• |
ide | kryesore

Koreja e Veriut: ‘Absurde’ të mbahet samit i paqes për Ukrainën pa Rusinë

Arkiva, Planet
Kim


Koreja e Veriut e quajti veprim “absurd” mbajtjen e samitit të paqes për Ukrainën në Zvicër pa pjesëmarrjen e Rusisë.

Pheniani tha se duke përjashtuar Rusinë, samiti i kësaj fundjave përbën një “mbledhje konspirative nën pretekstin e paqes”, raportoi agjencia shtetërore e lajmeve e Koresë së Veriut, KCNA.

“Ideja për të diskutuar çështjen e Ukrainës pa përfshirë Rusinë, një palë kyç në konflikt, është absurde”, tha Pheniani, sipas KCNA-së, pa dhënë ndonjë atribut më specifik.

Kina gjithashtu ka hequr dorë nga pjesëmarrja në samit, duke thënë se nuk i ka përmbushur pritjet e saj.

“Është e natyrshme që komuniteti ndërkombëtar të dënojë këtë takim konspirativ, i cili mbahet nën maskën e paqes, por që synon të nxisë konfliktin dhe luftën”, tha Pheniani, duke akuzuar SHBA-në se po përdor samitin për të “nxitur luftë dhe konfrontim”.


1 Comment

  1. ESHTE KRIJUAR TI FUNKSIONOJNE SEJCILIT MATJA VLERES PER ANGAZHIMIN DHE DHENJA HAKUT SIPAS MERITES,POR CESHTJA ESHTE PER SEJCILIN SE TE GJITH PER ANGAZHIMIN SI PRITSHMERI DUN SUKSESIN JO VETSHKATRRIMIN FAKTET E KETI FUNKSIONI DUHET TE NA BEJNE T thotë:

    TE KUJDESESHEM , DOMOSDOSHMERIT JAN CELESI I EKZISTENCES SON NE CDO KUPTIM PASI JAN BURIMI ZGJILLJEVE PER DESHIRAT NE PLOTSIM TE NEVOJAVE TONA,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *