• |
ide | kryesore

Beleri në qeli/ Rama përballë Brukselit për betimin e eurodeputetit

Arkiva, Kryesore, Lajme
Beleri


Vendimi i Apelit të Gjykatës së Posaçme për ta lënë Fredi Belerin në burg, e vendos qeverinë shqiptare përballë një sprove të re në raport me ish-kryetarin e zgjedhur të Bashkisë së Himarës, që pak javë më parë u zgjodh eurodeputet në Greqi. Kjo sprovë, duket se është në radhë të parë një test për kryeministrin Edi Rama, që deri tani i ka rezistuar presionit të Greqisë për Belerin.

Si çdo eurodeputet tjetër, nga data 16 korrik deri në 19 korrik, Beleri duhet të jetë fizikisht në Bruksel për të kryer betimin. Procedura parashikon që partia e Micotakisit, “Demokracia e re” të paraqesë një dosje me dokumentat e secilit prej kandidatëve të saj fitues. Mes tyre edhe Fredi Beleri, që ndodhet në qelitë e burgut në Shqipëri.

Nëse do ta kishte shpallur të pafajshëm, apo nëse do t’ia kishte ulur dënimin Gjykata e Apelit do t’i kishte hapur rrugë betimit të Belerit si eurodeputet, duke e shpëtuar edhe qeverinë shqiptare nga një përballje me Brukselin. Sepse në datat e paracaktuara, kur Beleri të mos paraqitet për betimin e tij, sytë e europarlamentarëve europianë do të kthehen nga Shqipëria, sistemi i saj i drejtësisë dhe interesat që çuan në burg kandidatin e opozitës në Himarë.

Këtu lindin disa pikëpyetje të tjera. Si do të veprojë Drejtoria e Burgjeve, që varet nga Ministria e Drejtësisë nëse Beleri kërkon leje për t’u betuar në Strasburg? A do të sfidohet Parlamenti Europian, njësoj siç ndodhi me Këshillin Bashkiak të Himarës? Nëse Belerit i jepet leje për t’u betuar, a del hapur në këtë mënyrë standarti i dyfishtë i qeverisë, që për të njëjtën kërkesë merr vendime të ndryshme.

Presioni mbi qeverinë e Ramës do të jetë në maksimum. Në fund të fundit ky skenar ishte parashikuar që në momentin kur kryeministri i Greqisë, Qirjako Mitsotakis zgjodhi ta kandidojë Belerin për eurodeputet me partinë e tij.

Lexo më tej: Nga burgu në Parlamentin Europian/ Ç’ndodh tani me Fredi Belerin 

Një rast i ngjashëm me Belerin është ai i eurodeputetes së zgjedhur italiane Ilaria Salis. Ajo ishte në arrest shtëpie në Hungari, por u lirua nga autoritetet hungareze pasi u zgjodh eurodeputete duke shpëtuar Hungarinë nga një përplasje me Brukselin. Salis u përball me mundësinë e një dënimi me 20 vjet burg.

Salis u zgjodh eurodeputete me partinë e Aleancës së Gjelbër dhe të Majtë dhe u lirua si rezultat i imunitetit të saj si eurodeputete.

Arrestimi i Fredi Belerit për shitblerjen e votave

Fredi Beleri u arrestua me urdhër të SPAK në 12 Maj të vitit 2023, vetëm dy ditë përpara zgjedhjeve lokale, ku ai kandidonte nën siglën e koalicionit “Bashkë Fitojmë” të opozitës. Prokuroria e Posaçme e akuzonte për shitblerje votash. Pavarësisht se ishte në burg, Fredi Beleri arriti të fitonte në zgjedhjet e 14 Majit, me një diferencë të vogël votash përballë kandidatit të mazhorancës, Jorgo Goros. Këtu fillon edhe kalvari i kërkesave për lirimin e tij që të betohej si kryebashkiak i Himarës.

Betimi si kryetar bashkie iu mohua edhe pas kërkesave të vazhdueshme të qeverisë greke, ministrit të tyre të jashtëm dhe kryeministrit Mitsotakis.

Fredi Beleri dhe avokatët e tij kanë bërë përpjekje të vazhdueshme që beleri të merrte leje për t’u betuar si kryebashkiak i Himarës, por në asnjë rast GJKKO nuk e lejoi. U bënë dhjetëra kërkesa që të lejohej, qoftë edhe vetëm për pak orë liri, por që të gjitha u refuzuan, si nga Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë, ashtu edhe nga Apeli i Posaçëm.

Beleri

(Fredi Beleri në një prej seancave të shumta gjyqësore)

Kërkesa për liri të përkohshme u bë edhe në Gjykatën e Lartë tre herë, por edhe ky institucion i drejtësisë nuk pranoi asnjë prej tyre.

Lejen mund t’ia jepte edhe qeveria shqiptare. Ministria e Drejtësisë reagoi duke sqaruar se mund të jepte leje për dalje nga burgu, përpos dasmave, varrimeve apo testimeve. Dhe e vetmja kërkesë që u pranua ishte lirimi për pak orë për të marrë pjesë në varrimin e gjyshes.

Lexo më tej: Beleri në varrim/ Tensione të shumta mes policisë dhe mbështetësve 

Në këtë rast, shkruan Zëri i Amerikës, rregullorja e Parlamentit Europian parashikon që “përpara se të mblidhet seanca e parë e Parlamentit kryhet verifikimi i eurodeputetëve të rinj”.

“Beleri bën dallim nga eurodeputetët e tjerë pasi është zgjedhur në Greqi, një vend i Bashkimit Europian dhe vuan dënimin me burg në Shqipëri, një vend që nuk është anëtar i Bashkimit Evropian. Komisioni i Çështjeve Ligjore të Parlamentit Europian kontrollon kredencialet e reja të deputetëve të Parlamentit Evropian duke marrë vendime bazuar në informacionin që ofrojnë shtetet anëtare” shkruan Zëri i Amerikës. Por Beleri është i dënuar në një vend joanëtar të BE-së, pra nuk ka një precedent konkret si veprohet në një rast të tillë. ©LAPSI.AL 

 


18 Comments

 1. Bravo edvin, qija nënën europës kurvë, ti u ke ardhë hakut, ashtu si edhe ne deleve.

  1. Është për tu parë nëse Rama tall b…t ,ka xhaxha Sorrën e nëse do ta pengojë e të dalë kundër Brukselit!!
   Por një po ravijëzohet se Rama nuk e do Europën dhe qartazi ka bërë veprime që të largojë vendin prej saj. Sepse ai tashmë ka tiparet tipike të diktatorit dhe se do sillet si Enveri dikur.

   1. Sapo nga Brukseli doli lajmi që hedh poshtë tërë mundimin e atij që ka bërë këtë shkrim.
    – Partitë Popullore Europiane, nuk e pranojnë Belerin në grupin e tyre parlamentar, sepse ka të shkuar kriminale.
    – Ku i kanë faktet ndaj meje, thotë Berisha.
    Ja një fakt, ja gjetën PPE-të. Mos përkrahni kriminelë.
    Dhe këtë i thanë Anglezët. Berisha mbështetet tek kriminelët, si ai që theu derën e PD.
    Ky me Belerin është rasti i dytë që PPE – të, ja bëjnë të qartë Berishës.
    Tani gjizaxhinj, jepini!

  2. Që të mos ketë dyshime askush, Lapsi.al është portal i paguar nga Grekët. As nuk fshihet fare, grekët i shkruajnë artikujt e këtij portali. Dihet interesat e kujt mbrojnë ata.

 2. Më vjen keq për ata që lotojnë para PD-së. Ata janë vërtet për të qarë, por jo pse po ikën Sali Berisha, por pse po u heq shansin të vijnë ndonjë herë në pushtet.

  Ajo parti nëse nuk rithemelohet, do të ketë fatin e sotëm të Sali Berishës, i cili po tenton të bëjë politikë me ikjen formale të tij, për të mos ikur nga ajo parti”Te mbaroje denimin ky beleri i salihut e metaj dhe pastaj e ka ne dore brukseli a do e lejoje te bej betimin nje i denuar me burg per korrupsion

 3. Armiku i Popullit
  Shume te shqetesuar per himaren dhe si do behet
  Ceshtja Beleri
  Shume shpejt kini per ta pare
  Mos u cuditni
  Himara dhe Himarjotet jane Evropjane
  Sjane as turkoshake
  As cobane
  Jane njerez te lire luftarake per te drejtat e tire
  Babezia dhe cmira e urejtja e politikes se shqiperis per Himaren
  Domare fund njehere e pergjithmone
  Ne Himarjote as shajme njeri dhe as ofendojme njeri
  Por luftojme per te drejtat tona
  Dhe u japijm pergjigjjen e merituar te gjith atire we meren me Himaren dhe Himarjotet

  1. Ikni kapini per fyti bollano goro e lloj lloj haleshe, pastaj flit per himaren evropiane. Fshatare do ngeleni tere jeten.

   1. Himara Autonome
    Keshill e mire per te kapur keqberesit
    Drejtesa ne Himare do te vendiset
    Dhe kuzhdo qe i ka sherbier prishjes dhe shkaterimit te Himares
    Dodale para drejtesis dhe do pergjigjet per vepren famekeqe we ka bere
    Shumekush duke mos u ndeshkuar krimet komuniste qe u bene ne Himare mendon se dhe me te wuajtur demokraci nuk do ndeshkohen
    Nje gje dihey mire
    Qe ata we vepruan ne komunizem jane dhe ne demokraci
    Drejtesia do bjere mbi ta si shpata e Demokleut dhe do vere drejtesin ne vend

 4. Ish-kryeministri Sali Berisha, në arrest shtëpie për aferën Partizani, nuk mbledh dot as një grusht militantësh në fjalimet që mban poshtë ballkonit.

  Berishën jo vetëm që e kanë braktisur në ‘rrugën e Shpresës’ (siç ai e quan), por militantët nuk ia ndjekin fjalimet as live në Facebook.

 5. Tani BE qe kerkoi me kembengulje te fort ligjin e dekriminalizimit per ne, le ta zbatoj dhe vet me kete. Se po e beri si prifti, beni sic them un e mos beni sic bej un, te mos na caj me karin neve ne te ardhmen.

 6. Nuk ka lidhje rasti i Hungarise me te Belerit. Hungaria eshte pjese e BE dhe parlamentaret e rinj kane ikunitet brenda BE, keshtu qe Hungatia ishte e detyruar ta lironte. Dhe duhet te keni parasysh qe Meloni me Orbanin kane marredhenie te mira dhe do mjaftonte nje telefonate e Melonit ta lironte Italianen por kur vjen puna te drejtesia ekzekutivi nuk nderhyn. Ky duhet te ishte shembull per Greqine jo si perpiqeni ta paraqisni ketu se duhet te marr shembull Shqiperia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *