• |
ide | kryesore

La Reppublica: Shqiptarët dhe kroatët i bën ‘bashkë’ Serbia

Arkiva
Shqiptarët


Altini, 16-vjeç mban veshur bluzën e kombëtares shqiptare dhe ka hedhur flamurin kroat në supe, si mantel.

“Askush në Ballkan nuk është më mik se ne, unë jam shqiptar, por me kroatët ne jemi të bashkuar, pasi me ata nga bashkon rezistenca ndaj Serbisë”-  thotë ai teksa i afrohet stadiumit.

Kudo në Hamburg, në bare dhe në rrugë, tifozët shqiptarë dhe kroatë ngrenë dolli së bashku, pozojnë për foto dhe bëjnë përpjekje për të mësuar këngët patriotike e kombëtare të kundërshtarëve të tyre.

Më i kënduari në kroatisht thotë: “Ne kroatët jemi një popull i mirë dhe paqësor”. Në fillim të kësaj video mund t’i dëgjoni duke kënduar së bashku: “Serbi, Serbi, vaffa...”/ La Repubblica 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *