• |
ide | kryesore

Problemi nuk është “non-grata” diplomatike por ajo elektorale

1, 2, Arkiva, Ide
Blendi Kajsiu


Fitorja e vulës së PD-së përvec entuziazmit ka krijuar edhe iluzionin e gabuar në kampin berishist se i vetmi problem me të cilin përballet tashmë PD-ja e Berishës ëshë cështja e non-gratës. Këtë iluzuion e kanë ushqyer jo vetëm berishistët por edhe kritikët e tyre që sulmet ndaj berishizmit shpesh i kanë përqendruar te non-grata.
E megjithatë problem real i berishizmit sot nuk është non-grata amerikane apo britanike por non-grata që shumica dërmuese i ka dhënë berishizmit që në zgjedhjet e vitit 2013. Ky verdikt u ri-përsërit si në vitin 2017 edhe në vitin 2021. Humbësi kryesor i tre zgjedhjeve të fundit parlamentare ka qenë berishizmi, që nuk arriti të fshihej pas buzqeshjes bosh të Bashës. E thënë shkurt, shumica dërrmuese e elektoratit shqiptar sot, dhe me shumë gjasa nesër, nuk e sheh berishizmin si alternativë qeverisëse, pavarësisht zullumeve të qeverisjes aktuale.

Lexo me tej:

Berisha merr përgjigjen e dytë “non grata” nga Britania e Madhe

Idea se një opozitë mund të vijë në pushtet thjesht si pasojë e degradimit të qeverisjes ra që në zgjedhjet parlamentare të vitit 2021. Ndaj është shumë i vogël probabiliteti që nesër, pra në zgjedhjet e vitit 2025, Berisha do transformohet në alternativë si pasojë e degradimit të qeverisë Rama. Standarti politik që ofron berishizmi është aq i ulët saqë i përjetëson lehtësisht socialistët dhe Edi Ramën në pushtet.
Kjo për arësyen e thjeshtë se qeverisja Berisha, përtej sukeseve të saj, ka shënuar disa nga skandalet korruptive më eksplozive të tranzicionit shqiptar, sic ishte Gërdeci ku është përfshirë direkt familja e tij. Pasurimi i kësaj të fundit nëpërmjet pushtetit mbetet një fakt politik edhe nëse nuk vërtetohet kurrë juridikisht. Pa përmendur bashkëqeverisjen e tij me Ilir Metën korrupsioni i të cilit është regjistruar me zë dhe figurë.

Andi Bushati: Pse Berisha duhet të tërhiqet

Por nëse Gërdeci ishte një nga shpërthimet më tronditëse të korrupsionit shqiptar, 21 Janari me vrasjen e protestuesve paqësor para kryeminstrisë shënoi një nga pikat më të ulëta të demokracisë shqiptare. Reagimi i dhunshëm i Berishës ndaj mediave dhe sistemit të drejtësisë, që thjesht kërkonin të zbardhnin masakrën e 21 janarit, është një nga episodet më të errëta të demokracisë shqiptare. Ashtu sikurse denoncimi i Prokurores së Pëgjithëshme Ina Rama si “lavire bulevardi” nga kryeministri Berisha është një monument i dhunës së ekzekutivit ndaj pavarësisë së sistemit të drejtësisë si dhe i dhunës maskiliste në sferën tonë publike.
Natyrisht në këtë pikë gjithkush mund të argumentojë se problemi nuk është tek opozita por tek degradimi i qeverisjes Rama. Dhe degradimi i qeverisjes aktuale është i pamohueshëm. Problemi është se ai zbehet vazhdimisht përballë degradimit të opozitës berishiste që vetëm në këtë aspekt e fiton gjithmonë garën me pushtetin.
Përballë autoritarizmit të Ramës që e ka kthyer PS-në në piedestal personal, berishizmi e ka transformuar PD-në në pronë private të familjes berisha që herët a vonë do trashgohet nga djali apo vajza. Përballë SPAK-ut dhe reformës në drejtësi, që pushtetit socialist shpesh është përpjekur ti kapë dhe deformojë, berishizmi ofron Gjin Gjonin, simbolin më të shëmtuar të korruptimit të gjygjësorit shqiptar.
Përballë një grupi parlamentar socialist që ka degraduar në zgjatim të tekave anti-kushtetuese të Edi Ramës, berishizmi ofron një grup parlamentar pa parime dhe pa karakter që vazhdimisht lëpin atë që sapo ka pështyrë. Përballë një kryeministri që lejon hetimin por nuk merr asnjë përgjegjësi për korrupsionin e zv/kryeministrit të tij Arben Ahmetaj, kemi standartin Berisha që e mbrojti me dhunë dhe kërcënime ndaj drejtësisë korrupsionin e zv/kryeministrit Meta.
Korruptimi i vazhdueshëm i opozitës nga berishizmi është një nga tragjeditë më të mëdha të demokracisë shqiptare sot që eleminon cdo shpresë rinoviomi dhe përjeton socialistët në pushtet. Berishizmi tashmë e ka transformuar PD-në në një kënetë politike ku vdes cdo parim, ideal, normë apo shpresë e rinovimit politik. I vetmi funksion politik i berishizmit sot është elemini i cdo alternative opozitare dhe ofrimi i një standarti politik më të ulët se pushteti socialist. Pikërisht për këtë arësye ai është shpallur non grata nga shumica e elektorati shqiptar, shumë më përpara se nga SHBA-të apo Britania e Madhe.

Shkruar enkas per Lapsi.al nga Blendi Kajsiu


38 Comments

  1. Kajsia dhe ti patronazhiste gojëspermë jeni shumë të mënçura dhe të ndershme….
   Problemi eshtë se prapanicen e keni si tunel…
   Njësojë si fik kurvëqiri dhe laviret e tjera te haremit të bandave kokëpalarë.

   1. Ore Bole,

    E shqyen ose jo prapanicen fik kurveqiri, apo kushdo tjeter, nuk e zgjidh aspak hallin e Sales. Madje as te tendin !

   2. ik ore te shkerdhefsha ropt, fisqir i ndyr. Boll komentove kometnet e te tjereve o varikars, bej te tuat e mos na haj karin. Ky ka shum te drejt pavarsisht se u jan mbyllur syt suflakeve dhe sdun me pa.

  2. E kam shum bezdi kur me duhet te komentoj analiza qe mbeshteten mbi premisa te rrejshme, si kjo e Kajsiut.
   Premisa e rrejshme ne kete rast, eshte se problemi i vetem qe konstatokan demokratet tek vetja e tyre na qenkesh Nongrata! Ku e ka degjuar kete Kajsiu? Kush e ka thene kete? Askush. Por, eshte mendja twisted e zoterise, qe e sajon nje problem te tille, per te ngritur mbi te analizen e tij; dhe nje gje te tille ky zoteri e ben shpesh.
   Se cfare problemi ka Opozita, kete e thote cdo nate lideri i saj, Berisha, qe nga ballkoni. Ka nje kundershtar perballe tejet agresiv dhe me te gjitha pushtetet ne dore, madje edhe pushtetin e krimit te organizuar; ka ende jo pak demokrate, deri dje me Bashen per shkak edhe te vules, qe jane akoma te c’orientuar; eshte ai elektorati qe e quajne gri, qe per mua eshte i zi ( me qytetar eshte nje militant, demokrat a socialist qofte, se nje i kesaj kategorie); jane grupimet e tjera tradicionale politike, sado te rrudhura te jene, porqe ne keto kushte edhe nje vote me shume vlen… pra, pak a shume, keto jane problemi i real i Opozites sot. Dhe kete, sic e thashe, me shume se kushdo tjeter e thote Berisha, duke e perseritur perdite.
   Sot kuotat politike te Sali Berishes jane me ta lartat qe nga shpallja Nongrata. Te vetedijshem per kete, pervec aradhave mediatike te mirenjohura dhe te konsoliduara tashme ne anti-berishizem, pushteti i plotfuqishem qe sundon sot, po perdor edhe tipa te tille qe te deligjitimojne sa me shume Opoziten.
   Sali Berisha, sot, edhe ne sondazhet e regjimit, del i dyti me i kuotuari, pas autokratit Rama. Ata qe godasin Berishen, godasin Opoziten dhe opozitarizmin ne pergjithesi, pikerisht pse perfaqeson shumicen e elektoratit opozitar. Kjo eshte nje gje kaq e thjeshte per ta kuptuar.
   Keni per ta pare tashme ne kohet ne vijim sesi do te shtohen shkrimet e Kajsiut dhe kajsinjve te tjere, ku do te perpiqen t’u mbushin mendjen se pse shqiptaret nuk duhet te votojne Opoziten.
   Zoti Kajsiu dua t’i kujtoj Berishen e 1998-2005, kur per muaj e vite dilte me 50 a 100 demokrat ne protesta te perditshme nonstop; aq te perditshme ishin,sa filluan te talleshin me to dhe numrin e pakte te pjesmarresve; shume analiste asokohe, as nuk e vinin ne pyetje te ardhmen politike te Berishes, e quanin te mbaruar… njejte si sot!
   Mirepo, pak nga pak, si nje ortek i ngadalte por i pandalshem, protestuesit filluan te shtoheshin, derisa orteku u be aq i madh dhe i vrullshem sa e mori perpara pushtetin socialist te kohes.
   Bile ne prag te permbysjes se pabesueshme ne vitin 2005, u shfaqen shume analiste si Kajsiu qe predikonin pikerisht kete qe po predikon ky zoteri sot: mos ia jepni voten Berishes!

   1. Orteku i Zenit po…
    Paq merak se nuk e harron njeri që udbashi i qelbur pasi vrau shqiptaret dhe shtetin e tyre në 97 dilte cdo dite në mes të masakres që po bënin serbët edhe përpiqej të na shpërqëndronte nga lufta se ashtu i kishte urdhërat nga Beogradi…
    NUK HARROJMË KURRË !
    DO TI SHURROJMË TEK VARRI SI ENVERIT !

  3. Kajsiu mbeshteti Bashe vulhumburin gjithe kohen. Tani flet per humbje te berishizmit. Sesi i fitoi dhe i fiton Rama zcjedhjet dihet , vetem Kajsia mbase nuk e ka marre vesh akoma. Sa per krahasim tre pale zgjedhje humbi Rama dhe perseri u be kryehajsuti ( sry kryeminister) i shqiperise. Nuk po ndalen tek LE PEN e frances.

  4. Shkrim tipik hipokrit.

   Ne vitin 2013, pasi humbi zgjedhjet, PD nuk u udhehoq me nga Berisha. Z. Basha, sipas vijes se sjelljes nga mbajtesit e tij ne lidhje sa tek Rr. Elbasanit sa nga Surreli, e coi deri ne fund operacionin e shkaterrimit te elektoratit te PD jo thjesht duke minuar perfaqesimin ne Kuvend (djegjen e mandateve) por sidomos me bojkoton lokal.

   Mqs ky fare autori Kajsiu nuk ka me ca merret, duke i kerkuar psh ndihme edhe sondazhxhiut Zaloshnja, mund te hulumtoje qe nuk ka se si konsiderohet shumice derrmuse e votuesve kur nga 4.4 milione, vetem 2.2 jetojne ne Shqiperi, e nga te cilet vetem 1.3 me zor votojne. E nga te cilet, 700 mije i ka te patronazhuar organizata kriminale politike neokomuniste qe ka kapur PS nen kumbar Ramen. Aq sa jane totali i te punesuarve ne administrate shteterore, qendrore e lokale! Si pasoje edhe e “punes” se bashkepuntoteve spiune Luli-Mona.
   Dhe duke mos harruar dhe punen e shkelqyer te bandave, grupeve, organizatave e sindikatave kriminale, sidomos ato nga Shqiperia e mesme tek e veriut: Hasanbellinjte (Durres, ku i nderon vete Rama me pjesmarrje vendore); Doshet+Lucet (Tirane); Frroket+Ndoket +Bajret (Shkoder); Gjicet (Kukes); Lalet (Diber). Se te jugut jane te njohur.

 1. nongrata elektorale nuk ekziston fare si problem,e verteton sasia e votave te marra .
  Pd aq e ka hapin si e bashkuar si e pabashkuar,thjeshte nuk votohet mjaftueshem ose nuk blen mjaftueshem vota sic dujet piktori ofron me shune ne krahun tjeter 😂😂😂😂😂😂

 2. Jam i nje mendje me artikull shkruaresin se sot PD e Berishes eshte kthyer ne nje kenete qe deshiron ti zhysi ne llucen e saj vdekjeprurese çdo njeri ose grup qe mendon ndryshe nga ata. Pa dyshim qe kane kot por besoj se se humbje kohe e kokeçarje do ti japin kesaj shoqerie

 3. vetem zgjedhje ska pas shqiperia nga ai me breket me vrime ne diber shukriu e ne vazhdim rama perfeksioni vjedhjen e zgjedhjeve

 4. Ky kari qe e mban veten per Analist, nuk ka pare vjedhje votash, as ato te Bild?
  Ropt Kajsiut, Ky “Rilindas” i shkerdhyer para a mbrapsh!

 5. ANDI BUSHATI ,ARMAND SHKULLAKU ,FATOS LUBONJA DHE ALBIN KURTI E TALLIN KËQ KADRI YMER KELLIREN thotë:

  KADRI YMËR KELLIRA NXJËRRE NGA GOJA QKA NXJER NGA BYTHA SALI BERISHA DHE EDI RAMA DMTH ERË MUTI

 6. Ky Zerdelia që në titull kuptohet se çfarë do katranosë!!!
  Ka tre vjet nongrada dhe asnjë dokument nuk paraqitën dhe sillen si pushtues me të djathtën shqiptare. Tashmë jë person normal e ka kuptuar me kohë që ishte puç politik I Ramës në bashkëpunim me Macgonigal e Sorrosianët DSH.
  Ata që s’duan të pranojnë realitetin janë veçse rilindasit e ky tipi e shumë të tjerë politologë të “pavarur “që s’dinë tjetër veçse të bëjnë hosanara kundër PD e Berishës!!!

 7. Më vjen keq për ata që lotojnë para PD-së. Ata janë vërtet për të qarë, por jo pse po ikën Sali Berisha, por pse po u heq shansin të vijnë ndonjë herë në pushtet.

  Ajo parti nëse nuk rithemelohet, do të ketë fatin e sotëm të Sali Berishës, i cili po tenton të bëjë politikë me ikjen formale të tij, për të mos ikur nga ajo parti”

 8. Kajsiu ka nja 4 muaj qe s’thote gje,
  Sepse nuk ka se cfare te thote,
  Kthehet pas 4 muajsh per te thene te njejten gje,
  Sepse tjeter gje nuk di te thote.

  “Pasurimi i kësaj të fundit nëpërmjet pushtetit mbetet një fakt politik edhe nëse nuk vërtetohet kurrë juridikisht”
  “Fakt politk” thote,
  Pse nuk mund te vertetohet kurre juridikisht?!
  Kaq pak besim ke tek drejtesia e re?!
  Te pakten per ramen e pranon kajsiu, bashke me socialistet,
  Qe eshte hajdut, kriminel, mafioz,
  Dhe qe s’ka nevoje te vertetohen politikisht,
  Sepse jane te vertetuara juridikisht.
  Nga shba kajsi, MCGONIGAL.

 9. Ky ka nje urrejtje patologjike per PD dhe Sali Berishen, shume simpati per rilindasit dhe adhurim per liderin global. Artikulli ka po ato fjali te sterperseritura ku konkluzioni eshte shprehja tashme banale: fajin e ka Saliu. Shoqeria shqiptare me dy fije mend nuk ka nevoje per artikuj te tille, te mbushur me urrejtje te kamufluar per opoziten. E kuptoj se Lapsi mundohet te shfaqet i hapur ndaj pikepamjeve te ndryshme, por jo me artikuj tendencioze si puna e ketyre qe shkruan Kajsija.

  1. Po ca te bejme ore te vazhdojme akoma me malokun ? Po eshte viti 24’ o tu mbyllte kane ardhur breza te rinj

 10. Kajsiu mbetesh nje vemje i peshtire deri ne sherbimin e fundit qe mund ti besh ketij rregjimi. Fatkeqesi e madhe qe doktori ne 2005 afroi prane PD plehra si puna e jote qe ne te vertete jeni Demozhvate dhe jo Demokrate. Por e verteta eshte qe nga 2013 qe u shpall non grata nga elektorati, denoncuesi me i madh i gjithe baterdise qe ka bere rilindja, ka vetem nje emer dhe ky eshte dott BERISHA. Ti mund te vazhdosh te shkruash per sa kohe ka dele qe mund te te besojne😉

 11. Ish-kryeministri Sali Berisha, në arrest shtëpie për aferën Partizani, nuk mbledh dot as një grusht militantësh në fjalimet që mban poshtë ballkonit.

  Berishën jo vetëm që e kanë braktisur në ‘rrugën e Shpresës’ (siç ai e quan), por militantët nuk ia ndjekin fjalimet as live në Facebook.

 12. Dakort me analizen,dakort. Te pakten per faktin qe PD nuk vjen ne pushtet me Berishen. Dakort deri diku. Por aresyet qe jep mbajne ere te keqe. Si ka mundesi qe te krahasosh qeverisjen demokrate me ate sorrosiste. Kaq I pavemendshem te jete ky Kajsiu? Nuk besoj. Me sa duket, ia kane friken akoma Berishes, edhe sorra vete,prandaj paguajne per propaganda antiberishe, sic kane bere per vite e vite me rradhe. Paguajne me paret tona. Rama paguan sorren e ky nje pjese ia kthen ne propagande analisteve si puna e Kajsiut. Por meqe propaganda ndihmon, por nuk mjafton, kur vijne zgjedhjet, del ne fushe ushtria e kokaines apo e kanabisit apo te dyja, me bekimin e ambasadorit te rradhes te SHBA. Shpallin non grata Tom Doshin, por nuk u japin bar rilindjes mavi kur keta e bejne aleatin kryesor.Socialistet rrine ne pushtet jo thjesht me bekimin e SHBA, por me ndihmen e pakursyer te tyre . Berisha non grata perse? Ne kete bote vetem gjetja e pse-se vlen. Per korrupsion?! Nuk ma do mendja. Nuk them se nuk ka patur korrupsion,edhe nga Berisha e familja e tij. Por pse-ja nuk eshte ketu. Kajsiu meqe e ka per zemer sulmin ndaj Berishes, te hedhi ndonje hipoteze per pse-ne. Mos te na thote per korrupsion. Amerikanet nuk japin llogari para nesh, andaj I japin luksin vetes te na tallin, te na fyejne inteligjencen,te na terheqin per hunde apo per k….q…. Ti zoti Kajsiu nuk e ke kete te drejte. As nuk mundesh. Nuk e lan dot m…… me sh….sado I zoti te jesh me sofizma. Nuk them se Berisha bashke me te edhe Basha bene mire qe vrane para kryeministrise. Jo. Po te kishte pare pak me teper by….. e vet, zoteria e tij do kishte bere mire te linte kryeministrine te digjej. Sot duket qe demi per Shqiperine do te kishte qene me I vogel. Por nga I pe ti keta protestues paqesore qe une nuk I paskam pare?! Jo,Jo! Ti e di aq mire sa une qe: Rama tha do vij te djeg kryeministrine Berisha u pergjrgj hajde po ta mbajti. Ku ke qene ti mor Kajsi, ketu apo ne ndonje parajse ekzotike me parate e sorres(dmth tonat).Po .Berishen nuk e duan amerikanet. Ata do te tolerojne cdo krim elektoral mjaft qe Berisha te mos vije ne pushtet. Llafet se Berishen nuk e duan shqiptaret shko shiti se ti blen sorra me cmim goxha me leverdi. Se mos, me paret tona te paguan. Rama na vjedh, paguan sorren, ai ty.

 13. ARRESTOHET KADRI YMËR KELLIRA ;POLICIA E KAPI YMËRIN DUKE JA FUTUR KARIN NË BYTH FRRYK CYPIT NË ZYRË TE EDI RAMËS thotë:

  YMËR KUR E KE FUTUR KARIN NË PIDH PER HERE TE FUNDIT??????????

  YMËR PSE TË CJITHË TE TALLIN SE TE MBANE GOJA ERË MUTI DHE NUK TE OFROHET ASNJE FEMËR NE PLANET

  -YMER CILIT JA KËNI FUT LLAPËN NË BYTH MË THELLË SALI BERISHËS APO EDI RAMËS

 14. “mungesa me arsye”, siç duan t’ia quajnë Berishës mungesën gjashtëmujore nënkupton pengesë brenda ligjshmërisë se veprimeve të individit, pra nënkupton spital, nënkupton sëmundje, nënkupton pandemi, ka ngec diku jashtë shtetit… etj. Këto janë mungesa me arsye. Mungesë me arsye se “është pak në burg”, vetëm socialistët shqiptarë mund të shpikin për kundërshtarin e tyre të cilin e duan të vdekur po të pavarrosur.E lexon dhe ti meron o shpellkar byrektor i salihut,sepse e kupton qe aty merr kuptim jeta jote e mjere prej shpellkari

 15. ANDI BUSHATI DHE ALBIN KURTI E TALLIN KËQ KADRI YMERIN I CILI SHKRUAN KETU TE LAPSI QKA SHKRUAN TE PORTALI I TIJ TEMA E BYTHËS thotë:

  KADRI YMËR KËLLIREN NUK E FTON ASKUSH NE STUDIO SE EDHE I MBANË GOJA ERË MUTI POR YMER KUR TI SHIKOJ FOTOT E ARMINA MEVLANIT NE RRJËTET SOCIALE NUK MUNDE TE DUROJE PA MASTURBUAR

 16. Qekan merzit talibanet se Kajsiu shau sekretarin e PPSH.
  E qujne Kajsiun BQ ato qe i shkojne nga mbrapa Gas Bardhit…..Jane bo shqupistat per gjynof.

  1. Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha i madh pz , më saktë nuk ka , pse Lul kurvën nuk e adhuronin po k’to dele derisa u “prish” me sekretarin e parë të PPSH ?

 17. KADRI YMËR KËLLIRA NXJERRË ERË MUTI NGA GOJA DHE NGA KARI I RRJEDHE QËLBËSIRE DHE QIME NGA BYTHA E LAL DHJERIT thotë:

  KADRI YMËR IK FUTJA KARIN NË BYTH DENIS MINGES MUT VELIUT FRRYK ÇYPIT KOL KYÇIT SALLAKS DHE YLLI PATËS

 18. O qorr!
  Problemi i shqiptareve (dhe jo i opozites) jane bandat qe kane marre pushtetin!
  Sali Berisha ja do rroje dhe 10 vjet maksimumi e do vdese!
  Po me bandat si i behet?

  1. Mundohu ta kuptosh icik ate qe po te thot ky. Po te thot qe te iki Rama, duhet qe familja Berisha te instaloj demokracin ne parti, qe opozita te behet alternativ me njerez e figura te besueshme, dhe jo te vazhdoj te sillet si nje band pa kok e pa asnje vizion. Duhet tu ofroj shqiptareve alternativa, programe ekonomike, planet se cfar do bej me mir dhe ndryshe dhe si do e bej. Keta thon me votoni prap mu qe kam vjedh e vra se ky tjetri po vjedh me shum. Kete po te thot, qe Rama rri aty edhe fal ketij. Qe njerezit edhe pse jan merzitur me nje hajdut, nuk duan per alternativ nje hajdut tjeter, pasi nuk do kishte asnje ndryshim real per njerezit e thjesht. Duan persona te rinj, kaq e thjesht eshte. po ku te le kucedra aty ne PD.

 19. Bravo Kajsiu, analiz shum e goditur. Keta i ofrojn popullit nje te hetuar per korrupsion dhe nje qe e kan par me ze e me figur duke ber korrupsion e pastaj shajn popullin nga ropt pse si voton. Nje qe jo vetem eshte i korruptuar si Rama dhe qeveria e tij, po eshte edhe vrases. Nje qe PD, ashtu si Rama PS, e ka ber pron private e familjare, per hallin e vet. Dhe ca mjeran, ca tifoza suiflakexhinj dumbabista (qe nuk e konceptojn dot ekzistencen e tyre pa nje lider, se skan tru per vete) shajn nga ropt te gjith ata qe se mendojn si dumbabistat. Dhe pastaj thon ne jemi demokracia, ne respektojm mendimin ndryshe, dhe sillen si fashista. Habiten pastaj pse nuk votohen.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *