• |
ide | kryesore

Boomerangu i protestave anti-Veliaj

1, 2, Arkiva, Ide
andi bushati


Protestat e PD përpara bashkisë, që sot në ditën e 13 të tyre vetëm konfirmuan grumbullimin e gjithnjë e më pak militantëve, do të ishte mirë të mbylleshin sa më parë. Që prej tre muajsh ato nuk arritën kurrë të ngrihen në nivelin që do të kërkonte denoncimi i një skeme grabitëse të pa imagjinueshme, si ajo që kishin ndërtuar Erion Veliaj me drejtorët e tij. Të këmbëngulësh me një kokfortësi donkishoteske, ti vazhdosh ato edhe në temperatura raskapitëse mbi 40 gradë e për më tepër nën indiferencën e një opinioni të kapluar nga ethet zemërdridhëse për kombëtaren, do të thotë ti biesh murit më kot me kokë.

LEXO ME TEJ:

Sekrete nga dosja e drejtorëve të arrestuar të Veliajt (faksimilet) 

Arsyet se përse protesta nuk ngjiti janë disa. Së pari, sa më shumë që regjimi i Tiranës merr trajtat e një diktarure, aq më e vështirë do të jetë që qytetarët të ndihen të lirë për ta demostruar publikisht zemëratën e tyre. Ata kanë të afërm në punë, halle me këtë administratë që i gjurmon me patronazhistë dhe nuk duan të rrezikojnë gjithçka përballë një shteti që i diferencon ata politikisht.

Së dyti, PD duket se nuk e ka as organizmin dhe as mundësitë për të luajtur njëkohësisht në dy fronte edhe paradite poshtë dritares së Veliajt edhe në mbrëmje poshtë ballkonit të Saliut. Për tu bindur për këtë mjafton të shohësh ata që marrin mikrofonin që janë dëshpërimisht të njëjtët.

Së treti, ndonëse shumëkush e kupton se ajo që ka ndodhur justifikonte që ti vihej flaka asaj godine krimi (ndryshe nga ç’predikojnë ambasadorët), ka pasur nga ata njërëz që nuk donin ti’a falnin këtë bonus PD. Sot mund të jesh 100% kundër birbove të bashkisë, pa qenë detyrimisht ndjekës i opozitës. Këtë ngërç duket se e kishin kuptuar edhe vetë organizatorët të cilët tentuan të kamuflohen pas “Aleancës për mbrojtjen e teatrit”, por këtë dredhi nuk e hëngri askush.

Andi Bushati:Drejtorët e Veliajt, këta hajdutë përtacë

Mund të këtë edhe arsye të tjera se përse ideja për të reaguar ndaj vjedhjes më të pafytyrë të këtyre 30 viteve rezultoi një dështim. Por ajo që ka rëndësi është se këtej e tutje, këmbëngulja për ta vazhduar këtë rrugë po kthehet në boomerang. Nëse nismëtarët e konceptuan atë edhe si një formë trysnie që SPAK të mos kishte mundësi ti shmangte faktet uluritëse, ky qëllim sot po prodhon efektin e kundërt. Prokurorët sepecialë të programuar më shumë për ti falur sesa për ti hetuar të pushtetshmit, mund të gjejnë një justifikim për mbylljen e syve tek reagimi i papërfillshëm qytetar.

Por, mbi të gjitha, protesta duhet ndërprerë se ajo krijon në publik perceptimin e gabuar. Ndërsa tashmë vetëm idiotët nuk janë bindur se në zyrat e Veliajt është bërë kërdia, duke parë atë grusht të mjerë njerëzish që indinjohen ndaj saj, krijohet përshtypja se kjo shoqëri është imunizuar ndaj hajdutërisë. Konkluzioni i gabuar që mund të nxirret pas këtyre 13 tubimeve është vdekja e nervit për të reaguar ndaj të keqes.

A duhet të kërkojnë falje çingijet që bënë thirrje për të votuar Veliajn?

Roli i një opozite, sdao e dobët, e paaftë, apo e pamoralshme qoftë është të përpiqet që ta mbajë gjallë atë. Ajo mund ta bëjë me më shumë apo me më pak sukses këtë, sipas kohës dhe rrethanave, por ama asaj nuk i falet, në asnjë mënyrë, që të shndërrohet në pasqyrën ku reflektohet apatia e shoqërisë. Këtë nuk e ka lejen ta bëjë, pasi dëmton një rreth shumë më të madh njerëzish sesa militantët e saj. Pikërisht kjo është arsyeja se pse PD duhet ti mbyllë ato protesta që nuk tërhoqën vëmendjen e askujt. 

©Lapsi.al

 

 

    


26 Comments

 1. GREG KRISTAQ RAMA DHE ANDI BUSHATI E TALLIN KEQ KADRI YMER KELLIREN thotë:

  KUR TE GJITHE SHQIPETARET E SHIKONIN NDESHJET E SHQIPERISE
  KADRI YMER KELLIRA IK TE PALLATI E ZENI TE BABIT DHE ARMINA MEVLANIT E MASTURBONTE AFER CEPIT TE KOSHAVE TE PLEHRAVE

  1. Eshte krejt e kunderta.
   Eshte, poashtu, edhe hera e dyte qe, pas shkrimit te para pak diteve, qe po me le nje si shije te cuditshme analiza e zotit Bushati, gjithe duke qene nje lexues i vemendshem i analizave te tij ( dhe po e perseris, mund te jete efekti i vapes dhe futbollit), ku shprehet krejtesisht ndryshe.
   Duke e nisur nga fundi i shkrimit, nje nder efektet shume pozitive te protestes para Bashkise, eshte edhe pasqyrimi nga ana e saj e apatise qytetare. Dikush duhet ta reflektoje kete apati; do te duhej ta bente shoqeria civile, mirepo ajo eshte e tera nen kontrollin e pushtetit; keshtuqe, edhe kesaj here, ashtu si edhe gjithe hereve te tjera, i mbetet Opozites ta beje edhe kete; po e ben dhe po e ben shume mire.
   Kjo kembengulje opozitgare, ne fakt eshte kuintesenca e berishizmit, jo atij te keqit qe nenkuptohet rendom nga kritiket e Berishes, por e tradites me te mire te protestave te pandalshme, pavaresisht pjesmarresve dhe numrave.
   Shembullin e kemi: eshte ai i protestave te viteve 1998 -1999- 2000-2001-2002-2003…. me 50 vete, sic pohonte vete Berisha, nisen ato ne fillim, duke perfunduar ne fitoren e vitit 2005.
   Keto protesta te vazhdueshme jane pasqyre, ku shoqeria shqiptare shikon veteveten te shperfytyruar; dhe ne tenjejten kohe eshte shprehje e vendosmerise opozitare.
   Edhe protesta poshte dritares se Berishes, eshte per t’u treguar te gjitheve, edhe pse shume nuk duan ta shohin dhe mbulojne syte me gjithe cmunden, qe Shqiperia eshte i vetmi vend i NATO-s me liderin e saj te burgosur politik.

   1. Skipion të uroj të bëhet si thua dhe mendon ti, Si bushati edhe unë vetë i shoh pak si me dyshim për efektin që do të kenë çdo veprimtari e opozitës. Natyrisht që me këtë popull dele vështirësitë e opozitës shtohen 100 herë, në përgjithësi jemi popull dembel, e ata që janë punëtorë janë thjesht egoistë prandaj jemi këtu .

    1. Shkërdhatat e mutit . Po çfaj ka vllau im polic aty?
     Ne gjithmonë kemi votuar PD, ju desh i morët jetën.
     O jeni në terezi more! Ça keni me policin e shkretë?
     Kapni more Veliajn atje ku është dhe hidhini jo molotov por bombë mbrojtëse, nga ato si breshkë që të mos i mbetet nishan.
     Po me policët çfarë keni?

     1. Më vjen keq për çdo polic që përballet me protesta, sidomos për policët e ndershëm, por kur kujtoj 21 janari dhe dhunën edhe ndaj policëve të plagosur, gjë që nuk duhet të ndodhë edhe në luftë, por i ka këto rreziqe profesioni!

 2. Po ca proteste mer lla, jashte nxehte i papare kurse ne shtepi fresk e nga 3 ndeshje ne dite ka lezet. Plus ka filluar edhe plazhi. Keto protesta duhen bere ne vjeshte kur freskohet koha

   1. Per ke te dalim ne protesta,per Saliun?-Nuk ja vlen. Duhen te rinj- thote komentuesi i mesiperm. Ti,une e cdokush tjeter ne kete vend nuk duhet te dale te protestoje per askend,perposh vehtes se tij,familjes se tij. Nese je ok me cpo ndodh ne vendin tend ,shko ne plazh,shih kampionatin,shih Perputhen a bigbrodherin e Mos e caj trapin se leket qe vjedhin nuk ti marrin ty a femijevet te tu,ato sjane leket tona,jane te shtetit.Zgjuarsie e madhe kjo llogjike.E duhet te ndjehesh mire se si ju jane me shume se gjysma e popullsise.

 3. Shyqyr o Bushat qe the gjysem llafi me mend, po arsyen e vertete pse nuk e thua?
  Sado hajdute te jete PS NUK COHET NJERI NE PROTESTE QE TE IKI RAMA E TE KTHEHET BERISHA! Ja kane pire lengun me kohe atij dhe atyre qe i lepihen nga pas! Nuk ka moral kjo opozite, prandaj s’e çan koken njeri, ne nje kohe kur populli duhet ta kishte marre Bastijen me kohe! E provoi njehere dhe u be 97a, te njejtet njerez jane akoma neper kembe, prandaj nuk leviz njeri

 4. Po pooo,edvini I zi me diktaturn e zez,mafin e zez,asht ay qy bashk me mekanikun al nga amerika,me vuqiqin e zi luftojn kundra upuzits.protesta duhet qy t vazhdoj,revolucjoni popullor kundra komunistave bllokmena do triumfoj popooo.nano ik,ramaik,lali eri ik.

 5. tentativë e SPAK, ka krijuar një reaksion të tmerrshëm propagandistik e mediatik, ku analistë e politikanë, çirren pa fre në panelet televizive për “maskarenjtë prokurorë” që po shkelin të drejtat e njeriut.

  Në mediat që paguhen me paratë e dinastive të Lalzit kemi parë prej vitesh emisione modelesh luksoze, reportazhe për interior sheikësh arabë nga bregdeti i Lalzit, ku banja kishte aq shumë, sa mund të shkonte edhe një felin me emër rus. E thua o bushat por kujt ja thua shpellkareve e ceceneve te salihut si Kerrici i salihut belind

 6. KADRI YMER KELLIRA JA FUTI KARIN NE BYTH BERAT BUZHELES DHE JA DHUROJ €10 Euro NE EMER TE EDI RAMES PER TE KALUARE KALASHIN FALAS thotë:

  KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH YLLI PATES BURAT BYTHALES DHE OLSI RAMES

 7. Dmth, nje dite eshte kampionati, nje dite eshte vape 40 grade, nje dite eshte shi, nje dite tjeter fryn ere, nje dite ben ftohte, nje dite kemi nje dasem, nje dite na flihet gjume, ejt etj , dmth te vjedhin dhe as me minimalen mos te bejme, as mos te protestojme?!

 8. Bushati si barcoleta e policit që qesh pas dy ditësh. Nuk ka apati shoqëria, apo mungesë reagimi, por ka mungesë alternative. Pa alternativë nuk ka, as nuk ka për të patur kurrë, protesta.

  Çdo shqiptarë e di fare mirë se pjesmarrja në protestë, sado pak, por prapë dërgon ujë në mullirin e Sali Berishës. Absolutisht asnjë nga ata që njoh personalisht vetë dhe që janë pa pikën e dyshimit kundra Edi Ramës dhe Partisë Socialiste, nuk lëvizin as gishtin e vogël të dorës përsa kohë nga kjo mund të përfitojë Sali Berisha.

  Kjo është situata e vërtetë, kjo po ndodh dhe kjo do vazhdojë të ndodhi deri në atë moment kur Dr Vdekja të zhduket përfundimisht nga skena. Të tjerat janë dokrra.

 9. Ai jevgu thuthuq deri dje deklaronte se kishte besim te SPAKu.
  Pastaj u rraf si gomori n’duhon kur ishin zgjedhjet.
  Tani del e gerthet si puna Birishes me Noken dhe me Sali Lushen verdalle.
  Nuk mblidhen robt me protestu per jevgjit e per cecenet.

 10. Apatia publike, per te cilen ndjeheni i detyruar qe te mos konfirmohet nga keto 13 marshime kunder vjedhjes se taksave tona me breza, tregon perkundrazi nje bumerg per ju dhe te te gjithe elitave qe nuk iu bashkuan Aleances se Teatrit, dhe po ashtu edhe opozites politike te udhehequr nga PDSH, por pa ia mohuar meritat edhe Metes dhe grupit te vet.
  Frontit qytetar dhe politik i mungojne elitat ku dhe ju beni pjese. Ne vend qe te quhet macja me emer, quhet donkishot.
  Ju e dini, por meqe keni kete ze, nuk iu lejohet te beni kritike, pa perfunduar me nje udhezgjidhje. Kete e jepni per ne te tjeret, populli sesa per Dr Berishen. Te perfundoni keshtu eshte te jeni kundrapedal dhe aspak i dobishem, ne argument. Nese e keni nje ide aq te mire se çfarë NUK duhet bere, kini guximin te vijoni edhe me çfarë Duhet bere sipas jush qe “Ta mposhtim qelbesiren” brenda nesh. Faleminderit !

 11. Tani do dalin te gjithe patronazhiste,qelbesirat dhe felliqesirat qe ngopen me ate qe nuk thuhet nga karakurvi surrelit ne miting,se i bejne dhe moderne te ulur neper karrike

 12. Kush i shkerdheu te drejtat e prones ? Saliu…

  E pra ca proteste kari doni ju ? Apo ti lepihemi Saliut nga mbrapa.

  Pastaj si mund te hiqesh si i besueshem kur del me Kelliçin dhendritn e Artan Shkrelit qe vazhdon i luan fen me Ramen ?

  Ramiz Alia e pati thene kemi menduar per 4 brezat e ardhshem.

  Hajde nftyt te gjith juve me patronazhistat e rames dhe lalit deri tek kilitantet bythqima te saliut

 13. “Martesa” Bardhi-Berisha nuk është se ka pasur ndonjë kimi. Përkundrazi u krye në kushte kur të dy kishin vjellë vrer dhe akuza deri për vrasje ndaj njëri-tjetrit. Berisha fajësonte Bardhin për përgjakjen e zgjedhjeve të vitit 2021 në Elbasan, kurse ky nga ana e tij e rëndonte dorën edhe më shumë, kur i numëronte “Babit të Zenit”, varret e shumta në Gërdec.

  Gjithsesi i futën nga një gotë verë për ti kapërdirë të gjitha këto dhe të tjera dhe u “martuan” në diversitet.

 14. ANDI BUSHATI E TALL KËQ KADRI YMER KELLËREN -YMER MOS SHKRUAJ KETU TË LAPSI thotë:

  KADRI YMËR IK FUTJA KARIN NE BYTH LAL DHJERIT DHE EDI RAMËS SE KARIN NE PIDH NUK E FUT DOTTTTTT KURRRRRRRRRR SE TË MBANE GOJA ERË MUTI DHE NGA KARI TE RRJEDHË QËLBËSIRE ME MUT TË PËRZIERE

 15. LAPSI.al E TALLIN KËQ KADRI YMERIM TE CILIT I MBANË GOJA ERË MUTI thotë:

  KADRI YMËR KELLIRA JUA FUT KARIN MË BYTH
  EDISON YPIT
  KRESHNIK SPAHIUT
  BERAT BUZHALES
  YLLI PATËS
  OLSI RAMËS
  VLADIMIR PUTINIT
  ALEXANDER VUÇIÇ
  FRRYK ÇYPIT
  EDI RAMËS
  KOL KYÇIT SALLAKS

 16. KADRI YMËR KELLIRA JA FUT KARIN NË BYTH.
  BERAT BUZHALËS
  VËLLAIT TE KIMETE BERISHËS
  DULLA KOTIT
  FRRYK ÇYPIT
  OLSI RAMËS

 17. Më vjen keq për ata që lotojnë para PD-së. Ata janë vërtet për të qarë, por jo pse po ikën Sali Berisha, por pse po u heq shansin të vijnë ndonjë herë në pushtet.

  Ajo parti nëse nuk rithemelohet, do të ketë fatin e sotëm të Sali Berishës, i cili po tenton të bëjë politikë me ikjen formale të tij, për të mos ikur nga ajo parti”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *