• |
ide | kryesore

Shefi i OKB: Libani nuk mund të bëhet një Gazë e dytë

Arkiva, Planet, Të fundit


Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres tha se është thellësisht i shqetësuar nga përshkallëzimi i tensioneve midis Izraelit dhe Hezbollahut të Libanit dhe se paqeruajtësit e OKB-së po punojnë për të qetësuar situatën dhe për të parandaluar llogaritjet e gabuara.

“Një lëvizje e nxituar, një llogaritje e gabuar, mund të shkaktojë një katastrofë që shkon shumë përtej kufirit, dhe sinqerisht, përtej imagjinatës. Le të jemi të qartë: njerëzit e rajonit dhe njerëzit e botës nuk mund të lejojnë që Libani të bëhet një Gaza tjetër”, tha ai.

Hezbollahu i mbështetur nga Irani ka gjuajtur raketa kundër Izraelit në solidaritet me aleatin e tij palestinez Hamasin që nga shpërthimi i luftës në Gaza në tetor, duke detyruar dhjetëra mijëra të largohen nga shtëpitë në Izrael, ku presioni politik po ndërtohet për veprime më të ashpra.

Dhjetëra mijëra libanezë janë larguar gjithashtu nga shtëpitë e tyre pas sulmeve izraelite në Libanin jugor. Misioni i Iranit në Kombet e Bashkuara tha të premten se Hezbollahu ka aftësinë për të mbrojtur veten dhe Libanin kundër Izraelit, duke paralajmëruar se “ndoshta ka ardhur koha për vetëasgjësimin e këtij regjimi të paligjshëm”.


1 Comment

  1. BOTA NDOLLET NE GAR KONKURENCE QE SHKAKTON ,REFLEKTIM VETMBROJTJE ,PRISHJE EKUJLIBRASH MUNGESA ZGJILLJESH KAOS PASIGURI thotë:

    POR SEJCILI PERFUNDIMISHT DO MARRIN HAKUN ME HAK E KRIJOJ NDAU ,ORJENTOJ ZOTI MADHERISHEM ,ESHTE NE VARTESI TE ANGAZHIMIT NJERZOR NUK NDRYSHON QE DIKUSH TE BEJ KEQ DHE GJEJ MIR KJO NUK ESHTE KRIJUAR TE FUNKSIONOJN POR AS QE NUK SFIDOHET

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *