• |
ide | kryesore

Berisha mbetet ‘non grata’/ Përgjigje negative nga Apeli i Home Office në Britani

Lajme, Të fundit
Berisha


Udhëheqësi i opozitës shqiptare Sali Berisha, ish-presidenti dhe kryeministri i vendit, humbi të hënën apelin e tij kundër ndalimit të hyrjes në Britani për lidhje të dyshuara kriminale. Reuters shkruan se Berisha, kreu i Partisë Demokratike kryesore të opozitës në Shqipëri, u shpall ‘non grata’ nga Mbretëria e Bashkuar në vitin 2022 për lidhjet e tij të dyshuara me krimin e organizuar dhe korrupsionin, të cilin Berisha e mohon.

Ai apeloi kundër vendimit në Komisionin Special të Apelimit të Emigracionit (SIAC) në Londër në mars, duke argumentuar se ai u ndalua nga MB në bazë të pohimeve të rreme të paprovuara. Gjykata e hodhi poshtë sfidën e Berishës në një vendim me shkrim të hënën.

Vendimi i Britanisë për të ndaluar Berishën nga vendi erdhi një vit pasi ai u shpall non grata nga Shtetet e Bashkuara për korrupsion të dyshuar dhe abuzim me pushtetin. Berisha përballet me akuza në Shqipëri se ka përdorur ndikimin e tij kur ishte kryeministër midis viteve 2005 dhe 2009 për të favorizuar bashkëshortin e vajzës së tij në privatizimin e një toke shtetërore, të cilat ai dhe vajza e tij e mohojnë. Ai u vendos në arrest shtëpiak në dhjetor edhe pse prokurorët nuk kanë ngritur asnjë kallëzim penal.


15 Comments

 1. Edhe pak vijne zgjedhjet ne MB. Kushedi, ererat ndryshojne kurs. Po britanikeve t’iu kujtohet edhe mbeshtetja e gabuar e Thatçerit per Apartedin si sistem legjitim ne Afriken e Jugut.
  Gjithsesi, per te gjithe opozitaret e mbetur ne Shqiperi, burgosja e Berishes duhet te marre fund. Te tjerat jane politike, politiciene.

  1. hahaha, ca injorance gjen ketu. O koqe, tani nuk eshte me vetem politike, eshte vendim gjykate. Vet e kerkoi me gjykat, ja dhe keta ja dhan. Tani jo te ndrohen, po kushdo te vij as qe nuk guxon ne UK te diskutoj vendime gjykatash. PSe cfar eshte atje rrum pall, si ketu? Ky me kete qe i beri vetes se e donte me gjykat, ky ska me shance qe tja heqi njeri me njollen ne UK, fare. Pasi gjykata ka vertetuar me prova qe ky vertet ka vjedhur e ka nderhyr rend ne sistemin e drejtesis shqiptare duke penguar demokracin. Dhe derisa ishte neper departamente shtetesh edhe mund te spekulohej per provat, ketu ska me spekulim. Gjykata angleze ka vertetuar me prova qe ky ka vjedh e ka ber gjera te renda. Vetem keto tonat kan frik akoma nga ky e spo e hetojn sic duhet.

  2. Po pastaj, c’eshte ky vend irelevant qe te shpallka nongratta, nje ish perandori e katandisur si mos me keq, nje vend ordiner papeshe qe mendon se e ka kush ne refene, sa shqiptareve qe nuk kane paguar zyrtaret e koorruptuar te ambasades britanike u eshte refuzuar viza duke marre pergjigje negative, miliona pergjigje negative ose nongratta, KAQ!

 2. Një shkrim i tillë pa dhënë asnjë detaj nga vendimi i gjykatës duket 1000 përqind i dyshimtë si shkrim, më shumë ngjan se e ka shkrujt taulanti ose ai ministri i drejtësisë dibrani.

 3. Atje është -Tomi lesh Bleri keshilltar i drogaxhiut qe paguhet nga taksat e shqiptareve patjeter do e humbasi gjyqin

  1. ja mir qe e di ti, pse nuk i the Saliut me par, qe te mos harxho para korrupsioni neper gjyqe e me avoketer te shrenjt. Se ky vet e kerkoi kete gjyqin. Dhe tani nga nje vendim qeveria, u vulos si vendim gjykate. Se problemi me keta politikanet tan idjota (jo vetem me Berishen) eshte qe e mendojn boten han si Shqiperia. Se keta mir qe jan ne mut deri ne fyt, po bejn edhe gam-gam, nuk u rri goja/halja rehat. Saliu hajdut me letra ne UK, vete e u thot atyre ma vertetoni. Ata ja vertetojn e ja mbyllin gojen. Likja hajdut me cizme, me ze e me figur, del e bertet gjith diten duke then kapni hajdutat e dum-dumanin, mer varera, shtriq zusta e hipen neper trar. Ahmetaj duke u ankuar si i persekutuar politik, po qe diten e par qe shkoi ne Lugano, i kaloi dashnorja 1,8 milion euro ne loogari ti ket per pare xhepi. Rri edhe ne nje nga vilat me te shtrenjta. E prap del e ben ham-ham. Keta kur jan ne mut deri ne fyt, ne vend te mbyllin gojen, bejn ham-ham dhe u futet muti komplet ne goj pastaj.

 4. VENDIMI: Berisha humb Apelin në Londër, mbetet “non grata” në Britaninë e Madhe,ne ballkon do ngordhes o krimineli serb salih karaxhic(berisha),te fala nga ordineri Faruku.lexo vendimin se lapsi nuk e boton se i priten rublat ruse

 5. Po pastaj, c’eshte ky vend irelevant qe te shpallka nongratta, nje ish perandori e katandisur si mos me keq, nje vend ordiner papeshe qe mendon se e ka kush ne refene, sa shqiptareve qe nuk kane paguar zyrtaret e koorruptuar te ambasades britanike u eshte refuzuar viza duke marre pergjigje negative, miliona pergjigje negative ose nongratta, KAQ!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *