• |
ide | kryesore

Berisha merr përgjigjen e dytë “non grata” nga Britania e Madhe

Arkiva, Kryesore, Lajme


S’kanë pasur shumë kohë t’i gëzohen vendimit të vulës mbështetësit e Sali Berishës në Partinë Demokratike, sepse një lajm i keq ka ardhur nga Britania e Madhe, ku Komisioni Special i Apelit në Zyrën për Emigrimin ka lënë në fuqi vendimin për shpalljen “non grata”. Vendimi i plotë që mund të lexohet KETU, e mban Berishën në të njëjtin cilësim që u mendua se do ta largonte, por në fakt e riktheu atë në politikë.

Sipas asaj që shkruan Komisioni i Apelit, në bazë të vendimmarrjes janë “raportime të brendshme” në Shqipëri, që me gjasë janë shkrime të mediave dhe raporte ndërkombëtare. Një ndër shkaqet kryesore të shpalljes non grata, sipas autoriteteve britanike është korrupsioni i përhapur gjatë qeverisjes së para vitit 2013.

Përmendet aty çështja e Damir Fazliç dhe fakti që ai bleu një sipërfaqe toke në Porto Romano, sipas këshillave të vajzës së ish-kryeministrit, Argita Berishës. “Zoti dhe Zonja Malltezi përfituan shuma financiare kur toka iu shit Fazliçit dhe më vonë tokës iu rrit vlera disa herë, pasi qeveria e Berishës zgjeroi hapësirat e parkut energjitik” thuhet në vendim.

Në rastin e Fazliç, autoritetet britanike citojnë faqen Balkaninsight, pra shkrimet e BIRN. Asokohe Fazliç u hetua për pastrim parash, por siç thonë britanikët duke cituar Balkaninsight, hetimet u zhvilluan nën “presione të forta politike ndaj zyrës së prokurorit nga qeveria dhe (z.Berisha)”. “Edhe Departamenti i Shtetit në vitin 2008 doli me të njëjtin konkluzion” citon vendimi.

Përmendet në vendim edhe Fation Dauti, një mbështetës i Sali Berishës që me praninë e tij në ndihmë të Rithemelimit ka dhënë arsye për ta shpallur non grata kreun e opozitës.

Sali Berisha ka pranuar se nuk e njeh personalisht Fation Dautin, personin që u bë i njohur pasi shpërtheu një prej dyerve të zyrave të Partisë Demokratike në dhjetor të vitit 2021.

Lexo edhe: Reagimi i plotë i Berishës për vendimin e Komisionit të Apelit në Britaninë e Madhe

Por edhe pse Berisha thotë se nuk e njeh personalisht, edhe pse Komisioni i Apelit të Emigrimit e merr të mirëqënë këtë fakt, sërish në vendim  arsyetohet se Berisha ka pranuar përfitimet që erdhën nga veprimet Dautit dhe kjo shihet si arsye për ta shpallur non grata.

Fation Dauti ishte një nga mbështetësit e Berishës gjatë konfliktit të brendshëm në PD kundër Bashës. Ai ka qenë i akuzuar si pjesë e një grupi kriminal që trafikonte drogë në Britaninë e Madhe.

Berisha e atakon vendimin për shpalljen non grata edhe në pohimet përgjithësuese për korrupsionin e përhapur gjatë qeverisjes së tij.

Sipas Berishës, nëse Britania e Madhe e ka sanksionuar “non grata” për shkak të korrupsionit në Shqipëri, atëherë duhet të sanksionojë edhe politikanë të tjerë, si për shembull Edi Ramën, i cili është përgjegjës për korrupsionin e përhapur aktualisht në Shqipëri.

Në tërësi, ankimi i ish-kryeministrit Berisha bazohet në pretendimin se autoritetet britanike nuk e kanë mbështetur në prova dhe fakte vendimin e tyre për ta shpallur non grata. Sipas Berishës, burimet e qeverisë britanike kanë qenë mediat pranë qeverisë Rama, apo të financuara nga fondacionet e Soros.

Zyra e shtypit e Partisë Demokratike shpërndau një deklaratë të Berishës pas përgjigjes që i dha Komisioni i Apelit për Emigrimin. Berisha vë në dukje se si një pjesë e mirë e materialeve që ai dorëzoi nuk u morën në konsideratë nga komisioni, me preteksin se ishin dorëzuar jashtë afatit.

“SIAC (Komisioni Special i Apelit të Emigrimit) gjithashtu pohon në vendimin e tij se nuk ka vlerësuar fare mijëra faqe prova dhe dëshmi të paraqitura nga avokatët e z. Berisha, me pretendimin se janë paraqitur jashtë afati (paragrafi 9). Ndërkohë që ato janë dorëzuar absolutisht brenda afatit, por zyrtarët ligjorë të Home Office nuk ia kanë paraqitur Sekretares të këtij institucioni me qëllim që ajo të mos njihej me përmbajtjen e tyre dhe për rrjedhojë të mos pranoheshin më pas nga SIAC, meqë Sekretarja nuk i kish patur para saj në momentin e marrjes së vendimit (shif paragrafin)” shkruan Berisha.

Mungesa e këtyre fakteve sipas Berishës, tregon se “vendimi i Sekretares është marrë në bazë të artikujve të mediave të sponsorizuar nga Soros dhe deklaratave të kundershtarëve të mi politikë Rama, Basha, Veliaj”.

Kreu i PD përsërit akuzat ndaj diplomatëve lokalë, që i fajëson për shpalljen e tij “non grata”. Në veçanti, ai ka përmendur ambasadorin Alaister King Smith, duke thënë se ai kishte kërkuar prova dhe ishte shprehur në konfidencë se “ne e përjashtuam Berishën, por na duhen prova se ai na ka paditur”.

Vendimi i Komisionit të Apelimit nuk është përfundimtar. Berisha mund ta ankimojë vendimin në një nivel më të lartë të gjyqësorit anglez.

“Procedura e ankimimit parashikonte fillimin e detyrueshëm të saj pranë Komisionit të Posaçëm të Apelimit për Migracionin (SIAC), përpara se palët të shkojnë në gjykatë” ka paralajmëruar Berisha.

Kjo përgjigje e Home Office ishte e pritshme. E kundërta do të kishte qenë surprizë, ndërsa pretendimi i Berishës se për të nuk ka prova është i njëjtë edhe për shpalljen non grata nga Departamenti amerikan i Shtetit. Një proces gjyqësor, Berisha e nisi edhe për sekretarin e shtetit Entoni Blinken, të cilin e paditi në Francë për shpifje.

Nisja e proceseve gjyqësore për provat e shpalljes “non grata” nga SHBA dhe Britania e Madhe, e ka ndihmuar Sali Berishën që të krijojë narrativën se sanksionet ndaj tij nuk janë përfundimtare.

Deri tani ia ka dalë të bindë militantët, me ndihmën e të cilëve u rikthye në krye të Partisë Demokratike. Mbetet për t’u parë nëse do të bindë shumicën e votuesve në 2025 për t’u rikthyer në kryeministri./Lapsi.al


84 Comments

 1. Doktor ke vetëm një rrugë për të përmbysur mafien e rilindjes: Përmbysje me dhunë!

  Nqs nuk ta merr mendja se vetëm kështu mund ta rrëzosh neokomunizmin, tërhiqu dhe në të sëmës shkofshin shqipëria hale dhe shqiptarët, e gëzofshin zahon!

  1. E kerkova ta blija numrin tim te telefonit ketu ne Mal te Zi, por nuk ishte e mundur pasi nuk mjaftonte Carta D’IDENTITÀ Italia. Numerin eshte ne emerin e GJ.K emigrant Shqiptare.

   1. ‘SIAC’ është ‘Gjykatë’ apo ‘Komision’?
    Nga Gent Strazimiri – 17:46, 17/06/2024

    Quhet “Komisioni i Posaçëm i Apelimit të Emigracionit” (SIAC).

    E thotë në fjalën e parë të emrit që është “Komision” e jo gjykatë!

    “U krijua përmes “Aktit të Komisionit Special të Apelimit të Imigracionit” të vitit 1997.

    Funksioni i SIAC është të dëgjojë ankesat nga individët që kanë qenë subjekt i vendimeve të imigracionit – si p.sh. të privuarit nga statusi i tyre ose të përjashtuar nga MB – për arsye që lidhen me ‘interesin publik’.

    Vendime të tilla shpesh justifikohen në bazë të sigurisë kombëtare

    SIAC është përmendur shpesh si gjykata ‘sekrete’ për shkak të faktit se individët që ndjekin ankesat përpara SIAC nuk janë njohur me të gjitha provat kundër tyre. Kjo për shkak se Sekretari i Shtetit për Departamentin e Brendshëm (SSHD) ka ‘certifikuar’ se vendimi në fjalë bazohet në prova të cilat nuk duhet të bëhen publike për arsye të sigurisë kombëtare, diplomacisë ndërkombëtare ose për arsye të tjera që kanë të bëjnë me interes publik.

    Prova të tilla i jepen gjykatës në procese ‘të mbyllura’, të cilat nuk janë të hapura për ankuesit ose publikun, shpesh nga dëshmitarë nga shërbimet sekrete ose Agjencia Kombëtare e Krimit (‘NCA).”

    Përse të gjitha mediat e qeverisë e “ngatërrojnë” duke e quajtur “gjykatë”?

    A e kishin të vështirë t’i gjenin këto i formacione që kam shkruar më sipër?

    Jo, aspak!

    Unë i gjeta brenda pak sekondash duke googl-uar…

    Po atëhere pse ky dezinformim?

    Sepse u duhet një fitore “juridike”, “gjyqësore” ndaj Berishës, fitore të cilën nuk po e arrijnë dot as përmes SPAK e GJKKO në Shqipëri.

    Interesant është fakti që në këtë batak dezinformimi ka rënë edhe BIRN, i cili në raportimin e tij i referohet të paktën tri herë me termin “gjykata” dhe “vendimi i gjykatës vendase”, atij që në fakt është thjesht një “Komision Apelimi” i administratës, pra një instancë ankimore administrative për të evituar proceset gjyqësore.

    Lajmi sot është se procesi gjyqësor nuk u evitua dot, sepse Komisioni i Apelimit të administratës, mbajti anën e administratës…

    Kaq e thjeshtë është!

     1. Po pse dije ti??? Shko tek site i dhe i ke aty sponsorizuesit

      Njoh shumë që kanë kthyer vendimet e administratës , sikirse njoh plot që kanë dokumente angleze si kosovprë nga burreli!!!

      Është çështje lobimi dhe kaq. Me oetë rast kan marrë dhe ca lekë të tjera nga albanja e ramutit. Puno ne , ha rama me alistairin…jemi një popull kurvedhe pikë

    1. Fiks

     do veje në gjyq.

     Me ate rast vonohet edhe ca kohë, edhe ca shpenzime më shumë dhe dhe ,lajnë duart nënpunësit e shtetit ,lexo të lorruptuarit, thonë që vendosi gjykata skemi ça bëjme….

   2. Po SPAK çfarë është?
    STRUKTURA e Posaçme Anti Krim.
    Ama Strukturë është? Nuk është Prokurori. Nuk pjerdh kush për këtë STRUKTURË.

  2. Pse humbni kohen me kete palo shtet, langaraq komb bastard, te quajtur “britani e madhe”, jane katandisur me keq se ish kolonite e tyre, drejtohen nga nje ish skllav, indiani Rishi Sunaku/Raj Kapuri, prodhojne vetem kanabis neper “shtepi bari”, kujtojne se i ka kush me ne hesap, koha e tyre ka perenduar njehere e pergjithmon. Sa per non grattan sa milion aplikime per viza, te qytetareve shqiptare, qe nuk kane paguar rryshfet tek zyrtaret e korruptuar te ambasades se “britanise se madhe” jane refuzuar, kthyer negative/ pra non gratta, jane dhene deri me tani?! Kujt i plasi frrok cupi, kush e rruan spartak ngjelen, per refuzimin e vizes nga WC/great britani and northen ireland, askush, kot harxhoni kohen duke u marr me kete palo shtetbastardesh, KAQ!

  3. Po pooo,ta them un ty.Anglo — amerikont jon kondra liderit ton ,qy asht I djatht konservator,antikamunist komplet.Doktori I dhjetorit asht ay qy shkatrroj bllokun ,komunizmin,sigurimin ,murin e berllinit.Rama ik,ik,ik.

  4. Tema e ditës ishte projektsion i pastër. Berisha vajtoi gënjeshtrat në politikë, Basha vajtoi mungesën e seriozitetit.
   Berisha:
   Ne po kalojmë një prishje të besimit në politikë,

   Basha:
   Berisha është ne një udhëtim egoist të madh, pa një program serioz plr ndryshime alternative. Berisha ofron argëtim dhe shpërqendrim. Ajo që ai nuk ofron është autoritet dhe qeverisje e mirë.

   Në qoftë se e përçmoni Berishën apo thjesht e urreni atë, është mjaft instruktive të dëgjoni atë që ka për të thënë. Ai është një komunikues i mirë, por lexon nga një fletore e thjeshtë.
   – Ka një konspiracion të madh në zhvillim. Ka një komplot …. nga e majta, nga elitat liberale, nga të huajt, gjykatat e huaja, nga shkollat që helmatisin fëmijët tanë, për të penguar Shqipërinë. Këta armiq janë, çuditërisht, njëkohësisht si të fortë dhe të dobët.
   – Ka thirrje të pandërprerë për kultin e traditës, një refuzim të modernizmit, një kultivim të frikës ndaj ndryshimit. Ka një thirrje kundër “të huajve”. Kombi ka nevojë të madhe për mbrojtje nga forcat e jashtme, me të kaluarën e tij të lavdishme të paprekur në rrezik të njolloset. Është miti themelor i konservatorizmit kombëtar. “Ne jemi në rënie kulturore. Kemi filluar të harrojmë kush jemi, çfarë është historia jonë, çfarë përfaqësojmë.”
   – Politika bëhet pjesë e një kulti të veprimit për hir të veprimit. Kontrata e Beroshës është e guximshme, e thjeshtë dhe e drejtpërdrejtë. Është një shfaqje e mashkullorizmit, “veprim për hir të veprimit. Fezibiliteti dhe pasojat janë menduar dobët, ose, më mirë akoma, injoruar ose hedhur poshtë. Kjo është një element i parimit më të gjerë të “mendimi është një formë e dobësimit”, një anti-intelektualizëm që gjithashtu manifestohet në përdorimin e sintaksës elementare me një fjalor të varfër … ose më shpesh në deklaratën e thjeshtë të “zgjidhjeve me sens të përbashkët”. Kjo është e dizajnuar për ta kthyer debatin në një përplasje të pavlerë dhe të lehtë. Është arsyeja pse Berosha është një polemist kaq efektiv. Por në fund të fundit, teknika është të kufizohet arsyetimi kompleks dhe kritik brenda diskursit politik. Është një teknikë e dëmshme.
   – Thirrja për ndonjë element të frustrimit shoqëror. Qeveria nuk funksionon. Politikanët gënjejnë. Politika synohet për të tërhequr grupe që po përjetojnë krizë ekonomike ose që ndjehen të poshtëruar politikisht, ose që ndjehen të kërcënuar nga presioni që vjen nga grupe të tjera – zakonisht më të ulëta – sociale. Çështja është ose krejtësisht e krijuar ose shumë e keqinterpretuar. Drejtësia është tradhtuar, jo sepse është një ide thelbësisht e marrë, por për shkak të “dështimit të qeverisë sonë sovrane për të zbatuar vullnetin e popullit.”
   Dhe ja ku e keni. “Vullneti i popullit.” Herojtë në tregim, votuesit e zhgënjyer të drejtësisë të cilët janë releguar për të luajtur rolin e tyre pasiv në fikcionin e “popullit”.
   Metoda klasike nga mjeshtri. Siç tha vetë Berisha pak kohë përpara “Gjeni kush është kthyer?” Përgjigjja është e qartë për këdo që është i vëmendshëm …. dhe nuk është domosdoshmërisht ai që shumë mund të mendojnë.

  5. I paemër 17/06/2024 te 16:51 – sa lehte eshte te flasesh i fshehur pas ekranit. Po te kesh aq guxim, fillo llunen ti i pari dhe do ta shohesh ku do te perfundosh.

  6. Vendim i gjykatës së Londeres tregone se kushë ështe në të vertetë Saliu, bashkëpuntorët e ti dhe familja bjologjikë e ti. Vendim tregonë fajsinë e Saliut edhe pse Saliu dhe djali i ti paguani një nga studjet e avukatisë më të shtrejte të Londrës, Ku keto llojë studjoshë i marrin dhe i paguanë veç oligarket Rus dhe Arab që sjedhin lek me miljarda në Londer, prapë se prap Saliu u shpallë fajtor, tani unë besoj se ja ka letsue shumë punë SPAKUt në Shqiprie. Sali Berisha, ilir Meta dhe Edi Rama duhët të dalin para drejtesise sa më parë të jet e munduar…

  7. Ben pershtypje nje psikopati por kokeforte e nje fare bajge qe Billino e shplan si “juristi” ke menderja e tij e lajmeve, ose sic njihet rendom sekseri i Bam Topit ne gjyqesorin e pare – pra Kreshnik Spahia!

   Zoti na rujt nga lloji mediokere i juristit!

   Mire qe servilosen zagarazi ndaj t’zot korruptuem, se ashtu jetojne si shushunja parazite, por te bejne sikur dine dhe shkruajne rroma per toma, skandal!

   Gjykata e Apelit te UK thote!?! Eshte tribunal ose trupe administrative e jo gjyqesore mor karafil!

   Eshte mesuar me gjykatat penale ne Shqiperi qe “fiton”?! Gjyjata penale e ka kufizuar ne shpi, si miu, e kush pale nje gjykatese e degjeneruar falsifikatore! Jo Salia, por Partia Demokratike ka fituar nje gjyq, ne gjykaten e apelit civil’ jo PENAL, mor karafil!

   E pastaj prralla me Amerika e pordhi kali n’der t’hanit. Sikur nuk ka qene vete Berisha gjate 91-94 Rama i sotem “bashkepuntor” i zellshem i idioteve te Washingtonit. Sikur nuk e rrasen mren liderin e opozites “kamaniste” shokun Fatos!

   Ju bajga me gjithe “ameriqenet” tuaj.

  8. Ke te drejte o bole.Mua ne fakt me kujtohet 97,4 te vraret ne 21 janar,me kujtohet Gerdeci ,me kujtohet 96 kur Berishoviçi shqepi ne dru te gjithe opozitaret.Me kujtohen vrasjet mafioze te Hajdrit,Gramoz Pashkos,Olldashit,Trebickes .Me kujtohet dinamidi ne shtyllat e tensionit te larte,me kujtohen trupat spéciale ne jug te vendit qe kishin marre urdher per te qelluar,me kujtohet pushtimi tokave ne te gjithe vendin ,tokë e xanun.Me kujtohet sekretari partise tek mjeksia qe uleriste per floket e gjata dhe pantallonat kauboj.Me kujtohet krimineli Sali Berishoviç qe furnizonte ushtrine serbe kur kjo masakronte popullin e Kosoves.Me kujtohet ky komunist qe u kthye te nesermen ne démokrat thjesht per te shkaterruar kete popull.

  1. O peshtirosje ’97 e ka bere rebelimi komumutist,sigurimi (ish plehrat kriminele)dhe mafia nderkombetare eshte vertetuar boterisht kjo !
   Tani mos u gezoni shume monstra te PS-se se pas kesaj çeshtja shkon ne gjykate,kpmisionin e kalo me sukses mafia sorrosiane,parate e krimit te edi rames dhe bytha e shpuar e ambasadorit pederas te GB ne shqiperi,ne bashkpunim me erion veline&lulezime bashen!

   1. ik ore rrot kari, rebelimi komunist thot. cop idjoti me syze. Ky mori nga veriu e i coi te vrisnin vllezerit ne jug, rebelimi komunist thot. Apo e kishe per Saliun se ai eshte komunisti i fundit ne Shqiperi. Ke ti nonji foto me familjen e xhaxhit? Jo. Asnje ketu ska, as vet Rama nuk ka, vetem Saliu ka. Ik tani lepija Saliut posht ballkonit.

    1. Pse shoku Namik ,me shokun Gramoz e me shokun Servet qe nuk kane foto me katilin jane demokrate e ?? Keta jane te gjithe pjelle e nenes parti perfshi dhe ty qe ke kaluar ne orgazem nga keto budallaleqe.

     1. Te qifsha partit si nuk u shkepute dot nga mentaliteti enverist. Se kupton dot o mavri qe nuk ka PD dhe PS, po ka sundimtar dhe popull? Ik jepi doren Saliut tani dhe mos e laj sic beri Saliu kur I dha doren xhaxhit.

   2. 97 e beri populli se krimineli yt ju vodhi leket,sa per komunist eshte dhe ngelet me teser partie Berishoviçi

 2. Tani nje gje nuk po kuptojme si popull. Kete e shpall non grata US dhe Anglia ndersa mbeshtetesit shajne Ramen. Ate tjetrin e therrasin ne SPAK ay shan Ramen. Tani nese Rama ka US, Angline dhe Spakun pse e kruani me gjethe fiku, po ashtu nese Rama nuk i ka pse e kruani???

  1. O shoku, nqs i bën llogaritë e familjes tënde, sot jetesa është më e shtrenjtë se në kohën e komunizmit, kjo është arsyeja që shkruajmë, besoj se si unë jetojnë shumica e komentuesve antirilindje

    1. E di se vërtet qenke kar?!

     O idiot paga nominale mund të jetë edhe 100 fish më shumë se në 1989, por vlera e parasë matet nga fuqia blerëse dhe jo nga shifrat në emërtim

 3. Mblidhuni o kokpalaret e non-grates dhe mos lini gje pa mallkuar dhe pa share: Ameriken, angline, europen, ramsin, sorosin etj etj.

 4. Hahaha, si u be keshtu barcalet ky? Te qash a te qeshesh me kete. Ky edhe kur te shkoj ne boten tjeter, ka per te akuzu Ramen qe ka korruptu Shen Pjetrin dhe ka manipulu Zotin qe te mos e pranonin kete ne Parajs. Do shkoj te kap avokat nga Ferri qe te rishikohet vendimi i Zotit per kete, pasi do thot Rama korrputoi Shen Pjetrin nepermjet njohjeve qe kishte me Juden.

 5. Vetem kete pergjigje do te marrin te gjithe ata spiune e dordolece, ata njerez te pa fe, pa atdhe e pa flamur, aventuriere e teveqele provinciale, meskine e te paafte… te cilet per pakez pushtet do te shisnin edhe breket e tyre. Pra e kam fjalen per njerez si Sali Berisha e shume tradhetare te tjere si ky te vene ne krye te drejtimit te shtetit ne momentet e tija me te veshtira e delikate fale intrigave e poshtersive te agjenturave te vendeve armike ndaj interesave te Shqiptareve.

  Sepse te jesh sot kundra interesave te Shqiptareve eshte baraz me te jesh kundra interesave te aleateve te tyre me te fuqishem e besnike, pra Shteteve te Bashkuara te Amerikes, Mbreterise se Bashkuar dhe Bashkimit Europian.

  Ky eshte fundi i turpshem e i palavdishem i nje tradhetari te neveritshem si Sali Berisha.

  1. Bo bo sa rëndë qenke, duhet të kesh pasë lidhje të afërta me kupolën e kuqe ose je idiot!

   1. Dmth Rama na qeka aq i fuqishem sa mund te ndikoj departamentet e shteteve dhe gjykat ne vende si USA dhe UK. Ne paskemi km njeriun me te fuqishem te botes. Se o i ka ble Rama ose ata kan te vertet prova qe jan te pakontestueshme. Nuk qendrojn te dyja, o njera ose tjetra. Si me te paren, si me te dyten Saliu nuk paska shpres me. Keshtu qe sa te lodhesh kot, mblidhe ate koqe ulliri qe te ka ngel per mendje se po te iku dhe ajo…

    1. Je shum naiv – Rama është pjesë e rrjetit sorrosian që kontrollon perëndimin. Zgjohu ca de dhe pastro syzet e gjykimit!

 6. Nuk komentohet me dot te lapsi, po vjen era mut nga i fuges, ca halera qenkan gjallë akoma…

  Era mut gjirizesh të fugës

 7. Aplkoj per vize Angleze,nuk me pranohet.
  Shkon gruaja po prap per vize ne UK,njesoj si une.
  Te dy une e gruaja ime jemi NON GRATA.
  Jo vetem qe s’te japin vize por as nuk e thone arsyen.
  Keshtu ndodhe edhe ne ambasaden e famshme te SHBA.
  Popull nongrata qe tallin bythen te gjithe me ne.

 8. Aplkoj per vize Angleze,nuk me pranohet.
  Shkon gruaja po prap per vize ne UK,njesoj si une.
  Te dy une e gruaja ime jemi NON GRATA.
  Jo vetem qe s’te japin vize por as nuk e thone arsyen.
  Keshtu ndodhe edhe ne ambasaden e famshme te SHBA.
  Popull nongrata qe tallin bythen te gjithe me ne.
  Dhe kryeministri yne mburret ne Greqi dhe Itali me vizat qe i hoqi NONGRATA e sotme.

 9. Është veçse komision dhe jo gjykatë pra brenda ministrisë brëndëshme. Pra janë nëpunësit e qeverisë.
  Çështja me sa duket do të shkojë në gjykatë që është pushtet e që është i pa varur. Dhe atje se kanë problem të mendojnë që bie autoriteti I Britanisë sepse një sekretare e brendshme jep vendime të tilla politike!!

 10. Salehu familjarisht ne gare me kohen per te vendosur emrin ne te njejten liste me esat toptanin, haxhi qamilin mustafa, krujen zogun etj. etj qe Shqiperia i ka pas me shumice.

   1. Pse humbni kohen me kete palo shtet, langaraq kombbastard, te quajtur “britani e madhe”, jane katandisur me keq se ish kolonite e tyre, drejtohen nga nje ish skllav, indiani Rishi Sunaku/Raj Kapuri, prodhojne vetem kanabis neper “shtepi bari”, kujtojne se i ka kush me ne hesap, koha e tyre ka perenduar njehere e pergjithmon. Sa per non grattan sa milion aplikime per viza, te qytetareve shqiptare, qe nuk kane paguar rryshfet tek zyrtaret e korruptuar te ambasades se “britanise se madhe” jane refuzuar, kthyer negative/ pra non gratta, jane dhene deri me tani?! Kujt i plasi frrok cupi, kush e rruan spartak ngjelen, per refuzimin e vizes nga WC/great britani and northen ireland, askush, kot harxhoni kohen duke u marr me kete palo shtetbastardesh, KAQ!

  1. O kar Esat Pasha luftonte në Skodër kundër malazezëve ndërsa Ismail Qemali bridhte në Rumani, Austri etj, dhe as nuk e ndihmoi Esat pashën!

   Sot Esati që luftoi është tradhëtar, Ismaili hero!

   Njëlloj si Doktori me edvinin!

   1. East pordha qe shiti Shqiperine qenka hero.Ismail Qemali qe shpalli pavaresine edhe shpetoi kombin nga zhdukja qenka tradhtar.A ju shkerdhefte kombi shqiptaro arberor robt or kerma antishqiptare ,sherbetore te rusit .

    1. Kombin shqiptar e shpetoi Austrohungaria dhe kjo e fundit per interesat e veta, bro. Lexo historine, por ate te verteten, jo ate te kohes se komunizmit dhe iluminohu, mos beso te gjitha ato qe te thote Klani dhe Top Chanel.

   2. ja pra llumi i Salehut qe ka hero Esat Toptanin!!!!

    Keta jane militantet e non-grates, nje grusht barbonash pa fe , pa atdhe pa din dhe iman, njerzit e 97′.

 11. Akuza e rëndë, Meçe: Lazarati prodhonte 900 ton hashash në vit! Noka, Basha, Berisha menaxhonin kartelin e drogës

 12. Shqetesohem nga fakti qe pergjigja e ambasades Inglese ishte me e ashper dhe nga vete PS ne akuza. Mos eshte e vertet qe PS dhe Sala bashkepunojne??????

 13. Sali djali. Mos e ca koken. E ke kohen perpara. Ti vazhdo revulucionin. Nje dit do fitosh. Ke koh plot. E do fitosh kundra anglo amerikanve.

 14. Dicka po ndodh…… Ndjekesit e Sales nuk po shajn por po japin argumenta historike ne mbrojtje te kauzes????? !!!. Esat Pasha dhe Ismail Qemali.🤣🤣. Sala i shkret kur lexon keta qe e mbrojne mendon me vete:_ cfare kam qe me mblidhen vetem loqet e Shqiperise, jam bere magnet loqesh🤔

  1. Lexo një libër të Ilir Ikonomit, gazetar në zërin e ameriqise për esat pashën, dhe ha mut pastaj, dhe sa për Salën edhe ai ka të njëjtin mendim si ti e shumica e injorantëve për Esat pashën

 15. ” Por kur na sollen Oret e gezueshme/ diten per t’marre shperblimin per punen e kryeme,/ hakun na hengri Laomedont mizori,/ dhunshem na zboi dhe na i kercenue bateku/ lidhe kambe e duar si skllever me na shitun …. ”

  ” O Akil, ti zemergjani, locka e Zeusit, / …….. ma jep ti fjalen dhe betohu / Me krah e goje ti zot mue te me dalesh: / …pse i pashpirt eshte asht mbreti,/ dhe pezem merr kur nje nenshtruem ta ngase;/ ai per nje kohe e ndrydh ndoshta idhnimin,/ Por ne krahnor e blue der sa t’shpertheje n’ shpagim …”
  Iliada

 16. Fillun prap talibanet e shqupit…. me rronje e me dege. Kane 30 vjet me lloj lloj piruetash e sparkatash. Te gjithe te shitur, sorroista, komunista…. vetem mullah omeri, osht i paster qelibar.

  Nji nga studiot me te mira juridike ne Londer e coi ceshtjen para drejtesise angleze dhe kjo e fundit i dha te drejte qeverise angleze.

  Reagimi talibaneve si gjithmone: i thashe, me tha, po ai e po ajo….

  SPAKu i kapur nga Rama. DASH osht sorroist. Inglizi osht i shit….. vetem sekretari PPSH osht i paster.

  Meqe ra fjala, po me ate gjyqin ne Paris ca po bohet?

 17. ceta fugshkerdhyerva paska dale ne aksion ,

  te shtypur ju pafsha gjithmone, duke u zvarritur per buken e gojes , te mbaruar!

 18. Ka refuzuar komisioni në strukturën e home office, pra jo gjykata. Në Britani gjykatat janë gjë tjetër.
  Pra me pak fjalë ky komision është sjellur siç do home office. Kurse gjykata spyet shumë se çfarë bëjnë qeveritë ose një sekretar.
  Ajo I hyn në themel dhe shikon nëse janë shkelur të drejtat e njeriut në çdo rast. Jukujtoj vetëm vendimi që është marrë për emigrantët për ti mos lejuar t’i çojnë në Afrikë!!

 19. Vetem ky paska ngel i ndershem ne bote. te gjith te korruptuar, edhe gjykatat angleze. Vetem Saliu ka ngel i vetmi fanar ndricues i marksizem leninizmit te paster. Vazhdo keshtu shoku Sali, denoncoje gjith boten e sistemin kapitalist (qe ty te mberi super te pasur).

  1. Jo mor ti, fanari ndricues eshte lideri global, udheheqesi i lavdishem i Rilindjes dhe i popullit skllav shqiptar, Edi Rama.

 20. Te perpiqesh te besh shtet me rustem gjaten, Tritanin, suden, çiljeten, fahri balliun, xhozin, arbnori, zhulalin, paloken, mulin, azemin , motrat vokshi nuk eshte e thjesht!
  E pra, Doktor M zbatoi ligjin bolshevik 7501 dhe e shpallen perfaqesues te ish pronareve, pra edhe te merr pronen edhe te perfaqeson! Edhe te ben avokatin edhe te vret me duart e veta! Kjo eshte nje aftesi qe jo gjithkush e ka!
  Denoi ramizin e nexhmijen per kafe e rustem gjaten e denoi me Kryetar i Gjykates Kushteruese dhe desh Ta bente dhe deputet. Te birin e ka jurist te PD.Ishin ne gjykate palet me kerkese te avokateve te salihut dhe gjykata pas fakteve la vendimin e zyres angleze

  1. Jo por shtet me një mësues vizatimi e me bashkëpunëtorët e tij të krimit e drogës të dalluar për nivelin intelektual e profesional!!
   Pika në b…ë ty e të gjithë juve që skeni as 5 gram tru e që qëllimi i qenies në pushtet është vjedhja e shkatërrimi i Shqipërisë!!

 21. Ne arrest shtepie e fusin per procedure,
  Jashte procedure,
  Dhe jo per korrupsion!
  Komisioni i apelit i rrezon kerkesen per procedure,
  Jashte procedure,
  Dhe jo per korrupsion!
  Prova kemi por si themi,
  Thone amerikanet,
  Eshte non grata,
  Hidhen morrat e edit!
  Na bie reputacioni,
  Thone anglezet,
  Non grata,
  Kercejne pleshtat e rames.

  “Eppur si muove….”
  Do te kembengulte galilei.

  Nuk ka drejtesi pa nje te vertete,
  E nuk ka qetesi pa nje drejtesi te drejte.
  Ajo mund te jete procedure,
  Por mbi te gjitha eshte hyjnore,
  Sepse,
  E verteta eshte hyjnore.

 22. Kush e dënoi Berishën ‘non grata’? SIAC është Gjykatë e Lartë Speciale në Britani,kjo per te gjithe shpellkaret e salihut qe nuk kenaqen me futboll por merren se si ta mbrojne serbin salih.

 23. KUR ‘KURVAT” POLITIKE TË BËJNË MORAL DHE PASTAJ TA SHESIN KURVLLËKUN PËR SHPRESË.

  Pasi Komisioni Special i Apelit në Britaninë e madhe vendosi të lërë në fuqi ”titullin” NonGrata për Berishën, doktori majë ballkonit si gjithmonë duke i folur militantëve poshtë te rrugica, duke denoncuar e bërë moral mbi hajdutlllëqet dhe maskarallëqet e Ramës, Veliajt dhe Rilindjes.
  Tashmë duket si Papë majë ballkonit, por në fakt nuk është ashtu. Sepse, politika në Shqipëri ka vërtetuar katërcipërisht që është si profesioni më i vjetër në botë, pra kurvllëku. E gjithë klasa poltike e vjetër e këtyre 3 dekadave është e tillë. Mqs Doktori hiqet si besimtar fetar, besoj duhet ta dijë se në Bibël thuhet se të shkosh pas Perëndive të tjera quhet kurvërim, gjë që përmendet te Deuteronomy kapitulli 31:17, ose
  te Judges kapitulli 2:17. Sepse s’mund të shkosh pas gënjeshtrave. Por sigurisht që prej kohësh tashmë që Zoti ka rënë dhe e vërteta është sheshit por heshtet për arsye të ndryshme. Por, politikës i duhen njerëz naiv fetarë që besojnë lehtësisht në gënjeshtra, sepse këta janë kontigjent i madh votash. Gjatë këtyre 30 viteve kemi parë politikanë të shahen e pastaj përqafohen si psh Meta me Ramën. Rama bëri 21janarin për Metën dhe pastaj e morri në koalicion. E njejta gjë me doktorin që qe me Metën, pastaj u nda me të, e tani është prapë me të. Por gjëja më e keqe në këtë histori është t’i shesës moral popullit për ”virgjëri” dhe tregimi me gisht i kundershtarit si hajdut, si pa moral, si mashtrues etj; kur në fakt ”i virgjër” nuk je. Dakord që në 3 dekada e kthyen Shqiperinë si një hale, si portë trafiqesh droge, parash të pista dhe korrupsioni, kush më pak e kush më shumë, por si politikanë drejtues, në pozitë apo opozitë, ”i kanë bërë shurrën” njëri tjetrit e janë sharë me libër shtëpie. Madje doktori guxoi dikur shau edhe Ina Ramën duke e quajtur lavire bulevardi. Sidoqoftë Saliu nuk ka pasur raport të mirë me asnjë kryeprokuror që nuk i është bindur. Nuk mund të presim sot të ketë raport të mirë me Spakun apo drejtësinë anglese apo amerikane. Por ajo ç’ka pret populli nuk është ajo ç’pret Saliu. Saliu bën betejë për lirimin e tij, kurse populli do të ç’lirohet nga regjimi rilindas dhe hajdutllëqet dhe orgjillëqet e tij. Jezusi ka thënë që e vërteta do të të çlirojë, edhe pse vetë ai kur e nxorrën para popullit ata zgjodhën të çlironin kriminelin në vend të tij kurse atë e futën në burg e pastaj e kryqëzuan. Ç’të themi për atë popull, që ishte i korruptuar, që kurvërohej pas perëndive të tjera dhe refuzoi birin e Zotit? Pra, doktori si mendon të çlirohet nga burgu i ”stisur” shtëpiak që sipas tij ia kanë bërë peshqesh mafia kombëtare e ndërkombëtare? Vetëm duke rrëfyer hajdutllëqet e rilidjes? Atyre nuk iu plas fare. Madje edhe sikur të supozojmë kor sikur Krishti do të ekzistonte e të kthehej në tokë, do i thoshin që është mashtrues e me siguri do ta kryqëzonin. Vetëm nëse ai kësaj here do i tregonte fuqinë e tij si i vërtetë dhe jo dashurinë për njerëzinë siç bëri herën e parë, sepse kurvat nuk njohin dashurinë por vetëm pushtetin dhe frikën. Prandaj Doktori nuk mund t’i japë shpresë popullit duke qënë vetë në hall. Jo vetëm në hall, por edhe pa fuqi. Mjafton të shikosh protestat para bashkisë apo parlamentit me rreth 50-100 veta. Me një qeveri të korruptuar si kjo e rilindjes sheshet duhet të ishin plot përditë me mijëra njerëz. Një pushtet hajdutësh i mbajtur me forcë dhe me administratë militantësh dhe patronazhistë nuk pjerdh për ca të vërteta apo gjysëm të vërteta maj ballkonit. Ajo ikën vetëm me forcë. S’ka nevojë të bësh akte vandale, pavarësisht se një popull i dhunuar e i vjedhur mund të bëj shumëçka në shesh. Mjaftojnë protesta masive të pandalshme. Ramën s’mund ta mundni as duke qënë më gënjeshtarë e më të këqinj se ai. Pra s’mund të fitoni zgjedhjet vetëm duke gjetur vagabondë si çunat problematikë të Damianit. Tashmë ata janë Vipa, dhe mund të jenë kandidatë fitues në ndonjë reality. Në këtë shtet rilindas bëjnë përpara vetëm horrat, hajdutët, kurvat dhe orgjillarët, (patjetër edhe pederastat, lesbiket, apo le t’i quajmë gay, të cilët Lali Eri me shumë dashuri i promovoi me martesën te taraca e bashkisë). Si përfundim, doktori nëse do vërtet të mirên e popullit, atëherë s’duhet ta mbajë peng partinë, e as të gënjejë njerëzit me shpresë kot nga ballkoni duke qënë vetë në hall. Pasi ke qënë pjesë e bordellos politike 30 vjeçare, ndërrimi i çarçafëve apo një parfum i mirë, nuk të bën të ndershëm apo politikisht ”të virgjër”, prapë era hale do vish! As Krishti po të zbriste s’do të bënte dot derman!

  1. Rama rrëzohet me protesta të pandalshme , por sigurisht duhet të bindësh popullin , sidomos shtresën gri të votuesve. Se po vazhdoi PD me ligjërata majë ballkonit e me një ngusht njerëzish para bashkisë apo parlamentit, tregon thjesht që doktori e do partinë vetëm për mbrojtjen personale dhe të familjes së tij dhe kullave të dhëndrit. S’ka faj ai , se e ka siguruar të ardhmen ekonomikisht, ç’i plasi për hallet e popullit!!! S’mund të jesh zgjedhja kur je në hall , apo kur më parë ke qënë pjesë e krijimit të problemeve shkaktuar popullit.

 24. Si tha Qim Peka pas vendimit te gjykates? Fituam. Ta gezosh fitoren o Qim Peka dhe shkofsh nga fitorja ne fitore.

 25. Britania, perandoria ku dielli nuk perendon, perandoria qe ka iluminuar boten, me nje sistem drejtesie gati mije vjecar…. Dhe del nje loqe nga vicidoli me nje grusht talibanesh qe thote ju ka blere sorosi.

  Po si mund te jini kaq shpellare o te mbaruar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *