• |
ide | kryesore

BE do të hapë bisedimet për anëtarësim me Ukrainën dhe Moldavinë javën e ardhshme

Arkiva, Lajme, Të fundit
Shpërthime në Krime, Zelensky, Kundërofensiva ukrainase


Vendet e Bashkimit Evropian kanë miratuar zyrtarisht nisjen e negociatave të anëtarësimit me Ukrainën dhe Moldavinë javën e ardhshme, një tjetër hap në rrugëtimin e gjatë të dy vendeve për t’u bashkuar me bllokun 27-vendesh.

Belgjika, e cila aktualisht mban presidencën e Bashkimit Evropian, tha se vendet anëtare kanë rënë dakord për një kornizë negociuese, raportoi AP.

“Kjo hap rrugën për nisjen e negociatave të martën, më 25 qershor, në Luksemburg”, tha presidenca belge.

Pas një vlerësimi pozitiv nga dega ekzekutive e BE-së, krerët e BE-së kishin rënë dakord tashmë vitin e kaluar që negociatat e pranimit duhet të fillojnë me të dy vendet.

Procesi midis fillimit të negociatave me Ukrainën dhe fqinjin e saj Moldavinë dhe anëtarësimit të tyre në BE mund të zgjasë shumë vite.


2 Comments

  1. KURVA EVROPE NUK LA NDESHJE PA TRUKU NE EVROPIAN DHE EUROVIZION

    E KENI KTHY MASHTRIMIN NE MENYRE JETESE JU SHK ROPT

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *