• |
ide | kryesore

Notat/ Vlerësimi për çdo lojtar pas ndeshjes me Kroacinë

Arkiva, Lajme, Të fundit
notat


Shqipëria barazoi 2-2 ndeshjen me Kroacinë në një sfidë mjaft spektakolare. Në mediat e huaja janë bërë komente dhe vlerësime të shumta për lojën dhe protagonistët. LAPSI.al ju sjell më poshtë vlerësimet që ka bërë gazeta “La Repubblica” dhe notat për secilin nga skuadra kuqezi.

Strakosha – nota 6: “Nuk bën asgjë të keqe për një pjesë dhe forcon avantazhin e ekipit të tij me ndërhyrje të dobishme. Jo pa gabime në golin e parë të kroatëve”.

Hysaj – nota 5.5: “Ndryshime të sakta dhe elegante të fushës. Megjithatë, goli i barazimit 1-1 kaloi mes këmbëve të tij”.

Ajeti – 6.5: “Një super-punë, sidomos në pjesën e dytë”.

Gjimshiti – 6.5: “Mur i shkëlqyer para sulmuesve kroatë. U duk si gjigant mbi Majer”

Mitaj – nota 6: “I lindur në vitin 2003, duket sikur ka luajtur tashmë turne të tillë. I qetë dhe autoritar në mbajtjen e topit.

Asllani – nota 6.5: “Nuk e shfrytëzon rastin për të dyfishuar epërsinë. Për pjesën tjetër, ai ka qenë prej kohësh mjeshtër i pjesës së tij të fushës.

Ramadani – nota 6: “Rrallë në vështirësi. Asnjë frikë në krahasim me mesfushën kroate. (Nga minuta 40, në vend të tij Hoxha, pa notë)

Laci – nota 7: “Kohët dhe lëvizjet si qendërsulmues e bëjnë të hyjë me kokë në portë. (Nga minuta e 27-të në vend të tij Gjasula – nota 6.5: “Topi i parë që preku shkoi në rrjetën shqiptare. Pastaj, në finale ishte parajsë”).

Asani – nota 7: “Një top i bukur i prerë në zonë për Laçin i jep Shqipërisë epërsinë. (Nga minuta 64 hyn në vend të tij Seferi – nota 5: “Hyrja e tij i bën gjërat edhe më keq”).

Manaj – nota 6.5: “Përpiqet për të barazuar ndeshjen dhe hidhet menjëherë përpara. Ai është njeriu kudo i Shqipërisë. Zbehet me kalimin e kohës. (Nga minuta 40 hyn në vend të tij Daku, pa notë)

Bajrami – nota 6.5 “Në maksimumin e tij tregon aftësinë e tij me top. Çdo ndalesë përshëndetet me duartrokitje”.

Trajneri Sylvinho – nota 6.5: “Skuadra shqiptare është e shkurtër, e ngushtë dhe shumë e organizuar. Nuk shembet as kur kalon në avantazh Kroacia.” ©LAPSI.al


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *