• |
ide | kryesore

Tragjike në Kuvajt/ Zjarr në ndërtesën ku strehoheshin punëtorë të huaj, 49 të vdekur

Arkiva, Planet, Të fundit


Të paktën 49 persona kanë humbur jetën pasi një zjarr shpërtheu në një ndërtesë që strehonte punëtorë të huaj në qytetin e Kuvajtit, tha media shtetërore të mërkurën.

Pamjet që qarkullojnë në mediat sociale tregojnë momentin kur zjarri përfshiu ndërtesën gjashtëkatëshe në zonën e Mafregut të qytetit.

Rreth 150 njerëz jetonin në ndërtesën kur zjarri shpërtheu në katin e parë, tha zyrtari i policisë Sayyed Hasan Ebrahim për televizionin shtetëror të Kuvajtit.

Shkaku i zjarrit, i cili është vënë nën kontroll, nuk dihet, por prania e më shumë se 20 rezervuarëve të gazit për gatim dhe materialeve të ndezshme në bllokun e mbipopulluar bëri që ai të përhapet me shpejtësi, tha Ebrahim.

11 ndërkohë po mjekohen në spitale dhe policia po përpiqet të identifikonte viktimat.

Sipas ministrisë së jashtme indiane, në mesin e të vrarëve ishin shtetas indianë. Kryeministri i vendit Narendra Modi e quajti zjarrin një “fatkeqësi” dhe e përshkroi atë si “të trishtuar”.

Fotot e pasojave tregojnë një katin përdhes të nxirë, me forcat e sigurisë kuvajtiane që vlerësojnë dëmet. Pronari i ndërtesës është arrestuar dhe hetuar për neglizhencë.


2 Comments

  1. PAS CDO ZHVILLIMI KA ANALIZ TE THELLUAR ,KY VEPRIM ESHTE AUTOGOL PER AUTOR DHE AKTOR PERDERI SA PADREJTESIJA ,U KRIJUA TE FUNKSIONOJN SI SHAH MAT KUNDER LOJTAREVE TE VET

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *