• |
ide | kryesore

Shuhet në moshën 88-vjeçare aktori Donald Sutherland

Arkiva, Paparazzi
Sutherland


Donald Sutherland, aktori i njohur për rolet e tij në film dhe televizion ndërroi jetë në moshën 88-vjeçare. Ishte Kiefer Sutherland, djali i aktorit që konfirmoi vdekjen e babait të tij këtë të enjte.

“Unë personalisht mendoj se ai është një nga aktorët më të rëndësishëm në historinë e filmit. Asnjëherë nuk u tremb nga një rol, i mirë, i keq apo i shëmtuar. Ai e donte atë që bëri dhe bëri atë që donte, dhe askush nuk mund të kërkojë më shumë se kaq” – shkroi Kiefer Sutherland në rrjetin “X”.

Aktori i gjatë dhe i dobët kanadez, me një buzëqeshje që mund të ishte e ëmbël ose djallëzore, ishte i njohur për personazhet e çuditshëm si Hawkeye Pierce në filmin “M.A.S.H.” të Robert Altman, komandanti i tankeve hipi në “Kelly’s Heroes” dhe profesori i vrarë me gurë në “Animal House”.

Para se të kalonte në një karrierë të gjatë si një aktor i respektuar i personazheve, Sutherland mishëroi kinemanë e paparashikueshme, antiestablishment të viteve 1970. Gjatë dekadave, Sutherland tregoi gamën e tij në “Njerëz të zakonshëm” të Robert Redford dhe “JFK” të Oliver Stone. Së fundmi, ai luajti në filmat “Lojërat e urisë”. Ai kurrë nuk doli në pension, duke punuar rregullisht deri në vdekjen e tij. Një memoar për të do të dilte në nëntor.

“Më pëlqen të punoj. Më pëlqen me pasion të punoj” – tha Sutherland në 1998. “Më pëlqen të ndjej dorën time të përshtatur në dorezën e një personazhi tjetër. Ndjej një liri të madhe – koha ndalon për mua. Unë jam jo aq i çmendur sa kam qenë, por jam akoma pak i çmendur” – tha ai. ©LAPSI.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *