• |
ide | kryesore

Napoli-Real Madrid: një tërmet i fortë tronditi mbrëmë zonën

Lajme, Të fundit

Një tërmet e bëri veçanërisht të mbushur me ngjarje natën e ndeshjes Napoli-Real Madrid, ndeshje e vlefshme për ditën e dytë të grupit C të Champions League.


Tërmeti, me magnitudë 4.0, ndodhi në Fushat Phlegraean në një thellësi prej 2.6 kilometrash dhe u ndje dukshëm në komunat e zonës Phlegraean dhe në lagjet e Napolit, duke përfshirë qendrën historike, si dhe në lagjet Bagnoli, Pianura, Agnano, Fuorigrotta, Vomero, Arenella, Rione Alto.Ky është tërmeti i dytë më i fortë në 40 vitet e fundit në këtë zonë, pas asaj të pak ditëve më parë, 27 shtatorit, me magnitudë 4.2. Shumë njerëz lanë banesat e tyre dhe dolën në rrugë si në Fuorigrotta ashtu edhe në komunat e zonës Phlegraean. Për momentin nuk ka dëme të konsiderueshme, por në zonën e Agnano-s disa suva janë shkëputur nga ndërtesat.

Pas goditjes së parë, sizmografët e Observatorit Vezuvian – INGV regjistruan tetë tërmete të tjera në 15 minutat në vijim. Pak më parë, në orën 20:53, u raportua një tjetër tërmet, me epiqendër në Agnano, ende në të njëjtën zonë, me magnitudë 1.8 ballë në një thellësi 2.4 kilometra.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *