• |
ide | kryesore

Një vit pas tragjedisë, eksploruesit po përgatiten për t’u kthyer në thellësitë e Oqeanit Atlantik

Lajme, Të fundit


1 vit pasi nëndetësja private Titan shpërtheu me pesë pasagjerë në bord qershorin e kaluar, planet për të eksploruar anijen e famshme të fundosur vazhdojnë. E marta shënon 1 vit nga vdekja e pesë personave në një nëndetëse në Oqeanin Atlantik. Operacioni i shpëtimit u ndërpre pasi autoritetet dhe ekspertët gjetën mbetjet nga nëndetësja private në fund të oqeanit. Ata arritën në përfundimin se ajo kishte shpërthyer vetëm disa orë pas fillimit të zhytjes.

David Concannon, një ish-këshilltar i OceanGate, kompania që zotëronte Titan, tha se ai do ta shënonte përvjetorin privatisht me një grup njerëzish që ishin përfshirë me kompaninë ose në ekspeditat e nëndetëses gjatë viteve, duke përfshirë shkencëtarë, vullnetarë dhe specialistë.

“Stockton Rush është fyer dhe po kështu të gjithë të lidhur me OceanGate. Unë as nuk isha atje dhe kam marrë kërcënime me vdekje”, tha ai duke shpjeguar kërcënimet që kishte marrë pas aksidentit.

Megjithatë, janë ngritur shqetësime nëse anija ishte e destinuar për katastrofë për shkak të dizajnit të saj jokonvencional dhe refuzimit për t’iu nënshtruar kontrolleve të pavarura që janë standarde në industri. Roja Bregdetare e SHBA-së nisi shpejt një hetim të nivelit të lartë për atë që ndodhi, por zyrtarët thanë se hetimi po zgjat më shumë se afati kohor fillestar 12-mujor dhe se një seancë e planifikuar publike për të diskutuar gjetjet e tyre nuk do të ndodhë për të paktën dy muaj të tjerë.

Përveç Rush, shpërthimi vrau dy anëtarë të një familjeje të shquar pakistaneze, Shahzada Dawood dhe djalin e tij Suleman Dawood, britanikun Hamish Harding dhe ekspertin e Titanikut, Paul-Henri Nargeolet. Richard Garriott, president i Klubit të Eksploruesve, anëtarë të të cilit ishin Harding dhe Nargeolet, beson se edhe nëse Titani nuk do të kishte shpërthyer, pajisjet e duhura të shpëtimit nuk arritën në vend mjaftueshëm shpejt. Organizata e tij që atëherë ka krijuar një grup pune për të ndihmuar të tjerët të bëjnë pikërisht këtë.

“Kjo është ajo që ne jemi përpjekur të korrigjojmë vërtet, për t’u siguruar që ne e dimë saktësisht se kë të telefonojmë dhe saktësisht se çfarë materialesh duhet të grumbullohen”, tha ai.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *