• |
ide | kryesore

Ndeshjet, grupet e rregullorja: gjithçka duhet të dini për Euro 2024

F1, Sport
Euro 2024


Euro 2024 mbërriti: Kampionati Evropian i Futbollit fillon me Gjermani-Skoci, me Italinë që përpiqet të mbrojë titullin e fituar tre vjet më parë (nuk u luajt në 2020 për shkak të Covid) në Angli. Janë gjashtë grupe, me Shqipërinë të përfshirë në grupin B me Spanjën, Kroacinë dhe Italinë, në një rrugëtim të vështirë drejt së cilës vetëm dy do të mbërrijnë në finalen e planifikuar për në 14 korrik në Berlin, në Olympiastadion.

KUSH JANË GRUPET E EURO 2024?

Grupi A: Gjermani, Skoci, Hungari, Zvicër
Grupi B: Itali, Spanjë, Kroaci, SHQIPËRI
Grupi C: Angli, Slloveni, Danimarkë, Serbi
Grupi D: Holandë, Francë, Austri, Poloni
Grupi E: Belgjikë, Ukrainë, Rumani, Sllovaki
Grupi F: Portugali, Turqi, Gjeorgji, Çeki

GJERMANIA ORGANIZATORE NË GRUPIN A

Kush ndoshta ka gjetur rrugën më të lehtë për në fazën e eliminimit direkt është padyshim Gjermania vendase që do të ketë jo vetëm tifozllikun nga ana e tyre, por edhe mundësinë për t’u përballur me skuadra që janë çdo gjë tjetër veçse favorite për fitoren përfundimtare. Teutonikët do të gjejnë në rrugën e tyre Skocinë, që rikthehet në Kampionatin Evropian pas njëzet e tetë vjetësh. Hungaria e Marco Rossi, në rritje vitet e fundit siç u dëshmua në Ligën e Kombeve, është kundërshtari tjetër. I fundit, por jo për nga rëndësia Zvicra, mina vagante, që la Italinë jashtë Botërorit 2022 e mund të përsëritet.

SHQIPËRIA NË GRUPIN E “FERRIT”

Shorti i Nyon sigurisht që nuk ishte ndër më të favorshmet për Shqipërinë. Kualifikimi si fitues të grupit sigurisht që nuk i ndihmoi kuqezinjtë. Një situatë që papritur e vendosi Sylvinho në një grup veçanërisht të vështirë B me Spanjën në krye, gati për të kapur aksesin në fazën me eliminim direkt. Italia kampione e Europës në fuqi dhe një Kroaci, që sapo ka përfunduar Botërorin e kaluar në vendin e tretë. Në këtë pikë, Shqipëria mund vetëm të bëhet surpriza e grupit.

ANGLIA NË PROVËN E DANIMARKËS

Kush nuk duhet të kenë probleme për të kaluar është padyshim Anglia, e cila është vendosur në grupin C, ku do të përballet me Danimarkën, Serbinë dhe Slloveninë. Skandinavët duket se janë më të prirurit për të “penguar” britanikët, që shfaqen në Gjermani si favoritët e mëdhenj për të fituar trofeun. Megjithatë Serbia do të mund të mbështetet te ylli Dusan Vlahovic në pjesëmarrjen e tij të dytë në event. Nuk duhet harruar Sllovenia, që vjen nga suksesi në miqësoren ndaj Portugalisë së Cristiano Ronaldos dhe është kandidate për të luajtur rolin e “surprizës” në Euro 2024.

FRANCA PËRGATITET PËR GRUPIN D

Ndër kandidatët për fitoren përfundimtare, ajo që rrezikon më shumë është ndoshta Franca, e cila do të duhet të përballet me një sërë skuadrash gati për të ecur përpara. “Gjelat” do të gjenden para së gjithash përballë Holandës, një kombëtare e re e destinuar të dalë mirë pas viteve të vështira të karakterizuara nga një rinovim kompleks i brendshëm. Kërcënues për dy skuadrat e mëdha do të jetë edhe Austria e David Alaba dhe Marko Arnautovic, si dhe Polonia e Robert Lewandowski, që mbërriti në Euro 2024 pasi mundi në play-off Uellsin me penallti.

BELGJIKA FAVORITE E GRUPIT E

Diskutim shumë i hapur brenda grupit E, ku e vetmja me siguri pothuajse matematikore për të shkuar përtej fazës së grupeve është Belgjika. Teksa presin të dinë nëse do të jetë i pranishëm edhe Kevin De Bruyne, “Furitë e Kuqe” do të kenë mundësinë të testojnë brezin e ri që i është besuar teknikut Domenico Tedesco, në disa ndeshje ku rezultati duket i sigurtë me Ukrainën, Rumaninë dhe Sllovakinë. Në anët e Kievit u desh të kalonin nga playoff-i me Islandën, megjithatë duket se verdheblutë kanë diçka më shumë se të besuarit e Edward Iordănescu dhe Francesco Calzona, që e morën drejtpërdrejt vendin në Gjermani, edhe me pak surprizë.

PORTUGALIA NË GRUP ME GJEORGJINË DEBUTUESE

Ajo që është parë në miqësoret e fundit lë vend për disa dyshime nëse Portugalia do të përpiqet të arrijë suksesin e dytë në historinë e saj pas atij të arritur në finalen e 2016 kundër Francës. Cristiano Ronaldo dhe shokët e tij të skuadrës nuk duhet të bien në grackën e ngritur nga Turqia, që duhet të vërë bast gjithçka mbi krijimtarinë e Hakan Çalhanoğlu. Ndërsa Çekia dhe Gjeorgjia e Khvicha Kvaratskhelia nuk duket se kanë shumë shanse për të kaluar grupin, edhe pse erdhi nga një play-off befasues që e pa të arrijë aksesin e parë në historinë e tij në dëm të Greqisë.

KALENDARI I EURO 2024

E premte 14 qershor
Gjermani-Skoci në orën 21:00

E shtunë 15 qershor
Hungari-Zvicër ora 15.00
Spanjë-Kroaci në orën 18:00
Itali-Shqipëri në orën 21:00

E dielë 16 qershor
Poloni-Hollandë në orën 15:00
Slloveni-Danimarkë në orën 18:00
Serbi-Angli në orën 21:00

E hënë 17 qershor
Rumani-Ukrainë në orën 15:00
Belgjikë-Sllovaki në orën 18.00
Austri-Francë në orën 21:00

E martë 18 qershor
Turqi-Gjeorgji ora 18:00
Portugali-Republika Çeke në orën 21:00

E mërkurë 19 qershor
Kroaci-Shqipëri ora 15.00
Gjermani-Hungari ora 18.00
Skoci-Zvicër në orën 21:00

E enjte 20 Qershor
Slloveni-Serbi ora 15.00
Danimarkë-Angli në orën 18:00
Spanjë-Itali në orën 21:00

E premte 21 qershor
Sllovaki-Ukrainë ora 15:00
Poloni-Austri në orën 18:00
Holandë-Francë në orën 21:00

E shtunë 22 Qershor
Gjeorgji-Republika Çeke në orën 15:00
Turqi-Portugali në orën 18:00
Belgjikë-Rumani në orën 21:00

E dielë 23 qershor
Zvicër-Gjermani në orën 21:00
Skoci-Hungari në orën 21:00

E hënë 24 qershor
Shqipëri-Spanjë në orën 21:00
Kroaci-Itali në orën 21:00

E martë 25 qershor
Angli-Slloveni në orën 21:00
Danimarkë-Serbi në orën 21:00

E mërkurë 26 qershor
Holandë-Austri 18:00
Francë-Poloni në orën 18:00

E enjte 27 Qershor
Sllovaki-Rumani në orën 18:00
Ukrainë-Belgjikë në orën 18:00
Gjeorgji-Portugali në orën 21:00
Republika Çeke-Turqi në orën 21:00

Raundi i 1/8

I dyti grupi A – I dyti grupi B – E shtunë 29 qershor, ora 18:00 (1/8 n.1)
I pari grupi A – I dyti grupi C – E shtunë 29 qershor, ora 21:00 (1/8 n.2)
I pari grupi C – I treti grupi D/E/F – E dielë 30 qershor, ora 18:00 (1/8 n.3)
I pari grupi B – I treti grupi A/D/E/F – E dielë 30 qershor, ora 21:00 (1/8 n.4)
I dyti grupi D – I dyti grupi E – E hënë 1 korrik, ora 18:00 (1/8 n.5)
I pari grupi F – I treti grupi A/B/C – E hënë 1 korrik, ora 21:00 (1/8 n.6)
I pari grupi E – I treti grupi A/B/C/D – E martë, 2 korrik, ora 18:00 (1/8 nr. 7)
I pari grupi D – I dyti grupi F – E martë 2 korrik, ora 21:00 (1/8 n.8)

Çerekfinalet

Fituesi i 1/8 nr.2 – Fituesin e 1/8 nr.4 – E premte 5 korrik, ora 18:00 (çerekfinale nr. 1)
Fituesi i 1/8 nr.5 – Fituesin e 1/8 nr.6 – E premte 5 korrik, ora 21:00 (çerekfinale nr. 2)
Fituesi i 1/8 nr.3 – Fituesin e 1/8 nr.1 – E shtunë 6 korrik, ora 18:00 (çerekfinale nr.3)
Fituesi i 1/8 nr. 7 – Fituesin e 1/8 nr. 8 – E shtunë 6 korrik, ora 21:00 (çerekfinale nr. 4)

Gjysmëfinalet

Fituesi i çerekfinale n.1 – Fituesi i çerekfinale n.2 – E martë 9 korrik, ora 21:00
Fituesi çerekfinale n.3 – Fituesi i çerekfinale n.4 – E mërkurë 10 korrik, ora 21:00

Finalja, e dielë, 14 korrik, ora 21:00

RREGULLORJA E EURO 2024

Formati i ri me njëzet e katër ekipe krijon një sistem të ri kualifikimi të prezantuar me UEFA Euro 2024. Siç ndodhte në të kaluarën, dy skuadrat e para nga secili grup do të mund të hyjnë në fazën me eliminim direkt, së cilës do t’i shtohen katër skuadrat më të mira që arritën në vendin e tretë. Nëse dy kombëtare arrijnë pikë të barabarta, duhet të merren parasysh kombinimet e mëposhtme:

– numër më i madh pikësh në ndeshjet e luajtura ndërmjet skuadrave në fjalë (ndeshjet direkte);

– diferenca më e mirë e golave ​​në ndeshjet e luajtura ndërmjet skuadrave në fjalë;

– numri më i madh i golave ​​të shënuar në ndeshjet e luajtura ndërmjet skuadrave në fjalë.

Nëse disa skuadra mbeten ende të barabarta pas aplikimit të këtyre kritereve, ato riaplikohen ekskluzivisht në ndeshjet ndërmjet skuadrave në fjalë për të përcaktuar renditjen përfundimtare.

Nëse procedura e mësipërme nuk çon në një rezultat, zbatohen kriteret e mëposhtme:

– diferenca më e mirë e golave ​​në të gjitha ndeshjet e grupit;

– numri më i madh i golave ​​të shënuar në të gjitha ndeshjet e grupit;

– numri më i madh i fitoreve në të gjitha ndeshjet e grupit;

– sjellja më e mirë fair-play në grup, e llogaritur me penalizimet e mëposhtme:

– çdo karton i verdhë: një pikë;

– çdo përjashtim për karton të dyfishtë të verdhë ose përjashtim direkt: tre pikë;

– pozicioni më i mirë në renditjen e përgjithshme të kualifikueseve europiane (ose short, në rast se përfshihet Gjermania, vendi pritës).

Nëse dy skuadra që kanë të njëjtin numër pikësh dhe të njëjtin numër golësh të shënuar dhe të pësuar do të konkurrojnë në ndeshjen e fundit të grupit dhe janë ende të barabartë në pikë në fund të ndeshjeve, klasifikimi përfundimtar përcaktohet përmes goditjeve të penalltive, me kusht që asnjë ekip tjetër në grup të mos ketë të njëjtat pikë në fund të fazës së grupeve.

 


1 Comment

  1. Portieri i kombëtares Strakosha ka një gabim,pasi pret topin , e gjuan ku e merrë kundërshtari qulë dhe ndërton aksjonë ekipi kundërshtar,kjo është e metë,jo gjithmonë gjuhet topi,por ti jepet mbrojtjes tonë!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *