• |
ide | kryesore

Trump: SHBA duhet të shpëtohet nga Lufta e Tretë Botërore

Arkiva, Planet
Trump


Ish-presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar mundësinë e shpërthimit të një lufte të tretë botërore nën udhëheqjen aktuale në Uashington, duke thënë se nëse zgjidhet ai do të ndryshojë kursin.

Duke folur në një eveniment të fushatës në SHBA, Trump theksoi se ai nuk kishte filluar ndonjë konflikt të ri gjatë presidencës së tij 2017-2021 dhe u zotua të punojë drejt rivendosjes së paqes, veçanërisht në Ukrainë, nëse fiton një mandat të dytë.

Trump pohoi se “dobësia dhe dështimi” i Joe Biden po e vendosnin SHBA-në në “rrezik të madh” dhe po “na zvarrisnin drejt Luftës së Tretë Botërore”, duke sugjeruar se ai i ka bërë më shumë dëm vendit sesa dhjetë presidentët më të këqij në historinë e SHBA-së së bashku.

“Ne kemi shumë probleme në këtë vend, për më tepër, ne mund të përfundojmë në Luftën e Tretë Botërore sepse kemi një udhëheqës të paaftë që nuk duhet të kishte qenë kurrë atje”, theksoi ai.

Në fillim të këtij muaji, republikani paralajmëroi gjithashtu se bota mund të zhytet në një luftë shkatërruese bërthamore për shkak të rënies mendore të supozuar të Biden. Duke folur me prezantuesin e Fox News, Sean Hannity, Trump sugjeroi se ndryshe nga liderët e Rusisë, Kinës dhe Koresë së Veriut, Biden “nuk është në krye të lojës së tij” dhe nuk ka qenë kurrë “llamba më e ndritshme” midis politikanëve amerikanë.

Trump paralajmëroi se një shkëmbim bërthamor mund të çojë në “zhdukje të botës” dhe theksoi se SHBA aktualisht ka një udhëheqës që është “i paaftë as ta diskutojë” këtë çështje.

Gjatë fjalimit të tij në Detroit, kandidati presidencial kritikoi gjithashtu administratën Biden për “shpërdorim parash në nivele të paparë më parë”, veçanërisht kur bëhet fjalë për mbështetjen e vazhdueshme financiare për Ukrainën dhe e quajti Volodymyr Zelenskyn “shitësin më të madh që ka jetuar ndonjëherë”.

“Sa herë që vjen në vendin tonë, ai largohet me 60 miliardë dollarë”, tha Trump, duke shtuar se sa herë që Zelensky merr para, ai menjëherë kërkon më shumë. “Kjo nuk mbaron kurrë,” theksoi ai dhe u zotua se do të “zgjidhet” çështja përpara se të marrë sërish detyrën si president.

Më parë, Trump ka deklaruar se konflikti në Ukrainë “nuk do të kishte ndodhur kurrë” nëse ai do të kishte qenë president në atë kohë dhe ka thënë se do të ishte në gjendje ta përfundonte atë “në 24 orë” nëse merr një mandat tjetër në nëntor. Megjithatë, ai nuk ka dhënë asnjë detaj se si do ta arrinte këtë qëllim.


1 Comment

  1. KY DHE TE GJITH TE TJERET E KISHIN NE DORE DHE E KAN AKOMA SHPETIMIN E VET NE RRALL TE PARE DHE TE AMERIKES DHE GJITH GLOBIT thotë:

    VETEM DUKE MENDU FOLUR DHE VEPRUAR ,NE CDO DETAJ FJAL PER FJAL DHE ME VEPRA PAQEN , EDHE TANI NUK ESHTE VON SHPETIMI FUNKSIONON ,POR TE MENDUARIT FOLURIT DHE VEPRUARIT TE LUFTES ,KJO NUK SJELL PAQE ,KY ESHTE ZHGENJIM I QART PASI NE NA ESHTE KRIJUAR TE FUNKSIONOJN VETEM ASAJ QE I SHERBEJM NESE KEQ E KEQA NA VJEN NESE MIR MIR DO TE NA VIJNE ,KY ESHTE FAKT KRIJIMI UDHEZIMI FUNKSIONI NE CDO KUPTIM ESHTE SISTEM UNIK I MIRFILLT FUNKSIONI I NJE KRIJUESI TE GJITHPUSHTETESHEM , TASHME PASI SISTEMI I PASFIDUESHEM LOGJIK NJERZOR PO E BINDIN DHE ZGJOJN FAKTET EDHE PSE MBAHET ME FORC NEN PRESION ZHGENJIM DHE SUNDIM TE PADREJT NDOLLEMI NE KOHE PERBALLJE PERGJEGJSISH REFLEKTIMESH POR DHE MUNDESISH PER SHPETIM VETEM VETPASTRIMI HAKU PER GJITHCKA UL TENCIONET ZBUT QENDRIMET DHE CESHT ME E DOMOSDOSHMJA EKZISTENCIALE NXIT NDJESHMERIN E TE ANGAZHUARIT NE UNITET MENDIMI VEPRIMI SI PERSHTATJE ME FUNKSIONIN UNIK NDERGJALLESOR SI PJES E ZINXHIRIT ZGJILLJEVE EKZISTENCIALE NE UNITET TE CILAT NA SJELLIN QARTESI GJALLERI SIGUREI ZGJILLJE PAQE SHPETIM ,VET NATYRALITETIN TONE DASHURIN PER VETEN POR NE KUPTIMIN UNIK SI FUNKSION ,EKZISTENCIALRRITJEN E NDJESHMERIS PER PERKRAHJE NDIHMES MBROJTJE EDHE PER TE DASHUR PER TE GJITH SI PER VETEN

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *