosoves. 1 mije her faleminderit.
    Por kur sheh qe jane tu e bo gati me ja dhon veriun serbise per interesa te ngushta politke te dites duhet me ja thon . Por ne modelin e rames qe per pushtet e per para e hap gojen qe te dhjesin kushdo ne USA, ka vetem deshtime kombetare. por rama si lancuar dhe suportuar nga shoqatat globaliste te shoqerise se hapur eshte i huaj /alien me ceshtjet e shtetit, kombit, ligjit etj. eshte thjesht nje njeri pa thelb bosh. ti pret qe maloku i lushnjes te jete me plot se rama?

    te fala sandrit

  2. Po e nis kete replike me nje pergjigje per pjesen qe Serbia fiton bindshem ndaj Kosoves. Rusia ka nje raport te ngjashem te indeksit te fuqise ndaj Ukraines, sikurse Serbia ndaj Kosoves. Dhe Rusia, qe mbahet si superfuqia ushtarake numer 2 pas SHBA, ka bere deme por me shume ka humbur se fituar.

   Gjithashtu, nuk mund te krahasosh nje lufte ne te cilen Kosova e nisi ne humbje, pasi ishte pjese e shtetit te Serbise, dhe shqiptaret ishin te dobesuar sa s’ka me. Sot Kosova eshte e pavarur, ka forca qe trajnohen nga forcat elite te Britanise, SHBA-se dhe NATO-s. Neper qarqe online ku flitet serbisht, ka qene interesante te shikohej habia e madhe se si u zbythen “forcat serbe” me trajnim ushtarak kesaj rradhe.

   Ti fole per nje te vertete vetjake, une po flas per fakte.

   Megjithate, lufta i perket se shkuares, e asnjeri nuk do lufte. Flas per popullin e zakonshem.

   Sa per strehimin e shqiptareve te Kosoves, e kemi detyrim se jemi nje komb. Mirepo une personalisht di raste ku shqiptaret kane pranuar pagese per t’i mbajtur. Tregon shume per karakterin e nje personi, kur nje shprehje figurative si e personit qe eshte vete-etiketuar si Kosovar, e ben shkak per te permendur, jo nje nder, por nje detyre qe as duhet cuar nepermend ta permendesh.

   Tani le te dalim tek Rama, qe po na e pasqyron si nje patriot a hero kombetar, a ku di un se cfare. Ke folur si politikan. Nje paragraf qe perkthehet ne hic.

   Nese ky person do ishte patriot, do e niste patriotizmin nga Shqiperia. Mbolli kanabis nga jugu ne veri, betonizoi Tiranen pa asnje hapesire te gjelbert, parate e taksapaguesve i coi te gjitha ne PPP. Korrupsioni ka kapur majat, nuk po i ngel minister pa hetuar e burgosur, por pergjegjesia sipas tij eshte individuale. Po pergjegjesia per te caktuar keta persona ne detyre?

   Sic thote shprehja e autorit Ian Fleming:

   Once is happenstance. Twice is coincidence. Three times is enemy action.

   Nje here eshte rastesi. Dy here koicidence. Tri here eshte veprim i armikut.

   Hajd nje e dy ministra po ja falim. Po sa njerez i dolen te korruptuar ketij, nuk eshte me ceshtje individuale, por ka dore edhe vete.

   Ai eshte vetem patriot i vetvetes. Thote ate cfare mendon se i jep pike ne sferen nderkombetare, ose ate cfare ka nevoje te degjoje vellai i tij, Vucic.

   Artikulli eshte mese i sakte e i goditur.

   1. @Fushaku

    Persa i perket krahasimit qe ben me luften Ukraine Rusi dhe Kosove Serbi, nuk jam kunder. Edhe me konkludimin qe ben per faktin e thjeshte se nuk na duhet fare lufta, edhe me kete nuk jam kunder. Personalisht jam kunder luftes ne koncept, dhe specifikisht jam shume shume kunder cdo lufte qe mund te perfshije Shqiptaret.

    Per strehimin e shqiptareve nga Kosova, per ate thjesht shkruajta sepse nje komentues me siper me emrin ‘Kosova’ shkruante zot me ruaj nga Shqiperia. Prandaj desha ti kujtoj atij qe nuk ka nevoje te ruhet nga Shqiperia, perkundrazi.

    Sa per Ramen, ky eshte debat i gjate qe po rrihet nga te kater anet qe 13 vite tani. Por po them vetem tre gjera. E para dhe me e rendesishmja, une personalisht muk do ta votoj kurre Sali Berishen dhe Ilir Meten. Nese alternativa perfshin ata dy emra, djallin vete pranoj ta votoj por ata te dy kurre me.

    Kurse e dyta, eshte nje realitet tjeter drejtesie ne Shqiperi qe nuk besoj qe mund te diskutohet, apo jo? Sido qe te argumentosh, eshte e pamohueshme qe ky realitet nuk mund te vinte kurre pa kontributin e Rames. Kjo eshte edhe arsyeja qe po shkojne ne burg ata qe po shkojne ne burg.

    Dhe e treta, vazhdim i te dytes, do duhej te shkonin ne burg shume veta nga te gjitha qeverite e meparshme por qe kane shpetuar sepse nuk kishte drejtesi qe ti ndiqte. Nuk ka asnje qeveri e meparshme moralin e duhur qe ti thote Rames – ‘shiko si po shkojne ministrat tuaj ne burg’. Ata mund ta thone gjanem, sic po e thone, por nuk genjehet njeri. Te gjithe ne e dijme sa te korruptuar kane qene, te gjithe e dijme qe nuk jane denuar kurre. Keto arresrime ne kabinetin e Rames, qe ti i permend si dobesie Rames, jane ne fakt pika e tij me e forte. Cdo arrestim qe behet ne qeveri eshte nje konfirmim te njerezit qe Edi Rama nuk perzihet me drejtesine. Kete qe po them do e shohesh ne zgjedhjet e ardheshme kur, me shume siguri, do i fitoje perseri.

    1. @Maloku

     Bie dakord qe situata e drejtesise eshte ndryshe sot. Gjithashtu bie dakord qe vota nuk i jepet as Saliut, as Ilirit. Personalisht nuk ja jap dot as Edit.

     Tani, sa ndryshe eshte situata me drejtesine? Ketu nuk e di sa do biem dakord. Pershtypja ime eshte se keta qe po hetohen e arrestohen, po arrestohen vetem sepse gabimet qe jane bere, jane bere ne menyre trashanike. Diku nje ministre abuzon me fondet e BE qe normalisht s’te fal. Diku nje minister ja jep tenderin shokut te klases se zv. ministrit. Diku nje zv. kryeminister e minister ne shume Ministri te rendesishme, ka lidhje te ngushta me perfituesit e nje tenderi.

     Dhe prapeseprape, kemi nje SPAK qe cuditerisht nuk propozoi te merrej masa e arrestit per Ilir Beqajn. Doli nje gjyqtar qe i tha SPAK shiko se nuk e keni kryer sic duhet hetimin. Imagjino tani sikur te kishte qelluar nje gjyqtar tjeter e ta kishte anashkaluar. Qe fare lehte mund te ndodhte ne nje drejtesi si e jona.

     Levizjet e SPAK kane qene teper te ngadalta. Inceneratoret jane denoncuar qysh ne 2016-2017. Le pastaj bastisjen e Lapsit nga ana e SPAK, qe ishte mese qesharake. Nderkohe qe nuk pame nje aksion te ngjashem ne ministrite perkatese. Kam vene re nje permiresim qekur u vu Dumani ne krye te SPAK. Sic perflitej, e ku ka ze s’eshte pa gje, Dumani mbeshtetej nga SHBA, ndersa Kondili mbeshtetej nga Rama.

     Rama tani vone ndryshoi sjellje ndaj SPAK, se deri vone hakerrehej se po i godisnin vetem njerezit e tij. Mbase ka marre ndonje garanci, nuk e di, po nervozizmi dukej qarte. Ose mbase thjesht skuadra e tij e afte e PR e vuri ne shina.

     Si perfundim, drejtesia ka fare pak ndryshim sot. Me vjen ne mendje shprehja shume zhurme per asgje. SPAK mban rekord per shpallje ne kerkim, por jo per arrestime. E hengri Lefter Koka nder te paret, se mbase mori ndonje garanci te rreme qe do dilte shpejt nga burgu. Te tjeret nuk u treguan aq budallenj, dhe nje e nga nje po ja mbathin jashte vendit perpara se te shpallen ne kerkim.

     Nderkohe edhe dicka qe me vjen neveri. Gjithmone njerezit prane Rames shkarkohen disa muaj perpara se te arrestohen. Dekonspirimi shkon ne nivele te larta.

     Korrupsionin e kemi endemik, dhe veshtire te largohet pa mundim. Megjithate, te votosh Ramen nuk ka dallim nga Saliu e Iliri. Jane e njejta dore. Ne skenen politike qe nga vitet ’90. Ndaj une s’votoj asnjerin nga keta. Me kujtohet kur PD ne qeveri ankohej se Rama s’pranonte te votonte reformen ne drejtesi. E votuan nga halli, e sot Edi del e mburret qe paska qene nje nismetar. Thjesht me vjen per te vjelle.

     Sot asnjera pale nuk e do voten e emigranteve. Nese behet, aty behet puna keq, se emigranteve s’ja blejne dot kollaj voten.

     1. o fushak

      qenke i cik naiv

      dielli duket qe me mjes

      reforma ne drejtesi ishte nje projet ojf. e ka bo fondacioni.

      qellimiehste i qarte kapja e drejtesise , sepse ata qe ishin , pervec faktit qe ishin te pregatitur ishin aq te pasur sa kundershtonin politiken .
      sot eshte 2023. reforma filloi ne 2016. rezultati eshte nje varikarizem total
      cdo tregues per marrjen e drejtesise nga qytetari eshte perkeqesuar, korrupsioni eshte rritur, krimi ka kap majat.

      me drejtesine e re duhej te kishim sitaute tjeter ao jo?

      pergjgijen e ke ne fillim ! drejtesia e vjeter ishte me probleme per qytetaret por kishte nje problem te madh nuk e rrunte karin shume per politiken. bente pazar, nuk urdherohej sic urdherohet sot.

      xhonglimet e spak gjkko BKH e PP KLP KLGJ KLD GJK ILD kane sjelle zero rezultat per publikun dhe per qytetaret, dhe e kane perkeqesuar ! MOS HARRO : REFORMA U BE NE EMER TE PUBLIKUT!

      ne praktike , rama beri ci deshi qejfi, emeroi ke i donte qejfi , shkarkoi te gjithe at qe nuk ishin te tijet. dhe administrata ska pike frike se do e kape drejtesia. Sot administrat ne shqiperi ka nivelin me te larte qe ka pasur noi here per korrupsion
      60% e buxhetit vidhet shperdorohet qe prej 2013.
      per te mos folur per inkriminin skandaloy te cdo polici , shefi policie, drejtori policie e deri tek drejtori i pergjithshem i policise

      nese do kishte prokurori e gjykata dhe vullnet politik, sdo kishim kete situate ku vjedh dhe abuzon nga me i fundit e deri tek rama

      krahaso 2005-2009 dhe krahaso 2013 2023 per nga treguesit e krimit, droges, vjedhjes, abuzimit, dhe korrupsionit ne nivelet nga me i ulti deri te me i larti

      Shalsi : ne nuk do vjedhim si keta!

      Rama : skeni pare gje akoma!

     2. @Fushaku

      Përkundrazi, jam komplet dakord me çfarë shkruan. Kam ndoshta një devijim të vogël nga ty kur flet për ngadalsinë e SPAKut. Nuk ka shumë që është krijuar ajo strukturë, dhe kanë një mal gjigand përpara. Gjithashti, edhe në drejtësitë e konsoliduara në Europë dhe gjetkë, drejtësia ka tendencën të lëvizë ngadalë. Arsyet janë objective pse janë të ngadaltë. SPAK me të vërtetë u fut në linjë vetëm pasi mori drejtimin Dumani.

 3. Komunistet shqiptare dhe pjellat e tyre natyrale apo bastarde kane qene gjithnje papagaj te komunisteve jugosllave e ruse!
  Hiq Gregun…

 4. ARRESTOHET YMER QELBAZA KELLIRA:POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CYPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENI TE BABIT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT,EDI RAMES ALEXANDER VUCIC DHE VLADIMIR PUTINIT

 5. YMER QELBAZA KELLIRES I MBAN GOJA ERE MUTI PRANDAJ NUK KA FEMER NE PLANET E CILA I OFROHET AFER-TANI YMERI BREDHE CEP ME CEP VETEM SI NJE ZAGAR I FRUSTRUAR thotë:

  YMER QELBAZA KELLIRA JAFUTI KARIN NE BYTH KOL KYCIT-SALLAKS DHE JA DEMTOJE SYRIN E MAJTE

 6. YMER QELBAZA KELLIRES I MBAN GOJA ERE MUTI PRANDAJ NUK KA FEMER NE PLANET E CILA I OFROHET AFER-TANI YMERI BREDHE CEP ME CEP VETEM SI NJE ZAGAR I FRUSTRUAR SEXUAL thotë:

  YMER QELBAZA KELLIRA JAFUTI KARIN NE BYTH KOL KYCIT-SALLAKS DHE JA DEMTOJE SYRIN E MAJTE

 7. Nuk ka dyshim qe Rama eshte zagari i Vucicit, vazhdojne teorite e Soros biri qe i mbeshtesin keta te dy.

  Kurti nuk ka nevoje per keta palaco politikane.

  Kurti nxorri zbuluar dhe Lajcak, Borrell e Eskobar per politika antidiplomatike ndaj Kosoves e pro Serbise dhe indirekt dhe Rusise.

 8. “Vrasjet dhe terrori në veri të Kosovës, është 100% i ngjashëm me sulmin e bandës Mavi të Fredi Balerit në pikën kufitare në Jug të Shqipërisë 1994 ku u vranë 3 ushtarë shqiptarë, me kauzën e çlirimit të Epirit Verior.

  I vetmi ndryshim është që Kosova i shpall organizatë kriminale, ndërsa Shqipëria i voton për kryetar bashkie.

  Madje opozita i quan heronj dhe të burgosur politik”Shiko syri tv dhe lexo bushatin nuk ka asnje dallim,salihu paguan shume dhe skllevrit mediatik i mbajne ison,por fushata per zgjedhjet ne kukes ka mbaruar o bushat

 9. YMER QELBAZA JA FUT KARIN NE BYTH KRESHNIK SPAHIUT FRROK CYPIT,SOKOL BOLES -BALLA DHE ALEXANDER VUCICIT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH KRESHNIK SPAHIUT E MOS SHKRUAJ KETU TE LAPSI

 10. Mos u merrni me me Ver Llapen, ky Kufoma e Pakallur qe qelb dynjane, eshte nje jevgjt-llacifac, pa komb e pa.atdhe, gjysherit e tij endacake, kane ardhur para 150 vitesh nga Selaniku, me karvanet e arixhinjve dhe jane vendosur ne Keneten e Durresit (lexoni, “Historia e Durresit ne shek. XIX”, te historianit, prof. Beqir Meta), kaq sa i takon patriotizmit te nje endacaku, per krimet dhe poshtersite e pafundeme, fundi dihet, KAQ!

 11. Raporti final i OSBE/ODIHR: Zgjedhjet e 14 majit ishin të mirëorganizuara. Pati një ndarje të thellë brenda opozitës…!

 12. Ka 33 vite që berishimi është futur thell në të 2 anët e kufirit.Dhe sidomos në 1998 kur ish KM Kosovar Bujar Bukoshi me 400 mercenar Kosovar e Sërb i erdhi në ndihmë S.Berishës në GRUSHTIN E SHTETIT pas vdekjes së Azem Hajdarit që e nxori në pritë Sali Ram Berisha.
  -Këta militant harrojnë se Sb ishte kundër RAMBUJES,UÇK,I.RUGOVËS,A.THAÇIT E KO..!
  -Këta harrojnë se Sb urdhëroi 3 deputetët e Tij të firmosin raportin e DIK MARTY në KIE 2011 për të akuzuar UÇK për trasplant organesh të ushtarëve Sërb në shtëpinë e VERDHË

 13. Gazetari gjerman Michael Martens njohes i mire i Ballkanit shkruan ne FAZ (FRANKFURTER ALGEMEINE ZEITUNG) – Edi Rama eshte kryeministri shqiptar me i mire qe ka patur Serbia ne Tirane qe nga koha Pashicit..
  z. Bushati, botojeni te plote ate deklarim. E ka sot gazeta DITA.

 14. Thithlopët e gjobave, tarifave, të vilave në Gjirin e Lalzit, Palasë e Farkë, të kullave, fabrikave dhe pastrimit të parave, dolën si virgjëresha në dritaren e shtëpisë publike, duke treguar me gisht ‘gjobaxhiun’.

  ‘Investigimin’ e financuar gjoja nga USAID e mori përsipër njëfarë gazetari Naim Noka, i cili i kushtoi edhe një editorial moralist në portalin e tij publik.live.
  Po gazetar ngel,njelloj si Qimi i shkelzenit gazetar

 15. Duke perjashtuar ramen,se rama ka nje misjon tjeter jashte agjentes se shqiptareve,eshte nje zdhendes i atyre qe e kane vene ne ate poste e mbeshtesin,pa kufi dhe e mbajne ne ate post,me te gjitha menyrat,qofte dhe me poshtersi,politikanet shqiptare ne atdheun memeShqiperi dhe Kosove ,te mblidhen si nje beselidhje te dyte si ajo e Skenderbeut ne lezhe,per te bashkerenduar mendimet dhe veprimet qe kurti duhet te ,jo te marre ,por te beje,per te shpetuar nje coptim te dyte te kombit shqiptar,pas asaj te 13.Nuk ka te drejte asnje politikan ,ne kete rast politikanit Shqiptarer te mari rolin e prijesit absolut dhe te liderit global shqiptare.Politikanet kryesor Kosovar ,qe jane kritiket me te medhenj te Kurtit,nuk e kane ate te drejte politike dhe ne popull nuk e kane ate te drejte morale ,te hiqen se ata jane zgjidhja e sakte qe i jep kosoves paqen me serbine.Jo ata e kane patur ate raste,kane patur karigen e sotme te kurtit dhe zgjidhjen e dime,cna kane dhene.Sot ate post,ate karige populli ja ka dhene Z.Kurti,prandaj duhet te bashkepunoni me te ti bejme balle agresionit serb dhe te mbrojme teritorin kushtetues te Kosoves,te kranines se atdheut tone.Presidentja e Kosoves te jete presidentja e unitetit kombetare dhe ti beje bashke te gjithe kreret kryesor te politikes Kosovare,qofte ne pushtet,qofte ne opozite,per mbrojtien e teritorit kushtetues te kosoves ,se ata jane te barabarte.Debatet te para 24 shtatorit te mbyllen ne nje kasaforte dhe ,nese duan ti hapin ti hapin vetem pasi Flamurin e shtetit te Kosoves ta shikojme te valevitet ne Godinen e OKB.Sa per serbin dhe vucicin e mori pergjigjen nga vendosmeria e policise se kosoves dhe ultimatumin qe i dha Sekretari i Shtetit Blinken.Putini donte te hapte nje fronte lufte nepermjet serbise ne zemer te Europes,per te hequr presionin ushtarak,ku e ka vene Zelenksi dhe te hiqte ndihmen ushtarake perendimore, qe do i jepte ukrahines,se mendonte putini se europa do perqendronte ushtrine dhe armatimin ne ballkan.Por Blinken i dha ultimatum Vucicit.Me 99 nuk bombarduam serbine,por ndaluam luften ne ballkan ,por nese e mendoni se do jete perseri bombardimi i serbise si me 99 ,gaboheni.Po provokuat,nuk do kete me serbi po germadha nga nje shtet qe sdo kete me as emer as nishan.Cfare ultimatumi qe Blinkeni i dha vucicit e ka lene vucicin si budalla,saqe ka analiste qe thone qe sekemi pare kurre vucicin ne ate gjendje trullosjeje.

 16. Ne Elbasan ulen te henen ne universitet 200 studente me pak se vjet.
  Ne Vlore mbyllen 4 progerame studimi ne universitet nga mungesa studenteve.

  Nuk jane raportime te opozites, por jane sot ne gazeten DITA.

  Shqiperia po sghpopullohet me rritme galopante fale kesaj qeverisje.

  Te na rroje Rama, kryeministri me sorollopin e velinave ministresha budallaqe nga pas.

 17. Për bythën e Zen Sali Berishes dhe Abi Malltezit, Sali Berisha, kërkon të djegë përseri Shqipërinë.
  E dogji kur e mori më 1992.
  E dogji në 1997
  E dogji në 1998
  E dogji dhe e poqi me tritol urash, pritash e shtyllash elektriku, sa herë i afrohej zjarri në bythë.
  E dogji në Gërdec.
  E dogji në çdo protestë
  E tashti, do ta djegë përseri.
  U djegsh familiarisht o Sali Berisha, nga zjarri që po ndez vetë.

 18. “S’e jap më dorëheqjen për Shkëlzenin”, Berisha harron akuzat: Arritjet më të mëdha i kemi me Metën!

 19. E para forcë politike që futi dhunshëm metodën e “pezhishkave” në partitë tona, ishte Partia Demokratike. Nuk kishte strukturë lokale apo qendrore, të mos kishte rrjetin e vet të “pezhishkave”, dëgjuesit, regjistruesit, transmetuesit, vepruesit, dhe komanduesit e vet. Në Shqipëri nuk konceptohet dhe nuk mund të funksionojë dot politika pa përfshirë rolin dhe rëndësinë e rrjetit të “pezhishkave”.

 20. Për bythën e Zen Sali Berishes dhe Abi Malltezit, Sali Berisha, kërkon të djegë përseri Shqipërinë.
  E dogji kur e mori më 1992.
  E dogji në 1997
  E dogji në 1998
  E dogji dhe e poqi me tritol urash, pritash e shtyllash elektriku, sa herë i afrohej zjarri në bythë.
  E dogji në Gërdec.
  E dogji në çdo protestë
  E tashti, do ta djegë përseri.
  U djegsh familiarisht o Sali Berisha, nga zjarri që po ndez vetë.Revolucioni gati o cecene te malokut salih

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *