• |
ide | kryesore

Meta jep detaje për pyetjet që i bënë në SPAK

Arkiva, Lajme, Të fundit
Meta


Pasi u mor për mbi 3 orë në pyetje sot nga SPAK, Ilir Meta tha në një konferencë për mediat se është thirrur në SPAK me cilësinë e denoncuesit kryesor të “Rama-Reformës”. 

Meta e konsideroi SPAK si “aleatin më të verbër” të Edi Ramës, duke shtuar se Prokuroria Speciale nuk ka asnjë sukses. Madje Meta tha se SPAK përdoret nga Edi Rama ndaj atyre që Presidenti i PL-së i konsideroi si “limon të shtrydhur”. 

Meta e cilësoi Altin Dumanin një provokator në shërbim të Edi Ramës. “Kishte hallin e inceneratorit ai, nuk ka hallin që qytetarët e Tiranës po vidhen çdo ditë. Pse nuk heton Portin e Durrësit ky Dumani? Më pyet sot mua a e njeh ti Alberto Rançinin? I them çfarë është ky? Jo po ky të ka bërë dhuratë lule për ditëlindje”, tha Meta.

“Mbasi u firmos me 140 vota reforma në drejtësi, ata vazhduan lojën duke zgjedhur Arta Markun me 69 vota si Prokurore e Përgjithshme, më pas ajo zgodhi KLP siç ia kishte qejfi dhe më pas ata zgjodhën SPAK, që sot kontrollohet nga Edi Rama dhe Engjëll Agaçi, personazh kryesor edhe i reportazhit të RAI3.

Jam thirrur si denoncues i atij betimit te Lana, i asaj kandidates për gjykatëse në Gjykatën Kushtetuese. Kemi një Gjykatë Kushtetuese që sot ka dhënë 99% e vendimeve në favor të Qeverisë.

Jam thirrur si denoncues i planeve për ndarjen e Kosovës, duke mos i dekretuar Edi Ramës kandidatin e propozuar si ministër të Jashtëm.

Jam thirrur si denoncues i aferës së detit, që ka si protagonist kryesor Edi Ramën. I jam drejtuar deputetëve me një letër që të marrin përgjegjësitë që iu takojnë për një çështjes madhore.

Jam thirrur sepse kam denoncuar SPAK që nuk ka hetuar asnjë nga ato çështjet e krimeve zgjedhore. Është përgjegjësi e SPAK që të hetonte edhe atë vrasjen e ndodhur në Elbasan.

Kam çuar në SPAK të gjithë ligjet me porosi që ka bërë Edi Rama dhe SPAK nuk ka bërë asnjë hetim ndaj tyre.

Jam thirrur në SPAK pasi kam denoncuar falsifikimin e firmës së Kryetarit të Kuvendit, në atë rastin për hetimin e Presidentit.

Jam thirrur se kam denoncuar aferën e inceneratorëve, që me lekët e tyre, Edi Rama bleu zgjedhjet”, tha Ilir Meta.

Ai u shpreh se pikërisht për këto arsye është thirrur sot në SPAK, duke shtuar se një tjetër arsye është fakti se është kryetar i PL-së, një parti që shpëtoi pluralizimin në Shqipëri.

“Kemi një narko-shtet dhe një narko-drejtësi. Nuk kam pasur asnjë besim te SPAK, sepse SPAK që kur u krijua u krijua në mënyrë të paligjshme”, tha Ilir Meta. Ai tha se SPAK ka gjymtuar hetimet për çdo denoncim që ka bërë opozita, duke nisur nga inceneratorët te dalja e të dhënave të qytetarëve, ku në vend që të hetonte ata që nxorën të dhënat, u mor me gazetarët.


6 Comments

  1. E solle Ramen ne pushtet ne 2013 dhe te lezetoi te merrje elektoratin e çoroditur te PD.
   Gezonit shume ato vite me Ramen dhe e çove mandatin ne fund me te kur Shqiperia kanabizohej dhe ne qeveri ishin kanibalet.
   Ata u forcuan dhe te shiturit tek ti kapercyen te Rama bashke me Lulin ne 2017.
   Pastaj Rama fitoi vetem me makinacione pushteti dhe ua leu sumen me vaj qe te mos mund pellitni.

   E forcuat djallin te gjithe dhe me doren tuaj.
   Tani po u vret nje e nga nje dhe do te treteni ne burgje dhe ne harrese per fajin tuaj jo te Ramas .
   RAMA dihej qe pa u bere kryeminister se cfare perfaqesonte dhe deri ku shkon me ligesine e tij prej te pamoralshmi.
   Dite sizifiane keni perpara.
   Veglat e tij po te pyesin ty Z. Meta.
   Kur te vije rradha per ta pyetur Ramen besoj do jete Zaho drejtues SPAKU.
   Pijani league Rames

  2. Ta njohim trimerin o like.
   Sa her e lepir ate qe ke peshtyr.
   Po te vjen ngordhja.
   Nuk do shume mend, se nuk ke me as qetesi e as dashuri.
   Sapun me vete.

   1. Erdhi edhe kjo dite te pyesin edhe ty o like per botoks, ke bere apo jo ? Hajde Like 1 Prilli hajde! Po Likes edhe po nuk pati bere ti behet menjehere books, me fonde te qeverise po qe mundur ose me financim nga bamires bujare. E ka te domosdoshem.
    Ne Shqiperi po te akuzuan shume po shume fare, te denounce per kafe e aspirina si dhe botoks kohet e fundit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *