• |
ide | kryesore

Ismail Kadare, duke kërkuar një vend ku ta lëshojmë

1, 2, Arkiva, Ide


Shteti shqiptar dëshmoi edhe njëherë se është i paaftë, qoftë edhe për t’i gjetur një vend prehje të denjë një personaliteti të shquar që i kalon përmasat kombëtare. Ndarja nga jeta e shkrimtarit të madh, Ismail Kadare, kapi në flagrancën e joseriozitetit një shtet të tërë, që në mbi një shekull ekzistencë, nuk ka bërë vend për të nderuar pas vdekjes figurat e shquara të tij.

Kaosi që shkaktoi vdekja e paparalajmëruar e Kadaresë, përshkoi fjalimin e lamtumirës së kryeministrit shqiptar, i cili më shumë se një homazh për shkrimtarin, tingëlloi si një rrëfim për hallin e tij se ku duhej t’i gjente një vend që t’i shkonte për shtat përmasave të pavdeksisë së Ismailit. Dhe lamtumira e fundit, nga një moment solemn për Kadarenë, u shndërrua në odisenë plot andrralla të kryeministrit, që ende nuk po gjente një varr që atij t’i dukej i përshatshëm për të nderuar shkrimitarin.

Ashtu si në poezinë  “Kristal” të Ismailit, tani kërkoj unë posht’e lart, një vend ku ty të të lëshoj…”, shqiptarët dëgjuan në takimin e fundit të tyre me shkrimtarin, se si ai nuk mund të prehej në Varrezat e Dëshmorëve, por as pranë vëllezërve Frashëri e aq më pak në lulishtet e vetme që kanë mbetur, përballë hotel Rogner apo pas kryeministrisë. Për të gjitha këto propozime, kryeministri kishte refuzuar duke interpretuar sipas mendjes së tij çka do të kishte dashur vetë Ismaili. Te dëshmorët jo, se Ismaili nuk kishte rënë dëshmor dhe as kishte patur dëshirë të martirizohej. Te vëllezërit Frashëri jo, se s’kishte shumë vend mes tyre dhe do i trazohej vetmia e përjetshme. Nëpër lulishte jo se jo, se të vdekurit duhet të ndahen nga të gjallët aq më shumë që, sipas Ramës, Ismaili u ikte vendeve ku grumbulloheshin njerëz. Sigurisht që këto interpretime,  për hallin e një shteti që nuk di se ku t’i bëjë vend një personaliteti, Ismaili vetë nuk kishte mundësi t’i konfirmonte.

Skandali në ceremoninë për Kadarenë/ Rama akuzë ndaj atyre që donin t’i rrëmbenin protagonizmin

E kështu, në pritje që të gjendet, të ngrihet apo të sajohet “panteoni ynë”, si për shumë gjëra në Shqipëri, erdhi në ndihmë “leja” provizore e një vend- prehje në varrezat e Tufinës. Për një afat ende të pacaktuar, derisa të dizajnohet, normalisht nga një studio me renome ndërkombëtare, “godina” e atyre që do të meritojnë të banojnë pas vdekjes. Ateherë me siguri do të kemi një tjetër ceremoni: inagurimi, zhvarrimi e rivarrimi dhe një tjetër fjalim mbi shkrimtarin dhe dinjitetin e shtetit shqiptar.

Nëse do ta kishte ditur andrallën që shkaktoi me ikjen e tij, shkrimtarit, që në fiksionet e tij u end aq shumë mes të gjallëve e të vdekurve, mes fantazmave e varreve, do t’i mbetej peng historia e parrëfyer trupit të tij, që tashmë është i destinuar të ndërrojë vend të paktën dy herë. Ai do të ketë një vend- pushim provizor në Tufinë, për të udhëtuar më pas, nuk dihet se kur dhe ku, në një tjetër destinacion që do të cilësohet i denjë nga kryeministri.

Njeriu që në të gjallë nuk ia dorëzoi asnjë pushteti lirinë e mendjes, tani është i pamundur të vendosë për fatin e trupit të tij. Duke materializuar kështu për së vdekuri, marrëzinë shqiptare që e magjepste për së gjalli. Vdekja e shkrimtarit që kap të papërgatitur një shtet, dilemat dhe mbledhjet e gjata, propozimet dhe çpropozimet, netët pa gjumë të kryeministrit, debatet deri në të gdhirë, për të “kërkuar një vend ku ta lëshojnë”, do të ishin ndoshta romani i fundit i Ismailit. Të cilin ai nuk mund ta shkruante, por na bëri të gjithëve ta lexojmë. ©lapsi.al


26 Comments

 1. KADRI YMËR KKELLIRA SOT PARA TE GJITHË TE PRANISHMEVE FILLOJ TE MASTURBONTE SI NJË ZAGAR I FRUSTRUAR SEXUALISHT QË ESHTE thotë:

  SKANDAL SKANDAL : DERI SA PO E DERGONIN ISMAIL KADARENË NË BANESENN E TIJ TË
  FUNDIT

  KADRI YMËR KELLIRA IKU DHE MASTURBONTE AFER PALLATIT TE ZENI TE BABIT DHE ARMINA MEVLANIT-
  -KURSE KRESHNIK SPAHIU ESHTE DUKE JA LËPIR KARIN KAR BOLËS BOLINOS DHE LAL DHJERIT
  -MUT VELIU ISHTE DUKE JA LEPIR BYTHEN EDI RAMËS

   1. Ismaili jetoi duke marre gjithe sa mundi nga koha e Enverit dhe me pas , tani duhet te zhduket PJELLA E NDYRE E KADARESE, NJE IDIOTE QE QUHET BESIANA KADARE!

    Ka 20 vjet Ambasadore nje idiote dhe njeri i poshter si BESIANA KADARE qe turperon shtetin sepse mbiemri nuk mjafton qe te jesh Ambasadore!

 2. Kronikë e pengmarrjes së fundit të Ismail Kadaresë!
  Nga Bledian Koka – 15:33, 03/07/2024

  Me kryqin mbi kokën e Ismailit, velloja e bamirëses më të madhe që ka para bota, shqiptares Nënë Tereza bëri vështire t’ia shmangte aureolën fetare një njeriu të pafuqishëm për të reaguar sesi do ta kishte dashur ai ditën e fundit mbi tokë, si mysliman apo si i krishterë! Ndoshta dhe ateist… Ceremonia e homazheve në nderim të SHKRIMTARIT, u kthye siç e do zakoni me çdo ngjarje në këto 11 vitet e fundit!. Në parade propagandistike, e cila për pak u rrëzua kur botuesi Bujar Hudhri doli para mediave me një shkagoje (të cilën do ta paguajë shtrenjtë në vazhdim) e tha se ambulanca e “amanetit të fundit të Isës si leximtar të rekuiemit të tij” nuk kishte asnjë aparaturë për të tentuar formalisht kthimin e Kadaresë në këtë botë! Dhe ashtu ndodhi, akoma pa hedhur dheu i fundit mbi arkmortin e Ismailit, një shërbëtor i Rilindjes si Skëndër Brataj doli e i tha Bujarit të vorfën se “ai s’ka sy të shohë bollëkun e Rilindjes në arkivolo-ambulancat e saj”. Por a ndodh në një ditë pengmarrja e një njeriu? Sigurisht që jo! Pengmarrjet afatgjata janë produkt i asaj qe njihet si “Sindroma e Stokholmit”!

  Pak ditë më parë u nda nga jeta një poet jo pak i dashtun për shqiptarët! Njëfarë Agim Doçi, rebel rrace! Sot e gjithë ditën ai që reagon edhe për milingonat qe ecin në rrugën e vet, nuk bëri qoftë edhe dy rreshta për largimin e Agim Doçit! Sepse Edi Rama nuk ta fal kurrë rebelimin ndaj tij. As kur ikën nga kjo botë! Ai njeh vetëm ata që në rastin më të mirë i binden e në rastin më të keq shërbejnë! Familja Kadare ishte në të drejtën e vet si e bën përzgjedhjen e ceremonisë, është në të drejtën e vet zonja Helenë t’ia fusë krahun cilitdo Erjon Velije që ajo dëshiron, apo t’ia delegojë me apo pa dashje fjalimin e fundit cilitdo kreu të regjimit që ajo beson! Ama ne që pamë ceremoninë nga televizori me keqardhjen e natyrshme për ikjen e SHKRIMTARIT dhe për një shqiptar më pak mes nesh, dy mendime i patëm!

  Post-mortum ne nuk mund të mos e shohim praninë e SHKRIMTARIT si “bekues” i lindjes së një prej sekteve më të fëlliqura që ka parë kjo tokë pas komunistëve, si Lëvizja Mjaft! Letrat publike ku SHKRIMTARI i drejtohej me ndjesë publike një Vllahutinge në 2016-ën me fjalë që për një dekik e kanë bërë xheloze edhe vetën Helenën janë proverbiale. “E dashur Romana Vlahutin, do të isha gati t’ju kërkoja ndjesë në gjunjë, për t’ju siguruar se mirënjohja për ju është e do të jetë e pacenueshme”-shkruante SHKRIMTARI!

  Apo ajo letër publike drejtuar Lulzim Bashës në 21 Maj 2011, ku i kërkonte të tërhiqej nga gara elektorale për Bashkinë e Tiranës për llogari të mandatit të 4-ët të Edi Ramës. “Duke ju propozuar tërheqjen prej kandidimit, desha t’ju kujtoj se gjeste te tilla janë të njohura në historinë e pjesës më të emancipuar të njerëzimit”- shkruante SHKRIMTARI rivalit të Edi Ramës!

  Shumë thonë që SHKRIMTARI nuk për detyrim të rregullojë as jetën e bashkëqytetarëve të tij e aq më pak botën. Ai fal ëndrra, herë të bukura e herë të kobshme! Por as nuk i heq të drejtën atij të reagojë për ato që dëshiron. Çuditërisht, të paktën që prej 2011-ës reagimet e tij janë të zeza mbi të bardhë dhe jo hije thashethemesh si puna e asaj “jashtëqitjes së kombit në zorrën e trashë”! Asnjë fjalë për shembjen e Teatrit, por në gjunjë përballë Vllahutinin, asnjë fjalë për zgjedhjet pa opozitën në vitin 2019 ama me penën brisk duke lypur fitore pa garë për Edi Ramën në 2011-ën.

  Edi Rama e pranoi që ishte ai “regjisori” i ditës së fundit të SHKRIMTARIT mbi tokë. Ai vendosi ta varrosë Ismailin, bashkë me të tjerët në Tufinë! Sepse pasi mbaroi punë me të, për të KADARE nuk bën shumë ndryshim mes atyre që i kanë shkuar mbrapa Edi Ramës e ku për shkak të injorimit të tij, ndonjëherë ia kanë kërcitur vetes edhe me ndonjë “krismë të thatë”!

  p.s…Lamtumirë SHKRIMTAR!

  1. O Shkullak, të gjithëve ju vjen çudi me trurin tënd aq të vogël.
   Sot iku Kadare, nuk iku Rama.
   Rama aty është edhe të paktën 8 vjet.
   Kështuqë bëhu gati të shkruash një shkrim tjetër kur qeveria të marë vendimin për të ngritur një PIRAMIDË, për Kadarenë.
   Ku?
   Mbrapa Pallatit të Kulturës.
   Përballë me shtëpinë e tij.
   Dhe aty do të rivarroset Kadare.
   Dhe roli i Edi Ramës;
   – Vijon…..
   Mban të paktën dhe dy fjalime të tjera.
   Ose lexon edhe dy herë të tjera këtë që mbajti sot.
   Punë muti!
   Dhe ti vazhdon shkruan,
   Dhe habitesh. Si nuk e kuptove që atëherë.
   – “Pritni, pritni, nuk keni parë gjë akoma”.
   Ja, ti me Ramën ke qenë shokë.
   Por, ai lart, ti e shikon nga poshtë.
   Dhe se kupton dot.

 3. U largua nje zvarranik i nje specie te vecante komunistesh, nje krijese e vogel me maske te madhe i cili u perdor edhe ne arkemort nga rraca e ndyre e pinjolleve bastarde te kuq, ato qe vendosen lakun e litarit ne qafen e Havzi Neles…atij qe ky bastard mjeran i sokakut te te marreve ne lagjen palorto i thurte rreshta te pafund. Kungull mos te mbifte fara, ngado shkoj me del perpara.

  1. iku nji sherbyes i Xhelatit
   nji komunist me zemer i maskuar me talentin e shkrimtarit
   iku kolosi qe nji pjes te kombit e quajti jashtqitje
   iku ajka kombetare e intelektualit qe kur kokbi kishte nevoje mori familjen dhe cau ferren
   iku intelektuali qe asnjiher nuk foli apo mbajti qendrim per mijera intelektuale tjere qe zhduku perbindeshi,shkoku dhe patrioti i tije

 4. KADRI YMËRI NUK ISHTE LEJUAR TE MARË PJESE NE VORRIMIN E KADARËSE SE I MBANTE GOJA ËRE MUTI DHE E KISHTE KERKUAR FAMILJA E KADARËSË TE MOS ISHTË ATY YMERI thotë:

  DERI SA ISHTË DUKE FOLUR(DJËRE) EDI RAMA MUT VELIU ISHTE FUTUR NGA MBRAPA DHE JA FUTKE LLAPËN NË BYTH EDI RAMES

 5. Te lutem , LISTEN. Ne nje dite si kjo , ku ka nje gare te shfrenuar se kush ti thote “i madh”

  dhe “gjeni” shkrimtarit Ismail Kadare, lista jote do te ishte shume domethenese.

  Nuk te njoh dhe nuk e di se cfare moshe ke por po te kesh jetuar kohen e diktatures

  komuniste dhe nese do te kishe mundesi te shkruaje Listen tende qe aq shume me pelqen

  jam i bindur se ne shume e shume raste do te fusje ne ate liste edhe “te madhin” dhe

  “gjeniun” Ismail Kadare. Kjo bindje mu perforcua sot tek shikoja se si Elena i kishte fut

  doren kryetarit te “5D” kryehajdutit Veliaj.

 6. KUR TE NGORDHE NË VETMI KADRI YMËR KELLIRA MBI GURI TE VARRIT DP TE SHKRUHËT-YMERI JUA KA FUTUR KARIN NË BYTH TE GJITHE KETYRE BURRAVE NE LIST ME SIPËR thotë:

  KADRI YMËR KËLLIRA
  FRRYK ÇYPI ME FLOKË TE GJATA ME MORRA
  KOL KYÇI SALLAKS -MASTURBOJ SOT NE VORRIM TE KADARËSË
  MUT VELIU
  DRITAN HALE-ja
  YLLI PULA PATA
  DINIS MINGA
  ARBËR HITAJ
  MIL ZEKA
  BERAT BUZHALA PER €10 Ja fut llapën ne byth EDI RAMËS
  SKENDER GERON MINXHOZI
  KAR BOLJA BOLOINO
  IDAJET BYTHQIRI
  ROMEO KAR-i
  PRESH ZOGAJ
  KRESHNIK SPAHIU
  OLSI RAMA ALEXANDER VUÇIÇ
  VLADIMIR PUTIN
  LENC VANGJELI
  MENTON NAZARKO

 7. SOT KOL KYÇI ISHTE BËRE PAK MË SHTRES DHE THA PP TA PUBLIKOJ ATE VIDEON DUKË MASTURBUAR -KURSE YMERI THA TE PUBLIKOJË NJE DOSJE PER EDI RAMËN -ALEXANDER VUÇIÇ BABA I ZAHOS thotë:

  LAL DHJERIT SOT ISHTE DUKE JA FUTUR LLAPËN NË BYTH FLOGËRT MUÇAJ DHE DY ZAGARËT E KADRI YMËR KELLIRËS

 8. KADRI YMËR QËBAZA KËLLIRA NESER DO TE PUBLIKOJ NJË DOSJE PËR ISMAIL KADARËNË,-
  MIKHAIL GORBACHEV BABA I VAJZAVË TE ISMAIL KADARËSË
  -KADRI YMËR KËLLIRA NE MUNGESË TE NJE FEMRE JA FUT KARIN NË BYTH KRESHNIK SPAHIUT

 9. Kemi dhjete vjet qe i mbrojme lapidarin Erdoganit se mos ia ndotin me m.. anti-anadollaket dhe anti-Veliajt. Tani do rrime edhe 100 vite te tjera duke mbrojtur lapidaret e Kadarese. Ku ku per ne, hajde dru me pre –thoshte poeti i madh shkodran.

  Shopenhaueri thoshte dikur qe per gomarin nuk ka gje me te madhe se me qene gomar, ashtu edhe per devene, per qenin, macen, luanin, krokodilin, palacon, etj.

  Ne kemi nje brez “intelektualesh”, gazetaresh qe thone se nuk i zinte gjumi pa ia lexuar çdo tregim qe nxirrte Kadare te Zëri i Popullit (dhe sa here qe lexonin Kadarene nuk kishin me nevoje per lexime plus, per ndonje Dostojevsk, ndonje Kant, ndonje Orvell, ndonje Beket, etj., sepse sipas ketyre Kadare ua kishte mbuluar cdo nevoje trunore, biologjike dhe shpirterore).

  Une kam gjasa te besoj se keta rrota po genjejne, perderisa na vitet 70 dhe 80 njeri ishte zoti dhe shkrimtari numer nje ne Shqiperi: Enver Hoxha, kurse Kadare, Agolli, Arapi, Marko, etj. ishtin supplement te ATIJ (Hoxhes).

  Pra monizmi i Kadarese sipas cdo logjike dhe evidence eshte fenomen i viteve 90, jo sic po thone keta mashtruesit sharlatane te cilet duan te fitojne pak fame dhe vemendje ne keto dy dite zije.

  Lindin pyetjet: si u be njeshi filani ne vitet 90? Pse pikerisht monizmi Kadare koincidon me katrahuren totale te kultures sone kombetare dhe me sheshimin total te arsimit ne Shqiperi? Nese Kadare e lidhi suksesin e tij kaq te madh me katrahuren dhe tranzicionin 30 vjecar, kush ma garanton mua qe nuk na duhen lapidare 100 apo 1000 vjecare, por thjesht ca homazhe dhe akte qe i peshtaten kesaj qeverie dhe kesaj katrahure per te cilen te gjithe (1.8 milion ne Katrahuristan dhe 8.1 ne bote) lutemi qe te marre fund?

  Dhe kur budallalleku te marre fund dhe te gjithe te zgjohemi, kush me siguron mua qe nuk do te zbulojme nja dy a tri emra te tjere qe do te na duken me te medhenj apo te barabarte me Kadarene? Kete a nuk beme me Faik Konicen? E lame 100 vjet ne harrese dhe tani s’po leme shkolla dhe institucione pa i vene emrin Konica. Kush me siguron qe ne keto 30 vite ktarahure nuk kemi lene ne harrese njerez qe mund t’i zbulojme neser?

  Keshtu i nderuar, zoti Shkullaku. Shko lexo njehere Shopenhauerin, se ajo qe tha per gomarin eshte me te vertete gjeniale dhe mund te aplikohet te serbi, te turku, te greku, te gjermani dhe te shqiptari i ri. Si ne nuk ka, si AI nuk ka…. bla bla deri ne diten kur zgjohemi nga gjumi i radhes apo zevendesohemi nga nje brez tjeter i cili cdo gje te cilen ne e mbajme me te larte e sheshon dhe zevendeson me dicka tjeter.

  Halli i Shqiperise nuk jane piramidat dhe lapidaret. Halli i Shqiperise jane arratia dhe analfabetizmi masiv. As Kadare nuk do te donte lapidare ne nje vend ku askush nuk e lexon. Kete trendin drejt mos-leximit, mos-mendimit dhe analfabetizmit si do ta parandaloje qeveria? Kjo eshte pyetja me rendesi sot.

 10. Kur Koha thirrte në skenë Partinë…

  U hartua thirrja,
  Themeluesi i partisë zgjati dorën për firmë
  Një firmë e gjatë
  (konstelacion me pesë fjalë)
  Ajo s’ish firmë senjori me shumë tituj e ndere
  Nënshkrim i madh i partisë qe hedhur
  Komiteti Qëndror i Partisë Komuniste Shqiptare
  Ajo s’ish firmë
  ajo ish vetëtimë!
  Në qiell të revolucionit me re dhe suferinë
  Duke nënshkruar dokumentin e parë Shoku Enver Hoxha nënshkroi stuhinë…

  O shtëpi tiranase,
  o mure me baltë,
  baltë nga kjo tokë e zhuritur, e lashtë Pragu yt ndante kohrat
  N’atë prag ata hynin
  Jashtë era gjëmonte
  jashtë gjethet binin!

  Që të shkulin ty,
  duhet të përmbysin
  tërë këtë tokë të lashtë e të rëndë
  Të përmbysin kështjellat, malet, këngët
  Të ngrenë nga balta e të rivrasin të rënët!
  Kështu
  N’atë kohë të rëndë pushtimi
  kur bora u nxi,
  e balta zu thinjë
  Komunistët vendosën themelimin
  Koha thirri në skenë partinë
  Dhe s’ishin themelet e kalasë së Rozafës,
  me gjak e me eshtra do të gatuhej betoni që muret të qëndronin,
  në rrëzë të tyre
  28 mijë kokën do të flijonin…
  .
  (Poezi e Ismail Kadaresë, “Shqiponjat fluturojnë lart”)

 11. Funderrime komuniste qe u be i njohur nga shoket komuniste pariziene qe vete nuk ia kane haberin e komunizmit. Dhe ky palla jone kushedi sa alegori ka perdorur per t’ua praruar atyre.

 12. “21 janarit” ta hetojë SPAK-u është publikuar këtë të premte.

  Në kallëzimin e Rajmonda Nikës, kërkohet që ish kryeministri Sali Berisha, ish ministri i Brendshëm, Lulzim Basha dhe Ndrea Prendi të hetohen si organizatorë të “21 janarit”.

  Në dokument, pala ankuese parashtron se provë e rëndësishme që vërteton se urdhëruesi i këtyre vrasjeve ishte pikërisht ish – kryeministri Sali Berisha – është fakti se komandanti i gardës, është thirrur ditën e ngjarjes në zyrën e këtij të fundit për të marrë urdhrin e ekzekutimit të disa prej protestuesve dhe bëri me të një debat të ashpër, i cili degjeneroi në ushtrimin e dhunës së rëndë fizike që ish kryeministri ushtroi mbi komandantin e gardës – shtetasin Ndrea Prendi.Salihu eshte njeriu qe i duhet burgut,me shume se kushdo tjeter,salihu vrases rri ne ballkon,te tjeret ne burg,ta mendonte miku jot salih kete punen e varrit o shkulLlak

 13. Berisha të investohen në një kullë, ndërkohë që po hetohen për 19 pallate, por për të kuptuar nëse drejtësia e re e ka seriozisht hetimin e personave “non grata në Shqipëri.

  Ky është rasti ku pas ndërtuesit të Kullës, janë tre “non grata” nga pas: Sali Berisha, Shkëlzen Berisha dhe Adratik Llalla. Po të lodhen, aq sa janë lodhur të provojnë se Ilir Beqaj, dyshohet se ka një restorant në emër të dikujt tjetër, mund t’ia dalin

 14. turma e protestuesve të Berishës “orientohen” nga ish-kolonelët militante në hije të ish “ushtrisë” te taborit berishist te shkollës se Agim Shehut, Xhahid Xhaferrit, Gazidedes qe kryen masakrat e viteve ’96-’97. Megjithatë përballë kësaj situate delikate dhe që mund të degjenerojë në dhunë

 15. Sa llum ka nder shqiptare. Ndyresira, felliqesira, provinciale kokebosh. Kadareja e ka te siguruar pavdekesne boterore, kurse keta hedhin mlotove ne bulevard dhe nxjerrin mut nga goja neper gazeta. O sa keq me qen si kta…! Cudi sa shume e terheq llumin Lapsi…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *