• |
ide | kryesore

Video/ Boston kampioni i NBA pas 16 vjetësh, ëndërra e Dallas mbaron në finalen-5: festë e çmendur e Celtics

Sport, Video
boston


Boston është kampion i NBA për herë të tetëmbëdhjetë në historinë e tij të lavdishme. Celtics prisnin që nga viti 2008 për të përjetuar një moment që u bë realitet në orët e natës me orën shqiptare. Skuadra e trajnerit Joe Mazzulla arriti të kapërcejë Dallas në ndeshjen e 5-të, duke mbyllur kështu serinë finale kundër Mavs me rezultatin 4-1. Triumfi 106-88 lejoi Boston të ngrejë edhe një herë trofeun Larry O’Brien, piëkrisht para tifozëve të tyre.

Celtics zbritën në parket në TD Garden me një objektiv të vetëm: të shpengojnë veten pas ndeshjes së tmerrshme 4 që zhvilluan në Dallas, të mbyllin serinë kundër Mavericks dhe të rikthenin në Boston një titull NBA që i mungonte prej gjashtëmbëdhjetë vitesh. E thënë, e bërë. Sfida u hap nga dy kosha të Jrue Holiday (ndeshje prej 15 pikë dhe 11 rebound për të), me skuadrën vendase që mori kështu një epërsi që nuk do ta linin më kurrë gjatë gjithë ndeshjes.

SHKËPUTJA E BOSTON

Pas një ekuilibri fillestar, Celtics krijuan diferencën e tyre të parë reale në minutën e fundit të fraksionit të parë, me një parcial 12-3 që i çoi 28-18 në avantazh. Ata që udhëhoqën bardhejeshilët, është e panevojshme të thuhet se ishin Jayson Tatum (më i miri në fushë me 31 pikë, 11 asist dhe 8 rebound) dhe Jaylen Brown (21 pikë, 6 asistime dhe 8 kërcime), pavarësisht nga disa pasiguri në gjuajtje. Atë që nuk pati Payton Pritchard në sirenën e fraksionit të dytë, kur gjeti një trepikësh nga mesi i fushës që vendosi rezultatin në 67-46 për ekipin e tij. Në pjesën e dytë, Boston arriti deri në +26, duke i hequr të gjitha shpresat Luka Doncic dhe shokëve të tij.

ZHGËNJYESI IRVING

Slloveni përfundoi me double-double prej 28 pikësh dhe 12 asistesh, por kontributi i tij erdhi mbi të gjitha pas një rezultati tashmë të komprometuar. Kyrie Irving rezultoi më keq, duke shënuar 15 pikë dhe në një ndeshje në të cilën ishte shumë i pasaktë kur gjuajti (5/16 nga fusha). fraksioni i tretë përfundoi 86-67 për Celtics, të cilët më pas vendosën rezultatin përfundimtar në 106-88.

Kështu, Boston mbylli serinë me rezultatin 4-1 dhe feston titullin e 18 të NBA para turmës vendase, duke u bërë sërish skuadra me më shumë suksese në historinë e kampionatit (duke kapërcyer Los Angeles Lakers, të mbërthyer në 17). Një sezon triumfal për Celtics, të cilët e mbyllën vitin me 80 fitore dhe 21 humbje në total (rekord 64-18 në sezonin e rregullt, 16-3 në play-off). Çmimi MVP i Finales përfundoi me meritë në duart e Jaylen Brown, lojtari më i mirë i zgjedhur tashmë në finalet e Konferencës së Lindjes.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *